ԲՀԿ–ական Նաիրա Զոհրաբյանը հարցեր է ուղղելու Թուրքիայի վարչապետին
Ապրիլի 11-ին Ստրասբուրգում մեկնարկելու է ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանը:  ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը տեղեկացրեց, որ այս նստաշրջանին ներկա է լինելու նաեւ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը, որին հարց տալու համար Զոհրաբյանն արդեն հերթագրվել է։
–Հաշվի առնելով, որ մարտի 27-ին Ստամբուլի Շիշլիի քաղաքացիական գործերով երրորդ դատարանը մեղավոր է ճանաչել Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Օրհան Փամուկին, այսպես կոչված «թուրք ինքնությունը» վիրավորելու համար, իմ հարցը Թուքիայի վարչապետին վերաբերելու է Օրհան Փամուկին կրկին առաջադրված այդ մեղադրանքին, եւ  ընդհանրապես Թուրքիայի Քրեական Օրենսգրքի 301-րդ խայտառակ հոդվածին: Ուզում եմ հիշեցնել, որ ընդամենը  մեկ ամիս առաջ ելույթ ունենալով Լոնդոնում, Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն, պատասխանելով հայազգի ներկայացուցչի հարցին, ցինիկաբար ասել էր, թե չնայած 301 հոդվածը պահպանված է Թուրքիայի Քրեական Օրենսգրքում, սակայն այդ հոդվածով իրենք այլեւս ոչ մեկին չեն դատում: Դա, ըստ էության, թուրք իշխանության հերթական երեսպաշտությունն ու  լկտի սուտն էր, քանզի բավական էր Փամուկը հունական մի ամսագրի տված հարցազրույցում ասեր, որ 2005 թվականին իր արած հայտարարությունը, թեª ՙթուրքերը մեկ միլիոն հայ եւ 30 հազար քուրդ են սպանել՚ ուժի մեջ է, եւ Թուրքիան անմիջապես գործի դրեց այդ չարաբաստիկ 301 հոդվածը: Անկեղծ ասած, ինձ ոչ այնքան Թուրքիայի այդ քաղաքականությունն  է զարմացնում, որքան մասնավորապես Եվրոպական Միությունը, որը անգամ նման դատավճիռներից հետո շարունակում է  Թուրքիայի հետ ԵՄ անդամակցության բանակցություններ վարել:
Ինչեւէ, ես ահա այս հարցն եմ ուղղելու Էրդողանին՝ ակնկալելով պատասխան, թե ինչպե՞ս կարող է ԵՄ անդամակցության ձգտել մի երկիր, որի Քրեական Օրենսգրքում խոսքի ազատությունը ոնտահարող նման խայտառակ հոդված կա,- մեզ հետ զրույցում ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:

Наира Зограбян задаст вопрос Эрдогану
11 апреля в Страсбурге начнется весенняя сессия заседаний ПАСЕ. Член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян сообщила, что на этой  сессии будет присутствовать премьер-министр Турции Реджеп Эрдоган, отметив, что ее имя  внесено в список лиц, которые обратятся к нему с вопросами.
«Учитывая то, что  27 марта третий стамбульский суд Шишли по гражданским делам признал виновным лауреата Нобелевской премии Орхана Памука в оскорблении турецкого народа, мой вопрос к премьеру Турции будет касаться вновь предъявленного Орхану Памуку обвинения и 301-ой позорной статьи УК Турции в целом. Хотелось бы напомнить, что лишь месяц назад в Лондоне глава МИД Турции Ахмед Давудоглу, отвечая на вопрос армянского представителя, цинично заявил, что, хотя и 301-я статья сохранилась в УК Турции, тем не менее, по этой статье они больше не судят никого. По всей вероятности, это очередное лицемерие турецких властей, поскольку достаточно было Памуку в интервью одному из греческих журналов сказать, что высказанная в 2005 году его фраза о том, что «в 1915 году турки убили 1 млн. армян и 30 тыс. курдов», остается  в силе, как Турция сразу же применила эту злосчастную 301-ю статью. Честно говоря, меня больше всего удивляет не столько политика Турции, сколько, в  частности, Европейский Союз, который даже после таких приговоров продолжает вести с Турцией переговоры по членству в ЕС. Тем не менее, я обращусь к Эрдогану именно с этим вопросом, в ожидании получить ответ на то, как может стремиться к членству в ЕС страна, в Уголовном Кодексе которой есть такая позорная статья, унижающая свободу слова», - отметила в беседе с «7or» Наира Зограбян.