Բահրեյնի թագավորը հայտարարել է, թե երկրում խժդժություններ հրահրող դավադիրները վնասազերծվել են
Բահրեյնը հաջողությամբ վնասազերծել է արտերկրից եկած դավադիրներին։ Ինչպես հաղորդում է «Ռոյթերս» գործակալությունը, այսպես է երկրում տեղի ունեցող խժդժությունները բնութագրել Բահրեյնի թագավոր Համադ բեն Իսա ալ–Խալիֆան։
Թագավորի խոսքերով՝ այս 20–30 տարվա ընթացքում օտարերկրացիները ծրագրում էին երկրում հեղաշրջում իրականացնել (այնպես, ինչպես Պարսից ծոցի այլ երկրներում)։
Համադը կարծում է, թե հեղափոխության համար հողը նախապարտաստված էր, և նրանք ակտիվ գործողություններ են սկսել։
–Ես այստեղ եմ, որ ասեմ՝ նրանց դավադրությունը բացահայտվել է,–զինվորական սպաների շրջանում ելույթ ունենալով՝ հայտարարել է Համադ թագավորը։
Թագավորը վարչակարգի դեմ սպառնալիքները չեզոքացնելու  համար նաև  շորհակալություն է հայտնել զինվորականներին։ Համադն առանձնակի շնորհակալություն է հայտնել արտասահմանցի զինծառայողներին, ովքեր անկարգությունները դադարեցնելու համար օգնության էին հասել Բահրեյնին։
Հիշեցնենք, որ Համադի նշած  հակակառավարական կոչերը  սկսվել էին փետրվարի կեսերին։ Շիա մեծամասնության ներկայացուցիչ ցուցարարները իշխող սունիների դինաստիայից պահանջել էին քաղաքական և քաղաքացիական միանման իրավանքներ։
Ցուցարարները բախվել էին ոստիկանների հետ։ Հաղորդվում էր զոհերի և տուժածների մասին։
Մարտին ցուցարարները գրավել էին Մանամե թագավորության գլախավոր  Մարգարտե հրապարակը։  Համադ թագավորը երկրում  արտակարգ դրություն էր հայտարարել և օգնության կանչել հարևան երկրների ոստիկաններին ու զինվորականներին։ Մարտի 16–ին ուժայինները ուժի կիրառմամբ ցրել են ցուցարարներին։ Մարտի 17–ին ընդդիմության մի շարք ղեկավարներ ձերբակալվել են, որից հետո անկարգությունները դադարել են՝ չնայած բողքի գորոծողությունները շարունակվում են մինչև հիմա։

Король Бахрейна заявил о победе над заговорщиками
Военнослужащие Бахрейна успешно подавили восстание, организованное заговорщиками из-за границы. Такими словами, как передает «Lenta.ru» со ссылкой на «Reuters», охарактеризовал происходящее в стране король Хамад бен Иса аль-Халифа,
По словам бахрейнского короля, иностранцы готовили переворот в Бахрейне (равно как и в других странах Персидского залива) на протяжении последних 20-30 лет. К 2011 году, считает Хамад, почва для революции была подготовлена, и они приступили к активным действиям. «Я здесь, чтобы сообщить вам, что их заговор был разоблачен», - заявил король Хамад, выступая перед военными офицерами. Король также поблагодарил военных за нейтрализацию угрозы для режима. Отдельную благодарность Хамад передал зарубежным военнослужащим, которые прибыли в Бахрейн для помощи в подавлении беспорядков. Напомним, что антиправительственные выступления, о которых говорит Хамад, начались в Бахрейне в середине февраля. Демонстранты, представляющие шиитское большинство, потребовали от правящей суннитской династии одинаковых политических и гражданских прав. Протестующие вступали в столкновения с полицией, также сообщалось о погибших и пострадавших. В марте демонстранты заняли главную площадь в столице королевства Манаме - Жемчужную площадь. Король Хамад ввел в стране чрезвычайное положение и позвал на помощь войска и полицию из соседних государств. 16 марта силовики с применением силы разогнали демонстрантов. 17 марта были арестованы несколько лидеров оппозиции, после чего беспорядки стихли, хотя акции протеста продолжаются до сих пор