Մենք մերժել և մերժում ենք Արցախի խնդրի լուծման փուլային տարբերակը. Վիտալի Բալասանյան
Արցախի Հանրապետությունում տեղի ունեցած համապետական ընտրությունների, հետընտրական վիճակի ու առաջիկա զարգացումների մասին news.am-ը զրուցել է Արցախի հերոս, գեներալ–լեյտենանտ Վիտալի Բալասանյանի հետ։
-Պարո՛ն Բալասանյան, ավարտվեցին Արցախի համապետական ընտրությունները։ Ո՞րն է Ձեր գնահատականը։ Կա տեսակետ, որ Արայիկ Հարությունյանի նախագահ ընտրվելն ու խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները լեգիտիմ չեն և պետք է փողոցային պայքար մղել։ Կա նաև մյուս տեսակետը, ըստ որի՝ եղել են գրեթե անթերի, մրցակցային ընտրություններ, Հարությունյանը գերբարձր լեգիտիմություն ունի և ավելի բարձր վստահության տոկոս (88 տոկոս) է ստացել, քան նույնիսկ հեղափոխական էյֆորիայի փուլում Հայաստանում ստացավ Նիկոլ Փաշինյանը։
-Դրանք երկու ծայրահեղ գնահատականներ են, որոնցից ես զերծ կմնամ։ Մեզ ո՛չ ցնցումներ են պետք, ոչ էլ լճացում։ Ինչ մնում է լեգիտիմությանը, ապա այն ոչ միայն ԿԸՀ–ի հայտարարած տոկոսներով է որոշվում, այլ նաև աշխատանքի արդյունքներով։ Ամեն ինչ խիստ պայմանական է։
-Դրսի ու հատկապես Ադրբեջանի արձագանքն Արցախի ընտրություններին բացասական էր։
-Իսկ դուք ա՞յլ բան էիք սպասում Ադրբեջանից։ Բնական է, որ պետք է ձայնները գլուխները գցեն ու գրեն։ Իրենց ձեռքում միայն դա կա։ Այս առումով մեկ բան նշեմ՝ երբ Ադրբեջանում են խոսում ընտրությունների որակից, պարզապես ծիծաղելի է։ Մեզ մոտ տեղի ունեցած ընտրական գործընթացը հեռու է մեր ժողովրդի ուզած մակարդակից, բայց անհամեմատ է ադրբեջանականի հետ։ Այնտեղ նույնիսկ ձևական մրցակցություն չկա։ Արցախը ժողովրդավարական ազատությունների և ընտրությունների որակի առումով զգալիորեն առաջ է Ադրբեջանից։
-Ձեր ակնկալիքներն ընտրություններից բավարարվեցի՞ն։
-Բնականաբար՝ ոչ, բայց ընտրությունների արդյունքները մենք ի գիտություն ենք ընդունում և հույս հայտնում, որ նախընտրական խոստումները միայն բուկլետում կամ տեսահոլովակում նշված գեղեցիկ խոսքեր չեն լինի։ Քաղաքական խաղերն այժմ երկրորդական են և ինձ չեն հետաքրքրում։ Քաղաքական փոխհարաբերությունների հստակեցման, տոկոսների և ընտրությունների ժամանակ արձանագրված բազմաթիվ խնդիրների թեման դեռ առիթ կլինի քննարկել, հարցեր տալ, պատասխաններ ստանալ։ Բայց դա հետո։ Մենք հիմա շատ լուրջ մարտահրավերներ ունենք, որոնք անտեսվեցին մինչև մարտի 31–ը և մեծ հաշվով անուշադրության են մատնված նաև հիմա։ Սրա՛ մասին է պետք խոսել ու մտածել։
-Ի՞նչը նկատի ունեք։
-Ինչպես հայտի է, ես և իմ գլխավորած «Արդարություն» կուսակցությունն առաջինն էինք, որ ահազանգեցինք կորոնավիրուսային համաճարակի տարածման վտանգի մասին։ Մենք կոչ էինք արել արտակարգ դրություն հայտարարել, դիտարկել ընտրությունների հետաձգման հնարավորությունը և առաջին հերթին մտահոգվել մեր ժողովրդի առողջապահական անվտանգության խնդիրներով։
Իշխանությունները, ցավոք, ընդառաջ չգնացին մեր կոչերին։ Ընտրությունները կայացան այն դեպքում, երբ ամբողջ աշխարհում բազմաթիվ միջոցառումներ, այդ թվում՝ ընտրություններ են հետաձգվում։ Ի վերջո, կար նաև Հայաստանի փորձը, երբ հետաձգվեց հանրաքվեն։ Որքան էլ անվտանգության միջոցառումներ կիրառվեին, միևնույն է՝ մարդկանց մեծ խմբերի հոսքը դեպի ընտրատեղամաս վարակի տարածման պատճառ էր դառնալու։ Այդպես էլ եղավ, և նախագահականի երկրորդ փուլն անցավ կորոնավիրուսով վարակվածների հայտնաբերմանը զուգահեռ։ Պատահական չէ, որ անհամեմատ ցածր էր նախագահականի 2–րդ փուլի մասնակցությունը։ Ինչևէ, հետագա զարգացումների պատասխանատվությունը գործող իշխանության և բոլոր այն ուժերի վրա է, որոնք առաջնորդվեցին այլ հաշվարկներով։ Հուսով եմ՝ հիմա ամբողջ թափով կլծվեն անհրաժեշտ աշխատանքների կատարման գործին։ Առողջապահական անվտանգության ապահովման խնդիրն այս պահին թիվ մեկ հարցն է դառնում։ Այդ առումով պատրաստ եմ իմ բոլոր ջանքերը ներդնել և օգնել խնդրի լուծմանը։
Մենք պետք է հասկանանք, որ այդ վարակը կարճ ժամանակով չէ մեզ այցելել և մեր քայլերը պետք է անենք՝ հաշվի առնելով բոլոր սցենարները։ Դժվար ժամանակներ են սպասվում։
-Ձեր գլխավորած ուժը խորհրդարանում է։ 5 ուժ է ներկայացված այնտեղ, և ոչ մեկը չունի հսկիչ փաթեթ՝ միանձնյա կառավարություն կազմելու համար։ Նախագահ Հարությունյանի գլխավորած կուսակցությանը չի բավականացնում մեկ մանդատ, որպեսզի առանց կոալիցիայի կառավարություն ձևավորի։ Ինչպիսի՞ պատկեր կունենանք, ըստ Ձեզ։
-Պաշտոնների առևտրին մտադիր չեմ մասնակցել և չեմ կարող ասել, թե ինչ վերջնական պատկեր կձևավորվի։ Ես նախագահական ընտրությունների առաջին փուլից անմիջապես հետո հայտարարեցի, որ չեմ աջակցելու երկրորդ փուլ անցած թեկնածուներից որևէ մեկին։ Կան գաղափարական ու տեսակային լուրջ տարբերություններ։ Մենք ընտրողից քվե ենք ստացել՝ մեր կողմից հռչակված արժեքներին, գաղափարներին ու ծրագրերին տեր կանգնելու համար։ Երբ ասում ենք, որ հաղթանակը չի վաճառվում, դրանք միայն խոսքեր չեն։
Մեզ համար առաջնայինը եղել է և շարունակում է մնալ անվտանգության ու արդարության ապահովման հարցը։ Իշխանությունների գործողություններն այս դիտանկյունից ենք խոշորացույցի տակ պահելու։
Հիմա կարևորը վարակի տարածում թույլ չտալն է ու վարակվածների քանակը մեր առողջապահական համակարգի համար ռիսկային չդարձնելը։ Անհրաժեշտ են կոմպետենտ և համարժեք որոշումներ։ Մենք մեր ստացած քվեի ուժով ստիպելու ենք իշխանություններին աշխատել։ Մնացածը ժամանակն իր տեղը կդնի։
-Եվ ամենակարևորի մասին։ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովը սենսացիոն հայտարարություն արեց։ Նա ասաց, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի մասնակցությամբ քննարկվել է Ղարաբաղի խնդրի լուծման փուլային տարբերակը, ըստ որի՝ հայկական կողմը պետք է զիջի տարածքներ՝ հետագայում ակնկալելով տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակում։ Ձեր տեսակետը։
-Ես այս մասին բազմիցս եմ խոսել։ Ինձ մեղադրում էին, թե իբր ծայրահեղ գնահատականներ եմ տալիս։ Դե թող հիմա բացատրություններ տան պաշտոնական Երևանը ու նաև Ստեփանակերտը։ Չէ՞ որ հայտարարվում էր, թե տեսակետները նույնական են։
Պետք է այս թեմայով արտահայտվեն նաև Արցախի խորհրդարանական խմբակցությունները, բոլոր այն մարդիկ, ովքեր հրապարակային դաշտում են գործում։ Պետք է բոլորը խոսեն առանց ձևականությունների և լղոզվածության։
Ինձ համար մեկ բան հստակ է՝ մենք 1997–1998–ին մերժել ենք չարաբաստիկ փուլային տարբերակը։ Այն ժամանակվանից մինչև հիմա ոչինչ չի փոխվել։ Տարածքներ խաղաղության կամ բաց կոմունիկացիաների դիմաց բանաձևն անընդունելի է։ Մենք անվտանգության գոտի կամ Արցախի շուրջ շրջաններ չունենք։ Սակարկման ենթակա տարածքներ չունենք։
Հայ ժողովուրդը գծել է Արցախի սահմանները պատերազմի միջոցով և հետագայում արցախահայությունը սահմանադրորեն ամրագրել է այն։ Ով որ իր համաձայնությունը կտա կապիտուլյացիայի տանող փուլային տարբերակին, կկրկնի 1998–ին այն քարոզողի ճակատագիրը։ Հաղթանակը չի՛ վաճառվում։

Мы отвергали и отвергаем поэтапный вариант решения Арцахской проблемы – Виталий Баласанян
Интервью героя Карабаха, генерал-лейтенанта Виталия Баласаняна изданию «News.am» на тему состоявшихся в Арцахе общегосударственных выборов, поствыборной ситуации и предстоящих процессах.
-Общегосударственные выборы в Карабахе завершились. Какова ваша оценка? Существует мнение о том, что избрание Араика Арутюняна президентом и итоги парламентских выборов нелегитимные, и нужно вести уличную борьбу. Но есть и другое мнение, согласно которому, состоялись практически безупречные, конкурентные выборы, Арутюнян обладает высокой легитимностью и получил более высокий процент доверия (88%), чем даже Никол Пашинян на этапе революционной эйфории.
-Это две крайне разные оценки, от которых я воздержусь. Нам не нужны ни потрясения, ни застой. Что касается легитимности, то она определяется не только процентами, объявленными ЦИК, но и результатами работы. Все очень условно.
-Ваши ожидания по части выборов оправдались?
-Естественно, нет, но мы принимаем к сведению результаты выборов и надеемся, что предвыборные обещания будут не просто красивыми словами, упомянутыми лишь в буклетах или на видеороликах. Политические игры сейчас второстепенные, и меня они не интересуют. Для обсуждения темы уточнения политических взаимоотношений, процентов и многочисленных проблем, зарегистрированных во время выборов, еще будет повод. Но это потом. Сейчас имеются очень серьезные вызовы, которые были проигнорированы до 31 марта, и по большому счету остаются без внимания и сейчас. Именно об этом надо говорить и думать.
-Что имеете в виду?
-Как известно, я и возглавляемая мною партия «Справедливость» были первыми, кто заявил об опасности распространения коронавирусной эпидемии. Мы призвали объявить в республике режим ЧП, рассмотреть возможность отложить выборы и заняться решением вопросов здравоохранительной безопасности нашего народа. Власть, к сожалению, не прислушалась к нашим призывам. Выборы состоялись, тогда как во всем мире откладываются многочисленные мероприятия, в том числе выборы. В конце концов, был и опыт Армении, когда в республике отменили референдум.
Какие бы ни были применены мероприятия по безопасности, все равно поток больших групп людей к избирательным участкам должен был стать причиной распространения инфекции. Так и произошло, второй тур президентских выборов совпал с обнаружением инфицированных коронавирусом. Неслучайно участие избирателей во втором туре президентских выборов было несравнимо низким. Как бы то ни было, ответственность за дальнейшее развитие событий лежит на действующей власти и на всех тех силах, которые руководствовались другими расчетами. Надеюсь, что теперь они всей силой присоединятся к выполнению необходимых работ. Сейчас вопрос обеспечения здравоохранительной безопасности становится задачей номер один. В этом плане я готов приложить все усилия, чтобы помочь решить данную проблему.
-Возглавляемая вами сила попала в парламент. В нем представлено 5 сил, и ни одна из них не имеет контрольного пакета для единоличного назначения кабмина. Партии, возглавляемой президентом Арутюняном, не хватает одного мандата, чтобы сформировать Правительство без коалиции. Какой в итоге будет картина, на ваш взгляд?
-Не собираюсь участвовать в торге должностей и не могу сказать, какая, в конце концов, сложится картина. Сразу же после первого тура президентских выборов я сказал, что не стану поддерживать никого из кандидатов, прошедшего во второй тур.
Сейчас самое важное – недопущение распространения инфекции. Необходимы компетентные и эквивалентные решения. Мы в силу полученных нами голосов заставим власти работать. А все остальное время расставит по своим местам.
-И о самом важном. Глава МИД России Сергей Лавров выступил с сенсационным заявлением. Он сказал, что с участием Армении и Азербайджана обсуждается поэтапный вариант решения карабахского конфликта, согласно которому армянская сторона должна уступить территории, ожидая в будущем разблокировку транспортных путей. Какова ваша точка зрения на этот счет?
-Я об этом говорил много раз. Меня обвиняли в том, что я даю крайние оценки. Ну, пусть сейчас дадут объяснения официальный Ереван, а также Степанакерт. Ведь говорилось, что мнения одинаковые.
На эту тему должны высказаться и парламентские фракции Арцаха, все те люди, которые работают на публичном поле. Все должны высказаться, без формальностей и двусмысленности.
Для меня ясно одно: в 1997–1998 годах мы отказались от злосчастного поэтапного варианта. С тех пор и по сей день ничего не изменилось. Формула «территории в обмен на мир или открытые коммуникации» неприемлема. У нас нет зоны безопасности или районов вокруг Арцаха. У нас нет территорий, подлежащих торгу.
Армянский народ начертил границы Арцаха во время войны, а в дальнейшем армянство Арцаха конституционно закрепило их. Тот, кто согласится с поэтапным вариантом, который ведет к капитуляции, повторит судьбу агитатора этого плана в 1998 году. Победа не продается!