Բահրեյնում ձերբեկալել են ընդդիմության 6 առաջնորդի
Ինչպես հաղորդում է «Ալ Ջազիրա»–ն, Բահրեյնի անվտանգության ուժերը ձերբակալ են տեղի ընդդիմության 6 առաջնորդի։
Ձերբակալվածների թվում է «Վաադ» քաղաքական միության ղեկավար Իբրահիմ Շարիֆը, որը միավորում է չափավոր մահմեդական սունիներին։ Մնացածը  շիաներ են։
Հեռուստաընկերության թղթակիցը հաղորդել է, որ  գիշերային ձերբակալությունների զոհ են դարձել նաև հասարակ ընդդիմադիրները։ Նրա խոսքերով՝ ձերբակալություններն  իրականացրել են զինվորական համազգեստ կրող զինված մարդիկ։
Ձերբակալությունները տեղի են ունեցել այն բանից հետո, երբ ցուցարարները  սկսել են վարչակարգի փոփոխության, ժողվորդավարության և երկրից օտարերկրյա զինուժի դուրսբերման մասին կարգախոսներով բողոքի գործողություններ իրականացնել։
Ցույցի ցրման ժամանակ մի քանի մարդ սպանվել է, հարյուրավոր մարդիկ էլ մարմնական վնասվածքներ են ստացել։
Երկրում արտակարգ դրություն  է հայտարարվել, իսկ մայրաքաղաքում պարետային ժամ է։
Փողոցներում հանդարտություն պահպանելու  համար ոստիկաններին օգնում են 500 գործընկերներ Միացյալ Արաբական Էմիրություններից, ինչպես նաև սաուդյան հազարավոր զինծառայողներ։
Օտարերկրացիները հրավիրվել են անձամբ թագավոր Համադի կողմից, երբ պարզ է դարձել, որ բողոքողների գործողությունների ալիքը հանդարտեցնելու համար Բահրեյնի սեփական ուժերը բավարար չեն։
Բահրեյնում ցույցերը շարունակվում  են փետրվարի 14–ից։ Այդ ժամանակվանից ի վեր ոստիկանների հետ բախման հետևանքով մահացել  է ավելի  քան 10 մարդ։

В Бахрейне арестованы 6 лидеров оппозиции
Силы безопасности Бахрейна арестовали шестерых лидеров местной оппозиции, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Аль-Джазира».
Среди тех, кто попал за решетку – Ибрагим Шариф – руководитель политического общества «Ваад», объединяющего умеренных мусульман-суннитов. Остальные арестованные – шииты.
Ночные аресты прошли и среди рядовых активистов оппозиционного движения. Задержания производили вооруженные люди в военной форме.
Аресты последовали за разгоном манифестаций, организованных оппозицией под лозунгами о смене режима, демократизации и выводе из страны иностранных войск. Во время разгона митингов несколько человек были убиты, сотни получили ранения.
В стране объявлен режим чрезвычайного положения, а в столице введен комендантский час. Поддерживать спокойствие на улицах местным полицейским помогают 500 коллег из ОАЭ, а также тысяча саудовских военнослужащих. Иностранцы были приглашены в страну королем Хамадом после того, как стало ясно, что собственных сил Бахрейна для подавления волны протестов недостаточно.
Как сообщалось ранее, большинство демонстрантов - это мусульмане-шииты, составляющие значительную часть населения страны. В числе прочего они недовольны тем, что все руководящие посты в королевстве занимают сунниты.
Протесты в Бахрейне продолжаются с 14 февраля. За прошедшее с тех пор время в результате столкновений с полицией погибли более десяти человек.