Փոմպեոյին Իրանի վերաբերյալ հրապարակային լսումների են հրավիրել Կոնգրես
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատի միջազգային գործերի կոմիտեի նախագահ Էլիոթ Էնգելը պետքարտուղար Մայք Փոմպեոյին հրավիրել Է հունվարի 14-ին գալ Կոնգրես՝ Իրանի վերաբերյալ հրապարակային ունկնդրումների, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Ունկնդրումների նպատակը (Կոնգրեսի) հսկողական գործառույթների կատարումն Է Իրանի եւ Մերձավոր Արեւելքի խնդրով տարածաշրջանային ռազմավարության, այդ թվում՝ այն քաղաքականության եւ իրավաբանական հայտարարությունների նկատմամբ, որոնցով ղեկավարվել Է գործադիր իշխանությունը՝ ռազմական ուժ գործադրելով Ղասեմ Սոլեյմանիի, շիա աշխարհազորայինների եւ Իրաքում ու տարածաշրջանում այլ թիրախների դեմ»,- ասված Է Էնգելի՝ Փոմպեոյին հղված նամակում, որը կոմիտեն հրապարակել Է իր կայքում:
Բացի դրանից, կոմիտեն ցանկանում Է իմանալ, թե ինչու Է Թրամփի վարչակազմը կարծում, թե Իրանի վրա առավելագույն ճնշման իր արշավը եւ վերջերս իրականացված ավիահարվածները Թեհրանին կբերեն բանակցությունների սեղանի շուրջը եւ տարածաշրջանի լարվածության ապաԷսկալացիայի»,- ասված Է նամակում:
Փոմպեոն առայժմ չի պատասխանել հրավերին: Կոնգրեսում դեմոկրատները քննադատել են Սուլեյմանիի սպանությունը որպես վտանգավոր քայլ, որը տանում Է տարածաշրջանում լարվածության Էսկալացիայի եւ որն իարկանացվել Է առանց Կոնգրեսի ծանուցման եւ նրա հետ կոնսուլտացիաների, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Помпео пригласили в Конгресс на слушания по Ирану
Председатель комитета Палаты представителей США по международным делам Элиот Энгел пригласил госсекретаря Майка Помпео прийти в Конгресс на слушания по Ирану 14 января, сообщает РИА «Новости».
«Цель слушаний – выполнение надзорных функций (конгресса) относительно региональной стратегии США по Ирану и Ближнему Востоку, в том числе политики и юридических представлений, которыми руководствовалась исполнительная власть, используя военную силу против Касема Сулеймани, ополченцев-шиитов и других целей в Ираке и в регионе», – говорится в письме Энгела Помпео, которое обнародовал комитет на своем сайте.
«Кроме того, комитет хотел бы знать, почему администрация Трампа считает, будто ее кампания по максимальному давлению на Иран и недавние авиаудары приводят Тегеран за стол переговоров и деэскалации напряженности в регионе», – говорится в письме.
Помпео пока не ответил на приглашение.
Демократы в Конгрессе критиковали убийство Сулеймани как опасный шаг, ведущий к эскалации напряженности в регионе и осуществленный без уведомления или консультаций с Конгрессом.