Բանակը PR-ի տեղ չէ, չի կարելի դասալիքներին հնարավորություն տալ՝ մտնել զորամասեր, անգամ եթե այսօր նախարար ու պատգամավոր են․ Արթուր Վանեցյան
«Առավոտի» հարցազրույցը Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնող Արթուր Վանեցյանի հետ, որը վերջերս հայտարարեց քաղաքականություն մտնելու որոշման մասին:
–Պարոն Վանեցյան, տարին սկսվեց ներբանակային մտահոգիչ սպանություն-ինքնասպանությունների շարքով, որոնց դեռևս իշխանությունները պատշաճ կերպով չեն արձագանքել։ Հասարակությունը շատ լարված է, պահանջում է գտնել և պատժել մեղավորներին, քայլեր ձեռնարկել բանակի առողջացման ուղղությամբ։ Որպես ուժային փակ համակարգում երկարամյա աշխատանքի փորձ ունեցող մարդ, որը նաև մեր նոր սերնդի գեներալներից է, կարո՞ղ եք Ձեր տեսանկյունը ներկայացնել՝ այսօրվա իրավիճակի պատճառների ու լուծման հնարավոր տարբերակների մասին։
–Նախ՝ թույլ տվեք մի խնդրանքով դիմել բոլորին, ովքեր այսօր հրապարակային խոսքի հնարավորություն ունեն։ Բանակում կորուստների թեման բոլորիցս պահանջում է լինել զուսպ և խնդրին մոտենալ մեծ պատասխանատվությամբ։ Որքան էլ մեծ լինի զգացմունքայնությունը, որքան էլ ծանր լինի վիշտը, ես բոլորին կոչ եմ անում, խնդրում եմ՝ հրապարակային խոսքում տուրք չտալ զգացմունքներին։ Առավել ևս՝ կոչ եմ անում՝ որևէ նեղ անձնական կամ քաղաքական շահի համար չօգտագործել այս թեման։ Ցավոք, նման միտումներ նկատվում են։ Դա ոչ միայն բարոյական չէ, այլև՝ ուղղակիորեն առնչվում է մեր պետության անվտանգությանը։ Պատճառների մասին. հասկանալի է, որ հրապարակային խոսքի ձևաչափն ինձ թույլ չի տալիս բաց խոսել որոշ հանգամանքների մասին։
Վստահ եմ, որ բանակի ղեկավարությունը տիրապետում է խնդրին և կանի ամեն ինչ։ Միաժամանակ կցանկանայի նշել այն գլխավոր հանգամանքը, որը պայմանավորում է ներբանակային զարգացումները։ Դա երկրում ստեղծված մթնոլորտն է։ Ասում են՝ բանակը հասարակության հայելին է, բանակում տիրող մթնոլորտն էլ հայելանման արտահայտությունն է հասարակության ներսում տիրող մթնոլորտի։
Ճամբարների կիսված, պառակտված, անընդհատ ներքին թշնամիներ փնտրող, արհեստականորեն «հնի» ու «նորի» բաժանվող հասարակության ներքին մթնոլորտը շատ արագ տեղ է գտնում բոլոր համակարգերում, այդ թվում՝ բանակում։ Միանգամայն հասկանալի ու արդարացի է հանրության կտրուկ պահանջը՝ գտնել և պատժել մեղավորներին։ Միևնույն ժամանակ՝ խիստ վտանգավոր և անկանխատեսելի կարող է լինել՝ հանրային ցասման այս մեծ ալիքն ուղղելը դեպի բանակի հրամկազմ, սպաներ և ենթասպաներ՝ առանց պատշաճ և սթափ հետաքննության։ Մենք ունենք կայացած սպայակազմ, որոնց թվում մեծամասնություն են կազմում բարձր պրոֆեսիոնալները, իրական հայրենասերները։ Խնդիրները պետք է ուսումնասիրել՝ հնարավորինս խուսափելով ընդհանրացումներից և ծայրահեղացումից։ Անզգույշ գործելով՝ կարող ենք շատ վնասներ տալ՝ այս պահին մարդկանց հանգստացնելու համար։
–Ինչպե՞ս է այդ մթնոլորտը հասնում բանակ։
–Բացի մարդկային ու լրատվական պարզ խողովակները, կան նաև մթնոլորտից ծնված գործողություններ, որոնք ուղղակիորեն ազդում են ներբանակային կյանքի ու հարաբերությունների վրա։ Բանակը ինստիտուցիոնալ հիշողությամբ, մշտապես կատարելագործվող համակարգ է, որտեղ փորձը և մոդեռնիզացիան միասնական և փոխլրացնող սկզբունքներ են։ Կարող եմ նշել որոշակի օրինակներ, որոնք, թվում է, թե բանակից դուրս՝ հանրային կյանքում են ընթանում, սակայն ուղղակիորեն ներգործում են ներբանակային մթնոլորտի վրա։
Վստահաբար, ներբանակային մթնոլորտի վրա վատ է անդրադառնում ապրիլյան պատերազմի հանձնաժողովի գործունեությունը։ Իրական հրամանատարները, լուրջ կադրային սպաներ՝ իրենց լուրջ կենսագրությամբ, այսօր պարտադրված են՝ հաշվետու լինել բանակից, զինված ուժերից պատկերացում չունեցողների առջև։ Սա ևս բանակի ներքին բարոյալքման դանդաղ գործողության ռումբ է։ Կան համակարգեր, որոնց ախտորոշումն ու բուժումը պետք է արվեն՝ առավելագույնս խուսափելով սոցցանցային միջամտություններից։ Լուրջ, համակարգային հիվանդությունները բուժում են նեղ մասնագետների միջոցով, և ոչ՝ ժողովրդական բժշկության։ Քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ, մարդու իրավունքների ոլորտի մասնագետների հետ ներբանակային մթնոլորտի առողջացման ուղղությամբ անընդհատ ու նպատակային աշխատանք պետք է տարվի, բայց՝ ամեն կերպ խուսափելով էժան սոցցանցային ներգրավումից։ Բանակը PR-ի տեղ չէ, այն մեր ողջ երկրի անվտանգության ողնաշարն է։
Հաջորդը. չի կարելի դասալիքներին հնարավորություն տալ՝ մտնել զորամասեր, եթե նույնիսկ նրանք այսօր նախարար ու պատգամավոր են։ Իրական հրամանատարների, սպայական տարբեր օղակների համար ծայրահեղ դժվար է, երբ զորքի դիմաց կանգնում են բանակից խուսափածները և հերոսության ու հայրենիքին ծառայելու կոչեր անում, դասեր տալիս։ Նման բաներ եղել են նաև նախկինում, և իմ վերաբերմունքը դրա հանդեպ միշտ բացասական է։ Բանակն անձնական PR-ի համար երբեք չի կարելի ծառայեցնել։ Հաջորդ կարևորագույն պահը. չի՛ կարելի արժեզրկել և ուղղորդված արշավ տանել Արցախի գեներալների դեմ, նրանց անվան շուրջ դավադրության տեսություններ հորինել: Պատերազմ հաղթած, խաղաղություն ապահոված, լուրջ կենսագրություն ունեցող անհատներ են նրանցից շատերը, իրական հեղինակություն են վայելում՝ իրական զորքում, իրական զորամասում։ Երբ կոտրում ես այդ հեղինակության ինստիտուտը, առաջանում է սողացող անկառավարելիության վիճակ։ Սա շատ կարևոր է հասկանալ։
Այդպես է բոլոր բանակներում: (Իհարկե բոլոր ոլորտներում, այդ թվում` բանակում, միշտ էլ եղել են և կլինեն անբարեխիղճ կադրեր, սակայն չի կարելի մասնավոր մեկ-երկու դեպքերը ընդհանրացնել ամբողջ համակարգի համար, առավել ևս, երբ խոսքը գնում է մեր բանակի նման կայացած կառույցի մասին)։ Եվ վերջապես՝ ամենացավոտը. չի՛ կարելի սեպ խրել Հայաստանի և Արցախի մեջ. դա միմիայն մեր հակառակորդի երազանքն է։ Այսօր ուս ուսի Հայաստանի և Արցախի բոլոր ծայրերից զինվորներն ու սպաները ապահովում են մեր խաղաղությունը։ Դա մեր ընդհանուր անվտանգության գրավականն է, և սա պարզապես բառեր չեն։ Նորից եմ հորդորում՝ իսկապես շատ զգույշ լինել ցանկացած հրապարակային ձևակերպման մեջ։ Անձնական ողբերգություններ են ամեն դեպքի հետևում, բայց նաև՝ ընդհանուր մի խնդիր, որը պետք է հասկանալ՝ առանց խուսափելու ճշմարտությունից։

Армия не место для пиара. Нельзя позволять дезертирам посещать воинские части, даже если они сегодня министры и депутаты – Артур Ванецян
Интервью экс-директора Службы национальной безопасности Армении Артура Ванецяна газете «Аравот»
– Господин Ванецян, год начался с череды тревожащих убийств-самоубийств, на которые власти пока не отреагировали должным образом. Общество находится в большом напряжении, требует найти и наказать виновных, предпринять шаги для оздоровления армии. Как человек с многолетним опытом работы в закрытой силовой структуре, который также является одним из генералов нашего нового поколения, можете ли Вы представить свою точку зрения на причины сегодняшней ситуации и варианты возможных решений?
– Прежде всего, позвольте мне обратиться ко всем с просьбой, кто сегодня имеет возможность публичных выступлений. Тема потерь в армии требует от всех нас сдержанности и подхода к этому вопросу с большой ответственностью. Насколько бы ни был высоким эмоциональный накал, каким бы ни было тяжким горе, я призываю всех, прошу, не поддаваться эмоциям в публичных выступлениях. И тем более я призываю не использовать эту тему ради какой-либо личной или политической выгоды. К сожалению, такие тенденции наблюдаются. Это не только аморально, но и напрямую связано с безопасностью нашего государства. О причинах. Понятно, что публичный формат выступления не позволяет мне открыто говорить о некоторых обстоятельствах. Я уверен, что руководство армии владеет проблемой и предпримет все, что нужно. В то же время я хотел бы отметить главный фактор, определяющий внутриармейские процессы. Это атмосфера, сложившаяся в стране. Говорят, что армия является зеркалом общества, а атмосфера в армии как в зеркале отражает атмосферу в обществе.
Разделение на лагеря, раскол, постоянное выискивание внутренних врагов, искусственное разделение на «прежних» и «новых» – такая внутренняя атмосфера в обществе быстро проникает во все сферы, включая армию. Вполне понятно и справедливо категоричное требование общественности найти и наказать виновных. В то же время, может быть чрезвычайно опасным и ведущим к непредсказуемым результатам направление эту огромную волны общественного гнева на командование армии, офицеров и младших командиров без надлежащего и трезвого расследования. У нас есть хорошо зарекомендовавшие себя офицеры, среди которых большое число составляют профессионалы высокого уровня, настоящие патриоты. Проблемы следует изучать, избегая насколько возможно обобщений и крайностей. Действуя неосторожно, мы можем нанести вред тому, чтобы прямо сейчас успокоить людей.
– Как эта атмосфера проникает в армию?
– В дополнение к простым людским и информационным каналам, существуют также действия, порожденные из атмосферы, которые непосредственно влияют на внутриармейскую жизнь и отношения. Армия – это постоянно развивающаяся через институциональную память система, в которой опыт и модернизация являются едиными и взаимодополняющими принципами. Я могу привести несколько примеров, которые, казалось бы, происходят вне армии, в общественной жизни, но напрямую влияют на внутриармейскую атмосферу.
Несомненно, на атмосфере в армии негативно отражается деятельность комиссии по апрельской войне. Настоящие командиры, серьезные кадровые офицеры со своими серьезными биографиями сегодня вынуждены отчитываться перед людьми, не имеющими представления об армии и вооруженных силах. Это тоже бомба замедленного действия, ведущая к внутренней деморализации армии. Существуют системы, диагностировать и лечить которые необходимо максимально избегая вмешательства соцсетей. Серьезные системные заболевания лечатся узкими специалистами, а не народной медициной. Для улучшения внутриармейской атмосферы должна вестись постоянная и целенаправленная работа с представителями гражданского общества и специалистами по правам человека, но в любом случае избегая дешевого вовлечения социальных сетей. Армия не место для пиара, это хребет безопасности всей нашей страны.
Следующее. Нельзя позволять дезертирам посещать воинские части, даже если они сегодня министры и депутаты. Для настоящих командиров, для различных офицерских кругов крайне трудно, когда перед военным строем выступают и поучают те, кто укрылся от службы в армии, призывая к героизму и служению родине. Такое случались и прежде, и мое отношение к этому всегда было негативным. Армия никогда нельзя использовать для личного пиара. Следующий очень важный момент. Нельзя обесценивать и вести направленную кампанию против генералов Арцаха, измышляя заговорщические теории вокруг их имен. Многие из них являются теми, кто выиграл войну, обеспечил мир, имеют серьезную биографию, пользуются реальным авторитетом в реальных войсках, в реальной воинской части. Когда вы разрушаете институт такого авторитета, возникает состояние ползучей неконтролируемости. Понять это – очень важно.
Так бывает во всех армиях. (Конечно, во всех сферах, включая армию, всегда были и будут недобросовестные кадры, но один или два частных случая не могут служить обобщением для всей системы, особенно когда речь идет о такой устоявшейся структуре, как наша армия). И, наконец, самое болезненное. Нельзя вбивать клин между Арменией и Арцахом – это мечта только и только нашего противника. Сегодня наш мир обеспечивают солдаты и офицеры со всех краев Армении и Арцаха. Это гарантия нашей общей безопасности, и это не просто слова. Я вновь призываю на самом деле проявлять большую осторожность в любых публичных формулировках. За каждым случаем находится личная трагедия, но это также общая проблема, которую нужно понимать, не избегая правды.
– Какие решения Вы видите, есть ли у Вас какие-либо предложения?
– Я уже говорил, что здесь нужен профессиональный и серьезный подход, причем к каждому случаю очень важно подходить со всей серьезностью, а не экстраполировать случай на всю армию. Это отдельно взятые случаи, которые могут иметь симптоматическое значение, помогая выявлять системные ошибки, и позволяя изменить атмосферу в конкретной воинской части, в конкретном объединении, и случаи прекратятся. Хотелось бы, чтобы мы не просто шли по пути выявления и наказания виновных (это, конечно, должно быть сделано, об ином нет и речи), и не выносили приговоров на бытовом уровне в социальных сетях, но разобрались в сути проблемы и решили ее коренным образом. И, как следствие, предприняли серьезные шаги для предотвращения дальнейших несчастных случаев. Сегодня командный состав Министерства обороны и Армии Обороны Арцаха, от министров до звеньев, работающих с общественностью, укомплектован профессиональными и достойными кадрами. Я уверен, что каждый такой инцидент является личной трагедией для них, как и для всех нас. Задача всех нас – помочь им заглянуть вглубь проблемы и найти решения. Но чтобы это получилось, в стране должна измениться атмосфера. Это уже проблема безопасности. Я призываю всех думать в этом направлении.