Պուտինին նախկինում վիրավորած լրագրողը հիմա արդեն վիրավորել է հայերին
Վրացական «Մտավարի արխի» հեռուստաընկերության լրագրող Գեորգի Գաբունիան վիրավորել է հայերին: Ինչպես հաղորդում է «Վզգլյադ»-ը, նա պատմել է, որ վրացիների գենետիկ կոդը լավ է պայքարում կորոնավիրուսի դեմ, իսկ դրանից հետո ասել է, որ այդ առումով սպասում է հայ գիտնականների հայտարարություններին:
«Ինձ շատ հետաքրքիր է, թե ինչ գենետիկ խմբի են պատկանում մեր հարեւանները: Վստահ եմ, որ նրանց ԴՆԹ-ն ուժեղ է վրացականից եւ կոչնչացնի կորոնավիրուսը, եւ նրանց պետք չեն լինի պատվաստանյութ կամ դեղամիջոց»,- ասել է հաղորդավարը:
«Լրագրողական էթիկայի խարտիան» քննադատել է հաղորդավարին: «Վզգլյադ»-ի հետ զրույցում վրացի հայտնի վերլուծաբան Պետրե Մամրաձեն հայտարարել է, որ նման հայտարարություններով պետք է զբաղվեն իրավաբանները: «Գաբունիան առաջին անգամը չէ, որ պաթոլոգիկ հայտարարություններ է անում: Անցած տարի նա վիրավորեց Վրաստանի բոլոր նորմալ մարդկանց: Վրաստանի օրենքների համաձայն՝ դա գնահատվում է որպես ազգային թշնամության հրահրում»,- ասել է Մամրաձեն:
Փորձագետը համարում է, որ «հատկապես ներկայիս պայմաններում, երբ ե՛վ Վրաստանը, ե՛ւ Անդրկովկասում նրա հարեւաններն ապրում են այնքան բարդ ժամանակներ, ազգային արժանապատվությանն ուղղված այդօրինակ վիրավորանքները շատ վնասակար են»։ «Դա ոչ միայն անընդունելի է եւ անբարոյական, դա պետք է առաջացնի համապատասխան ադեկվատ արձագանք օրենքի խախտման վերաբերյալ»,-նշել է վերլուծաբանը։
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հուլիսին «Ռուստավի 2» վրացական ալիքի հաղորդավար Գեորգի Գաբունիան սկսել էր իր հաղորդումը Ռուսաստանի ղեկավարության հասցեին հայհոյանքով։
Այնուհետեւ «Ռուստավի 2»-ի նախկին գործադիր տնօրեն Նիկա Գվարամիան ուղիղ եթերում հայտարարել էր, որ պատրաստ է միզել գինու եւ բորժոմիի մեջ որպես վրեժ այն ընկերությունների նկատմամբ, որոնք վաճառում են ապրանքներ Ռուսաստանին։

Скандальный грузинский журналист позволил себе оскорбительные комментарии в адрес армян
Журналист грузинской телекомпании «Мтавари архи» Георгий Габуния позволил себе оскорбительные комментарии в адрес армян. Как передает газета «Взгляд», он рассказал о том, что генетический код грузин якобы лучше справляется с коронавирусом, а после этого сказал, что ждет на этот счет заявлений армянских ученых.
«Мне очень интересно, к какой генетической группе относятся наши соседи. Уверен, что окажется, что их ДНК будут сильнее грузинских и будут напрямую уничтожать коронавирус, на что им не нужна будет вакцина или даже лекарство», – сказал ведущий.
«Хартия журналистской этики» подвергла ведущего критике. В интервью газете «Взгляд» известный грузинский аналитик Петрэ Мамрадзе заявил, что с подобными заявлениями должны со всей строгостью разобраться юристы.
«Габуния не впервые делает патологические заявления. В прошлом году его высказывания оскорбили всех нормальных людей в Грузии. Теперь, даже если он шутил, это непростительно. По законам Грузии это можно расценить как разжигание национальной вражды», – сказал Петрэ Мамрадзе.
Эксперт считает, что «особенно в нынешних условиях, когда и Грузия, и ее соседи по Закавказью переживают такие сложные времена, подобные оскорбления национального достоинства несут большой вред».
«Это не только неприемлемо и аморально, это должно вызвать соответствующую адекватную реакцию на предмет нарушения закона», – отметил аналитик.
Напомним, в июле 2019 года ведущий грузинского канала «Рустави 2» Георгий Габуния начал свою программу с нецензурной брани в адрес российского руководства.
Затем бывший гендиректор «Рустави 2» Ника Гварамия в прямом эфире заявил, что готов мочиться в вино и боржоми в качестве мести компаниям, продающим товары в Россию.