Մեդվեդևը Լիբիայի վերաբերյալ Պուտինի հայտարարություններն անթույլատրելի է համարել
Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը Լիբիայի իրավիճակի վերաբերյալ Վլադիմիր Պուտինի «խաչակրաց արշավանքներ» արտահայտությունն անվանել է անթույլատրելի։ Մեդվեդևը նշել է, թե նման համեմատությունները, ըստ էության, բերում են քաղաքակրթությունների բախման։ Պուտինը նաև լուրջ քննադատության էր ենթարկել Լիբիայի վերաբերյալ ՄԱԿ–ի անվտանգության խորհրդի բանաձևը։
Մեդվեդևն իր հերթին ընդգծել է, որ Մոսկվան այդ բանաձևը ճիշտ չի համարում։ Դրանով է նա բացատրել այն փաստը, որ Ռուսաստանը քվեարկության ժամանակ վետոյի իրավունք չի կիրառել։
Բացի դրանից, նախագահը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Լիբիայի դեմ գործողությանը չի մասնակցելու։ Նրա խոսքերով՝ Մոսկվան պատրաստ է Լիբիայի հետ բանակցություններում առաջարկել իր միջնորդությունը, սակայն այդ երկրում դեռևս չկա որևէ մեկը, ում հետ կարելի է պաշտոնապես բանակցել։
Լիբիայի իրադարձությունների մասին խոսելիս նախագահը հայտարարել է, թե դրանք տեղի են ունեցել սեփական ժողովրդի հանդեպ այդ երկրի իշխանությունների կողմից իրականացված հանցագործությունների հետևանքով։ Մնացածը դրա հետևանքն է։

Медведев назвал высказывания Путина о Ливии недопустимыми
Президент России Дмитрий Медведев назвал недопустимыми выражения о «крестовых походах» по поводу ситуации в Ливии. Медведев заявил, что подобные сравнения «по сути, ведут к столкновению цивилизаций», передает «РИА Новости».
Ранее международную военную операцию в Ливии сравнил с крестовым походом премьер-министр Владимир Путин, который также раскритиковал резолюцию СБ ООН по Ливии.
Медведев, со своей стороны, подчеркнул, что Москва не считает резолюцию СБ ООН неправильной. Этим он объяснил тот факт, что Россия не стала применять право вето при голосовании. «Если сегодня пытаться 'бить себя крыльями по корпусу' и говорить, что мы не понимали, что делали, это было бы неправильно, мы сознательно на это шли», - цитирует главу государства "Интерфакс".
Кроме того, президент заявил, что Россия не будет принимать участие ни в какой операции против Ливии.
По его словам, Москва готова предложить посреднические усилия в мирных переговорах по Ливии, но пока в этой стране не с кем официально вести переговоры.
Говоря о событиях в Ливии, он отметил, что они были вызваны преступлениями руководства этой страны против собственного народа.
«Все, что происходит в Ливии, связано с безобразным поведением, которое осуществлялось руководством Ливии, и преступлениями, которые были совершены против собственного народа, об этом не нужно забывать, все остальное является последствиями», - заявил Медведев.