Ֆուկուսիմայի ատոմակայանի առաջին ռեակտորում պայթյուն է գրանցվել
Ինչպես հաղորդում է «BBC»–ն, Ճապոնական լրատվամիջոցները  հաղորդում  են, որ երկրաշարժի հետևանքով վնասված Ֆուկուսիմայի ատոմակայանի առաջին ռեակտորում պայթյուն է գրանցվել։
Պայթյունի բնույթի մասին որոշակի տեղեկատվություն չկա։ Հայտնի է միայն, որ մի քանի աշխատակիցներ են տուժել, բայց թե ի՞նչ վիճակում են,  և արդյոք զոհեր կա՞ն, տեղեկություններ դեռ չեն հաղորդվում։
«Agence France-Presse» գործակալությունն էլ հաղորդում է,  թե տեղական հեռուստաընկերության եթերով ցուցադրել է, որ ատոմակայանի վրա թանձր ծուխ է հավաքված։ Ատոմակայանի շուրջը ռադիացիայի մակարդակը 20 անագամ բարձրացել է։
Ֆուկուսիմայի իշխանությունների ներկայացուցիչ Մասատո Աբեն հաստատել է պայթյունի մասին լուրը, բայց ավելի որոշակի տեղեկատվություն հանղորդել  չի կարողացել և նշել է, որ աշխատանքներ են տարվում պատճառներն ու մանրամասներն իմանալու համար։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ հաղորդվում էր, թե ատոմակայանի բլոկներից մեկում ցեզիումի արտահոսք է սկսվել, և մասնագետները փորձում են վառելիքը բլոկներից հանել։

На АЭС «Фукусима-1» произошел взрыв
На японской АЭС «Фукусима-1», где велись работы по охлаждению остановленного реактора, произошел взрыв, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на  «Agence France-Presse» и на японские СМИ.
Уровень радиации возле станции превысил норму в 20 раз. «Kyodo News» сообщает о четверых рабочих, пострадавших в результате взрыва. Подробности о том, с чем был связан взрыв, пока не сообщаются.
Официальный представитель властей префектуры Фукусима Масато Абе подтвердил сообщения о задымлении, но сказал, что подтверждения информации о взрыве дать пока не может. Власти занимаются расследованием инцидента.
Как ранее сообщалось, специалистам удалось ликвидировать опасность утечки радиации, стравив скопившийся в реакторе газ, который мог повредить защитную оболочку реактора. Система охлаждения реактора вышла из строя после того, как в результате землетрясения и цунами 11 марта на станции отключилось электроснабжение.