Թրամփը սպառնացել է խիստ պատժամիջոցներ կիրառել, եթե Իրաքը փորձի առանց փոխհատուցում վճարելու իր տարածքից դուրս հանել ԱՄՆ զորքերը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սպառնացել է խիստ պատժամիջոցներ կիրառել Իրաքի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ վերջինս խորհրդարանին կոչ է արել ամեն բան անել ամերիկյան զորքերն իր երկրի տարածքից դուրս բերելու համար, հայտնում է BBC գործակալությունը:
ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ պատրաստ է Իրաքի նկատմամբ կիրառել աննախադեպ պատժամիջոցներ, որոնք նախկին պատժամիջոցների համեմատ չափազանց մեղմ կթվան:
Վերջինս նաև հավելել է, որ ԱՄՆ–ը միլիարդավոր դոլարներ է ծախսել ռազմաբազայի ստեղծման վրա և մտադիր չէ Իրաքից զորքերը դուրս բերել, մինչև Բաղդադը չփոխհատուցի այդ գումարները:
Ներկայում «Իսլամական Պետություն» խմբավորման դեմ պայքարող միջազգային կոալիցիայի մասը կազմող 5000 ամերիկացի զինվորներ են գտնվում Իրաքում:
Ինչպես ավելի վաղ նշել էր Tert.am-ը, Իրաքի իշխանություններն սկսել են ամերիկյան զորքերի դուրսբերման մեխանիզմ պատրաստել:

Трамп пригрозил Ираку «невиданными ранее санкциями»
Президент США Дональд Трамп отреагировал на решение иракского парламента, потребовавшего вывести с территории страны американские войска. По его словам, за это Багдаду могут грозить жесткие санкции, передает РБК.
«Если они попросят нас уйти и сделают это не очень дружелюбно, мы введем против них такие санкции, каких они не видели никогда в жизни. Санкции против Ирана покажутся им очень мягкими», – цитирует заявление американского президента CNBC.
Трамп напомнил, что в Ираке американцы используют авиабазу, на строительство которой были потрачены миллиарды долларов. «Мы не уйдем, пока они не заплатят нам за нее», – пообещал глава США.
Накануне парламент Ирака проголосовал за резолюцию, которая призывает правительство страны прекратить любое иностранное военное присутствие. Речь идет в том числе и о международной коалиции во главе с США.
Поводом для принятия документа стала американская операция по убийству иранского генерала Касема Сулеймани в багдадском международном аэропорту. Нанести ракетный удар по руководителю элитного подразделения «Аль Кудс» приказал Трамп.