Նիսում վանդալները պղծել են Ժակ Շիրակի հուշարձանը
Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի հուշարձանը, որն անցյալ շաբաթ Է բացվել Նիսում, ենթարկվել Է վանդալների հարձակմանը: Այդ մասին հայտնել Է France Bleu ռադիոկայանը՝ վկայակոչելով տեղի իշխանություններին: Շիրակը վախճանվել Է 2019 թվականի սեպտեմբերի 26-ին 86 տարեկան հասակում:
Նա Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնն զբաղեցրել Է 1995-ից մինչեւ 2007 թականը, 18 տարի եղել Է Փարիզի քաղաքագլուխը: Ռադիոկայանը նշում Է, որ իշխանությունները Ժակ Շիրակի 2,2 մետր բարձրությամբ արձանը բացել են փետրվարի 8-ին, հուշարձանի շրջակա ոչ մեծ հրապարակը կոչել են հանրապետության նախկին ղեկավարի անունով:
Nice Matin թերթի տվյալներով՝ հարձակումը տեղի Է ունեցել փետրվարի 12-ի առավոտյան: France Bleu-ն գրում Է, որ հուշարձանը զրկվել Է ձախ ձեռքի երկու մատներից՝ մատնեմատից եւ ճկույթից, վանդալները դրանք պոկել են: Տեսահսկման խցիկների միջոցով հաջողվել Է նույնականացնել հինգ կարգազանցներին, այժմ նրանցով զբաղվում Է ոստիկանությունը: Figaro-ն նշում Է, որ քաղաքային իշխանությունները խոստանում են հուշարձանը վերականգնել արդեն փետրվարի 13-ին, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Ницце вандалы осквернили памятник Жаку Шираку
Открытый на прошлой неделе в Ницце памятник экс-президенту Франции Жаку Шираку подвергся нападению вандалов, сообщает радиостанция «France Bleu» со ссылкой на местные власти.
Ширак скончался в возрасте 86 лет 26 сентября 2019 года. Он занимал пост президента Франции с 1995 по 2007 год, на протяжении 18 лет был мэром Парижа. Радио отмечает, что власти открыли статую Жака Ширака высотой 2,2 метра 8 февраля, небольшой двор вокруг монумента назвали в честь бывшего лидера республики. По данным газеты «Nice Matin», нападение произошло в среду утром, передает РИА «Новости»
«France Bleu» пишет, что монумент лишился двух пальцев левой руки – безымянного и мизинца – вандалы их оторвали. Город уже подал жалобы на вандалов. При помощи камер видеонаблюдения удалось идентифицировать пятерых нарушителей порядка, теперь ими занимается полиция.
При этом газета «Figaro» указывает, что городские власти обещают восстановить памятник уже в четверг.