Ֆրանսիան Եվրամիությանն առաջարկել է ճանաչել Պաղեստինի ինքնավարությունը
Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավար Ալան Ժյուպեն արտաքին հարաբերությունների հարցերով ԵՄ խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ հայտարարել է, թե պետք է լրջորեն քննարկել Եվրոպական Միության կողմից պաղեստինյան պետության ճանաչման հնարավորության հարցը։
–Ի՞նչ իմաստ ունի պաղեստինյան իշխանություններին ճանաչել առանձին–առանձին։ Այդ քայլը անդամ երկրների կողմից պետք է իրականացվի միասնաբար ու համատեղ,–նախարարի խոսքերը մեջբերում է «Կուրսոր»–ը։
Ժյուպեն նկատել է, թե անձամբ ինքը չի մտածում, որ այդ քայլի համար անհրաժեշտ պայմանները հասունացել են, բայց անհրաժեշտ է «լրջորեն մտածել այդպիսի հնարավորության մասին»։

Франция предложила Евросоюзу признать Палестину
Министр иностранных дел Франции Ален Жюппе заявил на заседании парламентской комиссии ЕС по иностранных делам, что стоит всерьез рассмотреть возможность признания палестинского государства Евросоюзом, передает «РосБалт» со ссылкой на «Kursor».
«Какой смысл признавать палестинское государство по отдельности? Этот шаг должен быть сделан странами-членами вместе и сообща», – отметил  министр.
Жюппе заметил, что, по его личному мнению,  условия для данного шага пока не созрели, «но нужно всерьез рассмотреть такую возможность».
Напомним, что сегодня Уругвай вслед за рядом латиноамериканских государств официально признал независимое Палестинское государство.