Դոնալդ Միլլեր. Ադրբեջանցիները տոնում էին Սպիտակի երկրաշարժը (տեսանյութ)
Վերջերս ԱՄՆ Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Կրոնների և քաղաքացիական մշակույթի կենտրոնի նախագահ Դոնալդ Միլլերը, որն իր գործունեության ընթացքում կնոջ՝ Լորնա Թուրյան Միլլերի հետ բազմիցս եղել է Արցախում և Հայաստանում և իր տեսածը ամփոփել «Հայաստան. Հույսի և փրկության պատկերներ» (“Armenia: Portraits of Survival and Hope”) գրքում, ԱՄՆ Սենատում լուսանկարների ցուցադրություն է իրականացրել։ Լուսանկարները պատմում են 20-րդ դ. վերջին Հայաստանի անցած դաժան պատմական ուղու մասին՝ հեղինակի աչքերով։
Վերադարձ կատարելով անցյալ՝ Դ. Միլլերը ցույց է տալիս նկարներից մի քանիսը. «Տեսնում եք, այստեղ ներկայացված են որոշ զինվորների նկարներ, որ պատերազմում վիրավորվել ու տեղափոխվել էին Ստեփանակերտի ռազմական հիվանդանոց։ Ինձ անձամբ շատ հուզել էր այն փաստը, որ հենց ուղղաթիռները եկան՝ բերելով վիրավորներին, այնտեղ կանայք էին սպասում՝ տեսնելու արդյոք իրենց ամուսինները այդ վերադարձող զինվորների շարքում էին, թե ոչ»։
Միլլերը նշում է, որ զարմանալիորեն մեծ արձագանք է ստացել ԱՄՆ կոնգրեսի անդամներից ցուցահանդեսում ներկայացված նկարների վերաբերյա՝ ավելացնելով, որ դրանք հիմնականում ոչ պաշտոնական նամակներ էին, իսկ որոշ դեպքերում նաև անկեղծ, ձեռագիր գրություններ։
Դոկտոր Միլլերի և նրա կնոջ համահեղինակությամբ հրապարակված գիրքը ամփոփ ներկայացնում է 1988-90-ական թթ. համահայկական պայքարը՝ պատմություններով և նկարներով, որոնք արվել են իրենց ճանապարհորդությունների ընթացքում։ Գրքում հեղինակները ներկայացնում են իրենց հարցազրույցները մոտ 300 հայերի հետ, նկարագրում 1988 թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից հետո երկրում առաջացած սոցիալ-տնտեսական և հոգեբանական վիճակը, երկրաշարժի և պատերազմի հետևանքները, ցույց տալիս հայության ոգին, որ դիմակայել է երկրաշարժին, ջարդերին և պատերազմին։
«Հիշում եմ, որ հատկապես Արցախի բնակիչներից էի տպավորվել։ Դա ավելին էր քան ուղղակի աշխարհագրությունը, այնպիսի զգացում էր, որ հայերի ոգին էր ապրում այնտեղ, և նրանք ուղղակի պատերազմի չէին մղում, նրանք իրենց ճակատագրի համար էին կռվում, և երբ մի քանի տարի առաջ հետ գնացի Արցախ - դա ամբողջովին փոխված վայր էր։ Ես պարզապես հիացած եմ, որ այն կարողացել է ծաղկել հենց այդպես»,- եզրափակում է Միլլերը։
Երկրաշարժի, Արցախի բնակչության տառապանքի և իրենց գոյության իրավունքի համար հայերի մղած պայքարի ականատեսին ամենաշատը վիշտ է պատճառել այն, որ ադրբեջանցիները տոնում էին այն փաստը, որ երկրաշարժը Հայաստանում է տեղի ունեցել։

Дональд Миллер։ «Азербайджанцы праздновали землетрясение в Спитаке» (видео)
Дональд Миллер – президент центра религии и гражданской культуры института Южной Калифорнии в США, который со своей женой Лорной Турян-Миллер множество раз посещал Армению и Арцах, издал книгу «Армения – картины надежды и спасения». В книге Миллер рассказал об увиденном, провел выставку в Сенате США. Представленные им на выставке фотографии рассказывают о трудном пути Армении, который она прошла в конце 20-го века.
Возвращаясь в прошлое, Д. Миллер показывает несколько фотографий из коллекции։ «Видите здесь изображены фотографии нескольких солдат, которые были ранены во время войны и перенесены в военный госпиталь города Степанакерт. Лично меня очень тронул тот факт, что когда прибыли вертолеты с ранеными, там ждали женщины, чтобы узнать, нет ли их мужей в числе вернувшихся солдат».
Миллер отмечает, что он получил удивительное количество откликов от членов Конгресса США, связанных с представленными на выставке фотографиями, добавив, что письма были неофициальные, а в отдельных случаях даже рукописные заметки.
Книга Дональда Миллера в соавторстве с женой это обобщение историй и фотографий, которые были сняты во время путешествий. В книге представлена борьба армян в 1988-90 годах. В книге авторы представляют интервью примерно с 300 армянами, описывают социально-экономическое и психологическое состояние в стране после землетрясения, результаты войны, и дух, который выстоял в эти страшные дни.
«Я помню, что был особо впечатлён жителями Арцаха. Это было больше чем просто географический вопрос. Было такое ощущение, что дух армян жил там, и они не только воевали, они сражались за свою судьбу. Когда несколько лет назад я возвратился в Армению, это было совершенно изменившимся местом. Я просто очарован, что оно так похорошело», – отмечает Миллер.
Очевидца землетрясения, страданий жителей Арцаха и борьбы армян за право самоопределения, больше всего опечалило то, что азербайджанцы праздновали тот факт, что в Армении случилось землетрясение.