Հովիկ Աբրահամյանը չի բացառել, որ կայցելի Րաֆֆի Հովհաննիսյանին
ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին հորդորել էր այցելել Ազատության հրապարակում հացադուլի նստած «Ժառանգության» հիմնադիր Րաֆֆի Հովհաննիսյանին և կոչ անել դադարեցնել հացադուլը:
Այս կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, խորհրդարանի միջանցքում պատասխանելով լրագրողներից մի քանիսի հարցերին, ասել է.
-Օսկանյանն այդ իրավունքը չի վաստակել, որ նախագահին խորհուրդ տա գնա, թե չգնա:
Հովիկ Աբրահամյանը չի բացառվել նաև, որ անձամբ կայցելի Րաֆֆի Հովհաննիսյանին:
-Ես ուզում եմ հորդորել «Ժառանգություն» խմբակցությանը, որ իրենք վերադառնան ԱԺ և մասնակցեն ԱԺ աշխատանքներին: Ճիշտը դա՛ է: Որովհետև իրենք ունեն խոսելու հնարավորություն` ամբիոն: Այն պետք է օգտագործել իրենց քննադատությունները և կարծիքները հայտնելու հանրությանը, ժողովրդին և իշխանություններին, այլ ոչ թե հացադուլ հայտարարել կամ չմասնակցել ԱԺ այս կարևոր նիստերին,-ասել ՀՀ ԱԺ նախագահը` հավելելով, որ երկու անգամ ԱԺ ամբիոնից հորդորել է Ժառանգության պատգամավորներին մասնակցել նիստերին, բայց այդ հորդորը դրական արդյունք չի ստացել:

Овик Абрамян не исключил того, что лично навестит Раффи Ованнисяна
Бывший министр иностранных дел РА Вардан Осканян посоветовал президенту РА Сержу Саргсяну навестить проводящего голодовку на площади Свободы руководителя партии «Наследие» Раффи Ованнисяна и призвать его прекратить голодовку.
В связи с этим председатель НС РА Овик Абрамян заявил во время беседы с журналистами в коридоре парламента:
«Осканян не заслужил такого права давать президенту советы идти или не идти».
Овик Абрамян не исключил и того, что он лично навестит Раффи Ованнисяна.
«Я хочу призвать фракцию “Наследие” вернуться в НС и продолжить участие в работе парламента. Это будет правильнее, потому что у них есть возможность высказаться – трибуна, которую нужно использовать для высказывания обществу, народу и властям своей критики и мнения, а не объявлять голодовку или не участвовать в этих важных заседаниях НС», - заявил Абрамян, добавив, что уже дважды с трибуны парламента обращался к депутатам «Наследия» с призывом участвовать в заседаниях, но его призыв не дал положительного результата.