Լիբիայում շարունակվում են ռազմական գործողությունները
«Ռեյթերս» գործակալությունը, հղում անելով արաբական ԶԼՄ–ներին, հաղորդում է, որ միջազգային կոալիցիայի ուժերը շարունակում են օդային հարվածներ հասցնել Քադաֆիի ենթակայության տակ գտնվող ռազմական կետերին։ Այդ հարվածներին հետևել են լիբիական հակաօդային ուժերի կրակոցները կոալիցիայի օդուժի ուղղությամբ։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ կոալիցիայի ռազմաօդային ուժերը մի քանի հարվածներ են հասցրել մայրաքաղաք Տրիպոլիին, այդ թվում և Քադաֆիի նստավայրին։ Օդային հարվածներ են հասցվել նաև Սեբհա քաղաքին ու Սիրտ քաղաք–նավահանգստին։ Լիբիական իշխանությունները հայտարարել են մեծաթիվ զոհերի ու վիրավորների մասին։
Այնուամենայնիվ, Լիբիայի առաջնորդին հավատարիմ ուժերը շարունակում են ապստամբների դեմ ցամաքային գործողությունները։
Զինտան քաղաքի բնակիչների խոսքերով՝ երկուշաբթի քաղաքը զանգվածային ռմբակոծության է ենթարկվել, իսկ նրա շուրջը՝ բլուրների վրա, կուտակվել է 40–ից ոչ պակաս զրահամեքենա։ Տրիպոլիից 200 կմ արևելք գտնվող՝ մեծությամբ երրորդ քաղաք Միսրատից էլ հայտնում են, որ Մուամար Քադաֆիին հավատարիմ զորքերը սպանել են ամենաքիչը 9 մարդու։

Силы международной коалиции продолжают наносить авиаудары по военным объектам, подконтрольным ливийскому лидеру Муаммару Каддафи. Они разбомбили радиолокационные станции на двух базах ВВС на востоке Ливии, сообщает агентство «Рейтер» со ссылкой на арабские СМИ.
Ранее сообщалось, что ВВС коалиции нанесли несколько ударов по Триполи, в том числе по резиденции Каддафи. Также авиаударам подверглись город Себха и портовый город Сирт. Ливийские власти сообщили о большом количестве жертв и пострадавших в результате налетов.
При этом верные Каддафи силы продолжают наземные операции против повстанцев.
По словам жителей города Зинтан, на западе Ливии, населенный пункт вчера подвергся массированному обстрелу войск Каддафи, а на холмах вокруг него собралось не менее 40 танков.
Представитель действующего ливийского правительства заявил, что Мисрата – третий по величине город Ливии, который несколько раз переходил из рук в руки, «окончательно освобожден» и сторонники Каддафи «зачищают» его от террористов.
Вчера стало известно, что глава МИД Ливии направил в Совет Безопасности ООН письмо с требованием провести в четверг внеочередную встречу по Ливии, против которой последние несколько дней с санкции СБ проводится международная военная операция.
Коалиция продолжает бомбить Ливию