ԵՄ նախագահ. «Արևելյան գործընկերության» գագաթնաժողովը ուշադրություն կդարձնի նաև չլուծված հակամարտությունների վրա
Եվրամիության նախագահ Հերման Վան Ռոմպեյի հայտարարության մեջ ասվում է.
«Չնայած վերջին իրադարձությունները ուշադրությունը կենտրոնացրել են հարավի վրա, մենք, իհարկե, չենք կարող թույլ տալ մեզ մոռանալ «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի մասին»։
–Այս տարի ավելի ուշ մեր արևելյան գործընկերների հետ բարձր մակարդակով գագաթնաժողով կանցկացնենք։ Մենք պետք է վստահ լինենք, որ Պրահայում 2 տարի առաջ սկսված գործընկերությունը նոր ազդակ կստանա, և հիմնական ուշադրությունը կուղղվի ռազմավարական խնդիրներին, այնպես ինչպես՝ ժողովրդավարությանը, կառավարմանը, ինչպես նաև չլուծված հակամարտությունների կարգավորմանը, – ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» ծրագիրն ուղղված է հետխորհրդային հանրապետությունների՝ Հայսատանի, Վրաստանի, Ադրբեջանի, Ուկրաինայի և Մոլդովայի հետ քաղաքական և տնտեսական մերձեցմանը։

На саммите «Восточного партнерства» основное внимание будет уделено неразрешенным конфликтам - президент ЕС
Президент Европейского Союза Херман Ван Ромпей заявил, что,  хотя последние события приковали внимание к югу, ЕС по-прежнему заинтересован в программе «Восточное партнерство», сообщает официальный сайт Европейского Союза.
«Позднее, в этом году, мы проведем саммит на высшем уровне с нашими восточными партнерами. Мы должны убедиться, что партнерство, начатое в Праге два года назад, приобретает новый импульс. В ходе саммита основное внимание будет уделяться стратегическим вопросам, таким как демократия, управление, а также прогресс в неразрешенных конфликтах», - сказал Ромпей.