Գիտնականները «վերծանել են» քաղցկեղային բջիջները և հեղաշրջում են խոստանում բուժման բնագավառում
Գիտնականների միջազգային խումբն առաջին անգամ ամբողջովին վերծանել Է քաղցկեղային բջիջների 38 տեսակների ծագումնաբանական տեղեկատվությունը՝ կազմելով ԴՆԹ-ի մուտացիաների սպառիչ կատալոգ, որոնք հանգեցնում են ուռուցքաբանական հիվանդությունների զարգացման, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
«Քաղցկեղի բոլոր տեսակների ամբողջական համագենի վերլուծություն» (PCAWG) աննախադեպ մասշտաբի հետազոտությունը տեւել Է ավելի քանի 10 տարի: Աշխատանքին մասնակցել են շուրջ 1300 գենետիկներ 37 երկրից, իսկ դրա արդյունքները փետրվարի 6-ին հրապարակվել են միանգամից երկու տասնյակ գիտական հանդեսներում: Իրենց իսկ գիտնականների խոսքով՝ քաղցկեղի առաջացման պատճառները կարելի Է նմանեցնել 100 հազար կտորներից բաղկացած փազլի հետ:
Մինչ օրս մենք փորձում Էինք հավաքել ընդհանուր պատկերը՝ ձեռքներիս ունենալով սոսկ հարյուրերորդական ֆրագմենտը, եւ միայն այժմ կարող ենք դրան նայել ամբողջությամբ: «Ուռուցքների ծագման եւ զարգացման մասին հավաքված տեղեկատվության միջոցով մենք կարող եք մշակել քաղցկեղի վաղ ախտորոշման նոր եղանակներ, բուժման ավելի ուղղորդված մեթոդներ, եւ ավելի մեծ հաջողությամբ բուժել հիվանդներին»,- հայտարարել Է PCAWG-ի համակարգող կոմիտեի անդամ Լինքոլն Սթայնը:

Ученые «расшифровали» раковые клетки и обещают революции в лечении
Международная команда ученых впервые полностью расшифровала генетическую информацию 38 видов раковых клеток, составив исчерпывающий каталог мутаций ДНК, приводящих к развитию онкологических заболеваний.
Беспрецедентное по масштабу исследование «Анализ полного генома всех видов рака» (PCAWG) заняло более 10 лет. В работе приняли участие около 1300 генетиков из 37 стран, а ее результаты были опубликованы в четверг сразу в двух десятках научных журналов, сообщает BBC.
По словам самих ученых, причины возникновения рака можно сравнить с пазлом, состоящим из 100 тысяч кусочков. До сегодняшнего дня мы пытались собрать общую картину, имея на руках лишь каждый сотый фрагмент, и лишь теперь можем взглянуть на нее целиком.
«С помощью собранной информации о происхождении и развитии опухолей мы можем разработать новые способы ранней диагностики рака, более направленные методы терапии – и лечить пациентов с большим успехом», – заявил член координационного комитета PCAWG Линкольн Стайн.