Հանրաքվեի նախագիծն ուղարկվել է ՀՀ նախագահին
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և ՍԴ անդամների պաշտոնավարումը դադարեցնելու հարցը համաժողովրդական հանրաքվեի դնելու նախագիծն ուղարկել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի աշխատակազմ: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնեց նախագահի օգնական Հասմիկ Պետրոսյանը:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ըստ իրավական ընթացակարգի, երեք աշխատանքային օր ժամանակ ունի այն ստորագրելու համար:
Փետրվարի 6-ին ՀՀ Ազգային ժողովը որոշել էր Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի և ՍԴ անդամների պաշտոնավարումը դադարեցնելու հարցը դնել համաժողովրդական հանրաքվեի:

Проект референдума представлен президенту Армении
Спикер НС Арарат Мирзоян направил в аппарат президента Республики Армения Армена Саркисяна проект референдума по вопросу о прекращении полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и членов Конституционного суда. Об этом «Арменпресс» сообщила помощник президента РА Асмик Петросян.
Согласно юридическому регламенту, президенту Армену Саркисяну предоставляется три рабочих дня для подписания.
6 февраля Национальное собрание Республики Армения решило вынести вопрос о прекращении полномочий председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна и членов Конституционного суда на всенародный референдум.