Պաշտոնանկություններ Ուկրաինայում՝ կորոնավիրուսի պատճառով
Կորոնավիրուսի տարածման պատճառով Ուկրաինայի առողջապահության նախարար Իլյա Եմեցին և ֆինանսների նախարար Իգոր Ումանսկիին պաշտոնանկ կանեն։ Նրանք երկուսն էլ իրենց պաշտոններում աշխատել են մեկ ամսից պակաս։ Այս մասին հայտնում է rbc.ru-ն։
Այդ, ինչպես նաև նոր նախարարներ նշանակելու հարցը կքննարկվի Գերագույն ռադայի այսօրվա արտահերթ նիստում։ Նշվում է, որ նախարարները հրաժարականի դիմում են ներկայացրել սեփական նախաձեռնությամբ։ Ռադային առաջարկված նախագծի համաձայն՝ Եմեցը 3 շաբաթում ապացուցել է իր լիակատար ապիկարությունը և ձախողել կորոնավիրուսի դեմ պայքարի նախապատրաստական աշխատանքները։
Նշենք, որ Ուկրաինայում կորոնավիրուսով 480 վարակակիր կա, 11 մարդ մահացել է։ Վերջին մեկ օրվա ընթացքում հաստատվել է վարակման 62 նոր դեպք։

Глав Минздрава и Минфина Украины отправят в отставку из-за коронавируса
Министр здравоохранения Украины Илья Емец и министр финансов Игорь Уманский уходят в отставку. Этот вопрос, а также назначение новых министров будет рассматриваться на внеочередном заседании Верховной рады в понедельник 30 марта, говорится в распоряжении председателя Рады, передает РБК.
Увольнение двух министров произойдет на фоне распространения коронавируса в стране. На Украине зарегистрировано 480 случаев заражения, 11 человек скончались.
После перестановок в кабмине возглавлять Минздрав будет Максим Степанов, Минфин – Сергей Марченко, говорится в распоряжении о внеочередном заседании парламента.