Հայաստանում, Հյուսիսային Մակեդոնիայում, Ադրբեջանում, Ուզբեկստանում և Իսրայելում կորոնավիրուսով վարակակիրների թվի աճ է նկատվում. ԱՀԿ ներկայացուցիչ
Եվրոպական այն երկրների թիվը, որտեղ կորոնավիրուսով վարակման ցուցանիշն աճ է գրանցել, ավելացել է ավելի քան 3,5 անգամ` 6-ից հասնելով 21-ի, կորոնավիրուսի համաճարակն իր ակտիվ փուլում է գտնվում շատ երկրներում: Այս մասին տեղեկացրել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության Եվրոպական տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրեն Հանս Կլյուգեն, գրում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
«Մի քանի շաբաթ վարակման դեպքերի թվի անկումից հետո որոշ երկրներում նոր դեպքերի ցուցանիշը կայունացել և հասել է եվրոպական տարածաշրջանում միջին հաշվով օրական մոտ 17-20 հազարի»,-ասել է Կլյուգեն ԱՀԿ Եվրոպական տարածաշրջանային բյուրոյի` ռուսալեզու ԶԼՄ-ների համար տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ:
Նրա խոսքով` մի շարք երկրներում, ինչպիսիք են Հայաստանը, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Ադրբեջանը, Ուզբեկստանը և Իսրայելը, կորոնավիրուսով վարակակիրների թվի աճ է նկատվում:
«Որոշ երկրներում նոր կորոնավիրուսային վարակի աճի տեմպեր են նկատվում: Անցյալ ամիս եվրոպական երկրների թիվը, որոնցում էականորեն աճել է գրանցված դեպքերի ընդհանուր ցուցանիշը, աճել է գրեթե 3 անգամ` 6-ից հասնելով 21-ի: COVID-ի համաճարակն առաջվա պես իր ակտիվ փուլում է շատ երկրներում»,-ընդգծել է ԱՀԿ Եվրոպական տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրենը:
Նոր տեսակի կորոնավիրուսով վարակվածների թիվն ամբողջ աշխարհում 8 425 191 է, մահացել է 451 808 մարդ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կորոնավիրուսի համավարակ է հայտարարել մարտի 11-ին: Վիրուսը տարածվել է 213 երկրում: Համաճարակի բռնկման մասին Չինաստանի իշխանություններն ԱՀԿ-ին հայտնել են դեկտեմբերի 31-ին:

В Армении, Северной Македонии, Азербайджане, Узбекистане и Израиле наблюдается увеличение числа случаев инфицирования – представитель ВОЗ
Число стран Европы, где показатель заболеваемости коронавирусом увеличился, вырос почти втрое – с 6 до 21, эпидемия COVID-19 по-прежнему находится в активной фазе во многих странах, сообщил директор Европейского регионального бюро Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханс Клюге, передает РИА «Новости».
«После нескольких недель снижения числа случаев инфекции в некоторых странах показатель новых случаев стабилизировался на отметке 17-20 тысяч случаев в день в среднем по европейскому региону», – сказал Клюге на пресс-брифинге Европейского регионального бюро ВОЗ для русскоязычных СМИ по вопросам COVID-19.
По его словам, в ряде стран, таких как Северная Македония, Армения, Азербайджан, Узбекистан и Израиль, наблюдается увеличение числа случаев инфицирования коронавирусом.
«В нескольких странах продолжают отмечаться повышенные показатели заболеваемости новой коронавирусной инфекции. В прошлом месяце число европейских стран, в которых суммарный показатель заболеваемости существенно увеличился, выросло почти втрое – с 6 до 21 страны. Эпидемия COVID по-прежнему находится в активной фазе во многих странах», – подчеркнул директор Европейского регионального бюро ВОЗ.