Ստիպված ենք շատ ջանքեր գործադրել, որպեսզի հասարակությանը վերադարձնենք իրականության զգացողությունը. Վիկտոր Սողոմոնյան
Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար, քաղաքագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Վիկտոր Սողոմոնյանի հարցազրույցը NEWS.am գործակալությանը։
-Ինչպե՞ս կամփոփեք 2019 թվականի արդյունքները, ի՞նչ տվեց այն Հայաստանին պետականության զարգացման առումով։
-Տարվա արդյունքները մեր երկրի համար, ցավոք, դժվար է դրական անվանել։ Խնդիրները երկրի ներքին կյանքում միայն խորացել են։ Այսպես, լուծում չի գտել քաղբանտարկյալների հարցը. ինչպես հայտնի է, նախագահ Քոչարյանը դեռեւս անօրինական կալանքի մեջ է։ Անցած շաբաթ միանգամայն հորինված մեղադրանքով կալանավորվեց «Հինգերորդ ալիքի» սեփականատեր Արմեն Թավադյանը։ Ճակատագրի հեգնանքով մշտապես իր դեմոկրատական էության մասին աղաղակող իշխանությունը տխուր ներհայկական ռեկորդ սահմանեց ԶԼՄ-ների դեմ հարձակումների գծով։ ՍԴ-ի դեմ կոպիտ եւ անօրինական հարձակումը դարձավ գործադիր իշխանության ղեկավարի կողմից իշխանության բոլոր ճյուղերի զավթման աննախադեպ օրինակ։ Ընդհանրապես, այն ամենը, ինչ կատարում է իշխանությունը երկրի դատական համակարգի հանդեպ, ամենախիստ դատապարտման է արժանի։ Անցնող տարում իշխանության կողմից ատելության խոսքի քարոզման խթանման միջոցով հասարակության բեւեռացումը էլ ավելի խորացավ։ Ներդրումներ չկան եւ, որքան կարելի է դատել անվանի փորձագետների գնահատականներով, ինչպես նաեւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի նոյեմբերյան հեռուստամարաթոնի արդյունքներով, հաջորդ տարի նույնպես չեն նախատեսվում։ Պաշտոնական վիճակագրությունն անցնող տարում դարձավ Փաշինյանի հակասական ու չափազանց դիլետանտ գաղափարների եւ հրապարակային հայտարարությունների իսկական պատանդը։ Երկրում սոցիալական կյանքի՝ իշխանության խոստացած թռիչքաձեւ բարելավումը ոչ միայն չի իրականացել, այլեւ ժամանակի ընթացքում ըստ էության դարձել է անկատարելի։ Ատաքին քաղաքականությունում անցնող տարում մենք տեսանք բաց թողնված հնարավորությունների մի ամբողջ շարք։ Արտաքին քաղաքական կապերի զարգացումը մեր ավանդական գործընկերների հետ հիմնականում սահմանափակվում էր ոչինչ չնշանակող եւ միեւնույն ժամանակ հարկատուների գրպանի համար թանկարժեք այցելություններով։ Մեր ռազմավարական գործընկերոջ՝ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունները շարունակում են մթագնված մնալ մի շարք բացասական գործոններով, մասնավորապես՝ Հայաստանում գործող իշխանության իրականացրած քաղաքական հետապնդումներով։ Բայց, իհարկե, հարկ է հատուկ նշել ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը։ Եթե վերլուծենք վարչապետի գործողություններն այս ուղղությամբ՝ հնարավորինս լայն ժամանակային համատեքստում, ապա կարող է տպավորություն ստեղծվել, թե նա կամ միտումնավոր, կամ հակամարտության էությունն ու դրա կարգավորման փիլիսոփայությունը բացարձակ չհասկանալու պատճառով արեց ամեն ինչ, որպեսզի թուլացնի հայկական կողմի բանակցային դիրքերը եւ զրոյի հանգեցնի վերջին տարիների բոլոր ձեռքբերումները։ Այնքան, որ փորձագետները սկսել են խոսել շուտով սպասվող «նոր Լիսաբոնի» մասին։ Կարող է թվալ, թե տարվա արդյունքների իմ ներկայացրած պատկերը չափազանց մռայլ է եւ արտացոլում է իմ սուբյեկտիվ կարծիքը՝ պայմանավորված հայտնի մի շարք հանգամանքներով եւ իմ անձնական դիրքորոշմամբ։ Բայց, ցավոք, այդպես չէ, եւ մենք գործ ունենք տխուր իրականության հետ։ Իսկ եթե ամբողջական ներկայացնենք տարվա արդյունքները, ապա ընդհանուր տպավորությունը պարզապես հուսահատեցնող է։ Միեւնույն ժամանակ, կցանկանայի նշել մեր ամենամեծ, ըստ իմ անկեղծ համոզման, ձեռքբերումն անցնող տարում։ Դա, անշուշտ, քաղաքացիական հասարակության սրընթաց զարգացումն է, իսկական (այլ ոչ թե արտասահմանյան գրանտներով սնվող) քաղաքացիական հասարակության զարգացումը՝ որպես գիտակից քաղաքացիների հանրություն, որը պատրաստ է ամեն օր պայքարել իշխանությունների կամայականության դեմ եւ մեր երկրի ավելի լավ ապագայի համար։ Դժվար է պատկերացնել ավելի կարեւոր «ներդրում» մեր պետականության զարգացման «կապիտալում», եւ այստեղ պետք է նշել, որ 2019-ը իսկապես շրջադարձային է այս առումով։
-Ձեր կարծիքով՝ ինչպես՞ անդրադարձան երկրի վարկանիշի վրա վերջին մեկուկես տարվա իրադարձությունները, երկրորդ նախագահի կալանավորումը, երրորդ նախագահի, խորհրդարանի նախկին խոսնակի եւ ՍԴ ղեկավարի հանդեպ մեղադրանքը։
-Ձեր հարցը կարելի է հռետորական համարել։ Իհարկե՝ շատ վատ։ Ես արդեն խոսել եմ դրա մասին հրապարակավ, բայց կրկնեմ. փորձագետները հավաստիացնում են, որ իշխանությունների կատարած խախտումներից շատերը նախագահ Քոչարյանի իրավունքների եւ ազատությունների հարցում աննախադեպ են եւ արձանագրվում են պատմության մեջ առաջին անգամ Եվրոպայի խորհրդի անդամ հանդիսացող որեւէ երկրի տարածքում։ Այդ խախտումներից ամենանշանակալիների թիվը՝ 39 է, տեսեք ինչ թիվ է։ Մամուլում կան Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ՍԴ նախագահին, խորհրդարանի նախկին նախագահին ներկայացված մեղադրանքների թեմայով բազմաթիվ հրապարակումներ, եւ այդ հրապարակումներին ծանոթանալուց հետո դժվար է այլ եզրահանգում անել, քան գոյություն ունեցող եւ նոր թափ հավաքող իրավական ամենաթողության մասին, որը տիրում է այսօրվա Հայաստանում։ Ինչպե՞ս դա պետք է անդրադառնար մեր վարականիշի վրա։ Ինչպե՞ս կարող են անդրադառնալ մեր վարկանիշի վրա Վենետիկի հանձնաժողովի կամ ԵԽԽՎ, մեղմ ասած, անբարենպաստ հայտարարությունները, որոնք արվել են անցնող տարում։ Ի դեպ, կան բոլոր հիմքերը ենթադրելու, որ 2020-ին միջազգային տարբեր կառույցներ եւ կազմակերպություններ կդադարեն լռել մեր երկրում դատաիրավական համակարգում տիրող իրավիճակի մասին։ Եվ այդ ժամանակ (ինչը չափազանց անցանկալի կլիներ մեզ բոլորիս համար) մեր երկրի վարկանիշին կհասցվի միանգամայն կոնկրետ վնաս՝ հեռուն գնացող հետեւանքներով։
-Երկրին որքա՞ն ժամանակ եւ ի՞նչ ջանքեր հարկավոր կլինեն իրավիճակը շտկելու համար։
-Սկսեմ ջանքերից։ Իմ կարծիքով, նոր քաղաքացիական հասարակությանը եւ երկրի վերածնվող քաղաքական դաշտին պետք է գտնել անհրաժեշտ «շաղախ»՝ համախմբման եւ գործունակ միավորված ընդդիմության բեւեռի ստեղծման համար։ Միեւնույն ժամանակ, այդ բեւեռը պետք է իր մեջ առնի հասարակության բոլոր առողջ ուժերին։ Հաշվի առնելով ընթացիկ քաղաքական գործընթացները եւ հրատապ ներքաղաքական դիսկուրսի տրամաբանությունը՝ այդ խնդիրը միանգամայն իրականանալի է թվում։ Բացի այդ, հարկ է լուրջ ջանքեր գործադրել որոշելու, իսկ հետո նաեւ ձեւակերպելու համար նոր համազգային օրակարգը, իրատեսական, չափազանց պրագմատիկ, պոպուլիստական տարրերից միանգամայն զերծ եւ մեր երկու պետությունների առջեւ ծառացած մարտահրավերները առավելագույն ճշգրտությամբ հաշվի առնող օրակարգ։ Ստիպված ենք շատ ջանքեր գործադրել, որպեսզի վերադարձնենք հասարակությանը իրականության զգացողությունը, մենք պետք է դադարենք հավատալ հրաշքներին, դադարենք որոնել ներքին թշնամիներ եւ ձեռնամուխ լինենք ամենօրյա աշխատանքի՝ ազգային համերաշխության մթնոլորտում։ Ինչ վերաբերում է ժամանակին, ապա մեր ժամանակը չափազանց քիչ է։ Այսօր սրընթաց փոխվող աշխարհում եւ մեր անհանգիստ տարածաշրջանում թույլ դիրքերում անգամ կարճ ժամանակով գտնվելը կարող է հանգեցնել անդառնալի հետեւանքների։

Придется потратить много усилий, чтобы вернуть обществу Армении чувство реальности – Виктор Согомонян
Интервью руководителя офиса экс-президента Армении Роберта Кочаряна, доктора политических наук, профессора Виктор Согомонян изданию «News.am».
-Как бы Вы подвели итоги 2019 года: что он дал Армении в плане развития государственности?
-Итоги года для нашей страны, к сожалению, сложно назвать позитивными. Проблемы во внутренней жизни страны лишь усугубились. Так, не нашел своего решения вопрос с политзаключенными – как известно, президент Кочарян все еще остается под незаконным арестом. На прошлой неделе по совершенно надуманному обвинению был арестован владелец Пятого канала Армен Тавадян. По иронии судьбы, постоянно разглагольствующая о своей демократической сути власть побила печальный внутриармянский рекорд по нападкам на СМИ. Грубая и противозаконная атака на КС стала беспрецедентным примером попытки захвата всех ветвей власти со стороны руководителя исполнительной власти. Вообще, все, что вытворяет власть по отношению к судебной системе страны остается достойным самого резкого осуждения. В уходящем году стимулируемая властью через пропаганду ненависти поляризация общества еще более усугубилась. Инвестиций все нет и, насколько можно судить по оценкам именитых экспертов, а также результатам ноябрьского телемарафона всеармянского фонда «Айастан», таковых в следующем году не предвидится. Официальная статистика в уходящем году стала настоящей заложницей противоречивых и крайне дилетантских идей и публичных заявлений Пашиняна. Обещания власти по скачкообразному улучшению социальной жизни в стране не просто не выполнены, но и с течением времени оказались невыполнимыми в принципе. Во внешней политике в уходящем году мы наблюдали целый ряд упущенных возможностей. Развитие внешнеполитических связей с нашими традиционными партнерами в основном ограничивалось ничего не значащими и при этом дорогостоящими для карманов налогоплательщиков визитами. Отношения с нашим стратегическим союзником – Российской Федерацией продолжают быть омраченными рядом негативных факторов, в частности – осуществляемыми действующей в Армении властью политическими преследованиями. Но, конечно же, следует особо отметить процесс карабахского урегулирования. Если проанализировать действия премьера в этом направлении в по возможности широком временном контексте, то может возникнуть впечатление, что он либо намеренно, либо из-за абсолютного непонимания сути конфликта и философии его урегулирования, сделал все возможное, чтобы ослабить переговорные позиции армянской стороны и свести на нет все достижения последних лет. Настолько, что эксперты стали поговаривать о грядущем в скором времени «новом Лиссабоне». Может показаться, что представленная мною картина итогов года слишком мрачна и отражает мое субъективное мнение, вызванное рядом известных обстоятельств и моей личной позицией. Но, к сожалению, это не так и мы имеем дело с печальной действительностью. А если представить полную картину итогов года, то общее впечатление будет попросту удручающим. В то же время, мне хотелось бы обозначить наше самое крупное, по моему искреннему убеждению, достижение в прошедшем году. Это, безусловно, стремительное развитие гражданского общества, истинного (а не подпитываемого зарубежными грантами) гражданского общества как сообщества сознательных граждан, готовых ежедневно бороться с произволом властей и за лучшее будущее нашей страны. Сложно представить более важное «вложение» в «капитал» развития нашей государственности, и здесь надо отметить 2019-й год как действительно поворотный в этом плане.
-На Ваш взгляд, как сказались на рейтинге страны события последних полутора лет, арест второго, обвинение в отношении третьего президентов, спикера и главы КС?
-Ваш вопрос можно считать риторическим. Конечно же – очень плохо. Мне уже приходилось говорить об этом публично, но повторюсь: так, эксперты утверждают, что многие из нарушений, совершенных властями по отношению к правам и свободам президента Кочаряна беспрецедентны, и регистрируются впервые за всю историю на территории какой-либо страны, являющейся членом Совета Европы. Количество самых значительных из этих нарушений – 39, только вдумайтесь в эту цифру. В прессе фигурирует огромное множество публикаций на тему обвинений, предъявленных третьему президенту Армении Сержу Саргсяну, главе КС, бывшему спикеру парламента, и после ознакомления с этими публикациями сложно сделать иной вывод, чем о существующем и набирающем новые обороты правовом беспределе, царящем в сегодняшней Армении. Как это должно сказаться на нашем рейтинге? Как могут сказаться на нашем рейтинге, мягко говоря, нелестные заявления Венецианской комиссии или ПАСЕ, имевшие место в уходящем году? Кстати, есть все основания предполагать, что в 2020-м различные международные структуры и организации перестанут молчать по поводу ситуации в судебно-правовой системе в нашей стране. И тогда (что было бы крайне нежелательным для всех нас) рейтингу нашей страны будет нанесен вполне конкретный урон с далеко идущими последствиями.
-Сколько потребуется стране времени и какие усилия для исправления ситуации?
-Начну с усилий. На мой взгляд, новому гражданскому обществу и возрождающемуся политическому полю страны нужно найти необходимый «цемент» для консолидации и создания полюса дееспособной объединенной оппозиции. При этом, на мой взгляд, этот полюс должен вобрать в себя все здоровые силы общества. С учетом текущих политических процессов и логики актуального внутриполитического дискурса эта задача видится вполне выполнимой. Кроме того, следует приложить серьезные усилия для определения, а затем и оформления новой общенациональной повестки, повестки рациональной, крайне прагматичной, напрочь лишенной популистских элементов и с максимальной точностью учитывающей вызовы, стоящие перед нашими двумя государствами. Придется потратить много усилий, чтобы вернуть обществу чувство реальности – нам следует перестать верить в чудеса, перестать искать внутренних врагов и приняться за рутинную, ежедневную работу в атмосфере национальной солидарности. Что касается времени, то у нас его крайне мало. В сегодняшнем стремительно меняющемся мире и в нашем неспокойном регионе даже недолгое пребывание на слабых позициях может привести к непоправимым последствиям.