Թուրքագետ. «Հայ-թուրքական գործընթացում մինչև ընտրություններ որևէ էական փոփոխություն չի լինի»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով հունիսի 12-ին կայանալիք Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրությունների մասին` թրքագետ Լևոն Հովսեփյանն ասել է, թե իրական ընտրապայքարն ընթանում է կառավարող «Արդարություն և զարգացում», հիմնական ընդդիմադիր «Ժողովրդահանրապետական» և «Ազգայնական շարժում» կուսակցությունների միջև:
Նրա խոսքերով՝ ամենաբարձր վարկանիշը շարունակում է ունենալ իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը:
Լևոն Հովսեփյանն անդրադարձել է նաև ընտրությունների համապատկերին հայ–թրքական հարաբերություններին և նշել ադրբեջանական գործոնի մասին, որը, ըստ նրա, մշտապես իր ազդեցությունն ունի Թուրքիայի հետ կապված բոլոր գործընթացներում՝ նաև հայ-թրքական հարաբերություններում:
Ընտրություններց հետո թուրքական նման վարքագծի դեպքում չեմ կարծում, որ հայ-թուրքական գործընթացում էական փոփոխություններ կլինեն: Մեկ տարի Թուրքիայի քաղաքական կյանքում ուշադրության կենտրոնում կլինեն ներքաղաքական խնդիրները: Թուրքիայի վարքագծի մեջ որևէ բան չի փոխվել: Կան մտավորականներ, ովքեր փորձում են բարձրաձայնել Հայոց ցեղասպանության հարցը, սակայն հասարակությունը բացասական տրամադրվածություն ունի: Հայ-թուրքական գործընթացում մինչև ընտրություններ որևէ էական փոփոխություն չի լինի,–ասել է նա:

До выборов в Турции существенных изменений в армяно-турецком процессе не будет - тюрколог
Говоря на встрече с журналистами о предстоящих 12 июня парламентских выборов в Турции, тюрколог Левон Овсепян заявил, что реальная избирательная  борьба проходит между правящей партией «Справедливость и развитие», основными оппозиционными силами – Народно-республиканской партией Турции и партией «Национальное движение».
По словам тюрколога, самый высокий рейтинг продолжает удерживать правящая партия «Справедливость и развитие».
Левон Овсепян коснулся и того, как отразятся выборы на армяно-турецкие отношения, отметив азербайджанский фактор, который, по его мнению, постоянно оказывает воздействие на все процессы, связанные с Турцией, в том числе и на армяно-турецкие отношения.
«Если Турция будет продолжать такое поведение и после выборов, не думаю, что в армяно-турецком процессе произойдут какие-либо существенные изменения. На протяжении года в политической жизни Турции в центре внимания будут внутриполитические проблемы. В поведении Турции ничего не изменилось.  Среди интеллигенции есть те, кто пытается  громогласно заявить о вопросе признания Геноцида армян, но общество настроено негативно», - сказал он, добавив:  «До выборов в Турции существенных изменений в армяно-турецком процессе не будет».