Օբամա. «Ամերիկացիները պետք է հպարտանան Լիբիայում իրականացրած գործողություններով»
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կարծում է, որ ամբողջ աշխարհի համար ավելի լավ կլինի, եթե Մուամար Քադաֆին իշխանություն չունենա։ Այս մասին ուղիղ հեռուստատեսությամբ համերկրացիներին դիմելու ժամանակ հավաստիացրել է Սպիտակ տան ղեկավարը։
Ինչպես փոխանցում է «ՌԲԿ»–ն՝ Օբամայի խոսքերով՝ ամերիկյան ժողովուրդը պետք է հպարտանա նրանով, որ ԱՄՆ–ը միջամտել է ռազմական հակամարտությանը ու դադարեցրել Բենգազի քաղաքի խաղաղ բնակչության կոտորածը, որն իրականցնում էին Քադաֆիի զորքերը։
ԱՄՆ առաջնորդն ասել է, թե լիբիական գործողության մեջ ԱՄՆ–ի դերը սահմանափակ կլինի, իսկ Վաշինգտոնը Լիբիա ցամաքային զորքեր չի ուղարկի։
Նա ընդգծել է, թե ՆԱՏՕ–ն, որը համաձայնել է ղեկավարել զենքի մատակարարման նկատմամբ բեռնարգելք կիրառելու և ոչ թռիչքային գոտին ապահովելու գործողությունները, լիբիացիներին պաշտպանելու պարտավորություններն իր վրա է վերցրել։

Американцы должны гордиться операцией в Ливии – Обама
Президент США Барак Обама считает, что всему миру будет лучше без Муаммара Каддафи у власти. В этом глава Белого дома заверил сограждан, обращаясь к ним в прямом телеэфире, сообщает «РБК».
По его словам, американский народ должен гордиться тем, что США вмешались в военный конфликт и остановили расправу над мирными жителями в Бенгази, которую учинили войска Каддафи.
По мнению американского лидера, роль США в ливийской операции будет ограниченной, а Вашингтон не будет направлять в Ливию наземные войска.
Президент указал на то, что НАТО, которая согласилась руководить операцией по введению эмбарго на поставки оружия и обеспечению бесполетной зоны, взяла на себя обязанности по защите ливийцев. Передача этих полномочий от США к НАТО произойдет 30 марта.