Նարեկ Սարգսյանը Չեխիայից տեղափոխվեց Հայաստան (տեսանյութ)
ՀՀ ոստիկանությունից հայտնում են, որ դեկտեմբերի 21-ին ոստիկանության ծառայողների ուղեկցությամբ Չեխիայից Հայաստան տեղափոխվեց Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանը։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի հունիսի 26-ին ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունում քրեական գործ էր հարուցվել՝ քրեական օրենսգրքի ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու և թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի և դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով:
Հուլիսի 6-ին Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում, հուլիսի 24-ին՝ միջազգային հետախուզում: Ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ, ինչպես և ՀՀ-ում Ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոն, համագործակցելով եվրոպական մի շարք երկրների իրավապահ կառույցների ու Ինտերպոլի հետ, ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ, դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում հայտնաբերել էին ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից միջազգային մակարդակով հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին: Հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է։

Нарек Саркисян экстрадирован из Чехии в Армению (видео)
В субботу, 21-го декабря в сопровождении сотрудников полиции в Армению из Чехии доставлен Нарек Александрович Саргсян, сообщает пресс-служба полиции.
Как сообщал 10-го декабря текущего года советник по связям со СМИ генпрокурора Армении Гор Абрамян, Чехия удовлетворила ходатайство Армении об экстрадиции объявленного в розыск племянника экс-президента РА Сержа Саргсяна – Нарека Саргсяна.
26-го июня 2018 года в Службе национальной безопасности Армении было возбуждено уголовное дело по признакам статей УК о незаконном приобретении, реализации, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств, а также незаконного оборота, изготовления или реализации наркотиков, психотропных веществ и их прекурсоров.
6-го июля Нарек Саргсян был объявлен в розыск, а 24-го июля – в международный розыск.
Различные подразделения полиции Армении, а также Национальное центральное бюро Интерпола в Армении в сотрудничестве с правоохранительными структурами в ряде европейских стран и Интерполом, благодаря масштабным оперативно-розыскным работам, 6-го декабря обнаружили Нарека Саргсяна в Праге.
Он был задержан в Праге сотрудниками Интерпола и чешской полицией с фальшивым паспортом Гватемалы на имя Франклина Гонсалеса. В начале июня стало известно, что Пражский городской суд разрешил экстрадицию Нарека Саргсяна в Армению.