Եկատերինբուրգ-Երևան չվերթը հետ է վերադարձել օդանավակայան շասսիի անսարքության պատճառով
Եկատերինբուրգից Երեւան մեկնած ինքնաթիռը հետ է վերադարձել Եկատերինբուրգի օդանավակայան, քանի որ ահազանգել է շասսիի անսարքության տվիչը: Ոչ ոք չի տուժել: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին, հայտնել Է ՌԴ Քննչական կոմիտեի տրանսպորտի գծով Ուրալյան հետաքննչական վարչությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գերատեսչությունը մանրամասնում է, որ Airbus А320-ը «Կոլցովո» օդանավակայանից մեկնել Է տեղական ժամանակով 07:35-ին (Երեւանի ժամանակով 06:35-ին), սակայն մոտավորապես մեկ ժամ անց ինքնաթիռը, որում եղել Է 65 ուղեւոր, անձնակազմի հինգ անդամ, հարկադրաբար հետ Է վերադարձել:
«Օդանավի բարձրանալու ընթացքում գործել Է շասսիի անսարքության տվիչը, այդ կապակցությամբ օդանավի հրամանատարը որոշում Է ընդունել ինքնաթիռը վերադարձնել մեկնաթռիչքի օդանավակայան: Օդանավը բարեհաջող վայրԷջք Է կատարել մեկնման օդանավակայանում: Ուղեւորները, անձնակազմի անդամները չեն տուժել: Օդանավը չի վնասվել»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Հետաքննչական վարչությունը ստուգում Է սկսել այդ փաստով, գերատեսչության աշխատակիցները պարզում են դրա պատճառներն ու հանգամանքները: «Կոլցովո» առցանց-տաբլոյի տեղեկատվությամբ՝ ինքնաթիռը վերստին նշված երթուղով մեկնել Է Երեւանի ժամանակով 09:35-ին, չվերթն իրականացնում Է «Ուրալյան ավիաուղիներ» ընկերությունը: Ուրալյան տրանսպորտային դատախազությունը փոխադրողի կողմից թռիչքների անվտանգության օրենսդրության կատարման ստուգում Է սկսել, հաղորդվում Է գերատեսչության կայքում: Հսկիչ մարմինը ճշտում Է, որ գործնականում թռիչքից անմիջապես հետո օդային երթեւեկության կառավարման կենտրոնում օդանավի հրամանատարից հաղորդում Է ստացվել առջեւի շասսիի փեղկերի անսարքության ցուցիչի գործելու մասին:

Рейс Екатеринбург-Ереван вернулся в аэропорт из-за датчика шасси
Самолет, вылетевший из Екатеринбурга в Ереван, вернулся обратно из-за сработавшего датчика неисправности шасси, никто не пострадал. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Уральское следственное управление на транспорте СК РФ.
Ведомство уточняет, что «Airbus А320» вылетел из аэропорта Кольцово в пятницу в 7:35, однако спустя примерно час самолет, на борту которого находились 65 пассажиров и 6 членов экипажа, вынужденно вернулся обратно.
«В ходе набора высоты сработал датчик неисправности шасси, в этой связи командиром воздушного судна принято решение о возвращении борта в аэропорт вылета... Воздушное судно произвело благополучную посадку в аэропорту вылета. Пассажиры, члены экипажа не пострадали. Воздушное судно не повреждено», – говорится в сообщении.
Следственное управление начало проверку по этому факту, сотрудники ведомства выясняют его причины и обстоятельства.
По информации онлайн-табло «Кольцово», самолет вновь вылетел по маршруту в 10:35, рейс осуществляют «Уральские авиалинии».
Проверку соблюдения перевозчиком законодательства о безопасности полетов начала Уральская транспортная прокуратура, сообщается на сайте ведомства. Надзорный орган уточняет, что практически сразу после вылета в центр управления воздушным движением от командира воздушного судна поступило сообщение о срабатывании индикатора неисправности створок переднего шасси, из-за чего борт вернулся обратно.