«Եվրանեսթ»–ում ՀՀ պատվիրակությունն ամենաժողովրդավարն է
ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար, «Եվրանեսթում» ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը լրագրողներին ներկայացրել է «Եվրանեսթ»–ի շուրջ ստեղծված իրավիճակը։ Նա նշել է, որ Արևելյան գործընկերության ձևաչափի ստեղծումից հետո լեհ–շվեդական համագործակցության շրջանակներում առաջացավ նաև դրան խորհրդարանական ձևաչափ հաղորդելու գաղափարը՝ «Եվրանեսթը»։
Եվրանեսթի հայկական պատվիրակությունը կազմված է 10 մշտական և 5 փոխարինող անդամներից։ 10 մշտական անդամներից 3–ը ՀՀԿ–ից են, 2–ական անդամ ունեն ԲՀԿ–ն և ՀՅԴ–ն և 1–ական անդամ՝ «Ժառանգությունն» ու ՕԵԿ–ը։
Նա նշել է, որ Եվրանեսթում ՀՀ պատվիրակությունն ունի ամենաժողովրդավարական ներկայացվածությունը, քանի որ օրինակ Վրաստանի և Ադրբեջանի պատվիրակություններում բոլորն իշխանական կուսակցությունից են։
«Եվրանեսթում» նստում են այբբենական կարգով, այսինքն իրար հետ չեն։ Այստեղ ազգային պատվիրակություն հասկացությունը փորձում են ջնջել, այսինքն կան խմբակցություններ,–ասել է Վահան Հովհաննիսյանը և ընդգծել, թե դա, իհարկե, համակարգումը դժվարացնելու է։
Այս առումով կարևոր է բոլորի ներկայությունը, քանի որ յուրաքանչյուրի ձայնը հաշվարկվելու է։ Լիագումար նիստի ժամանակ որոշումները կայացվելու են ձայների 2/3–ով, ոչ թե մեծամասնությամբ, և եթե որևէ երկիր կամ բյուրոյի անդամ հայտարարում է, թե քննարկվող հարցն իր երկրի կենսական շահերին է վերաբերում, միակարծություն է պահանջվում, որպեսզի ձայների քանակությամբ դժվարություններ չստեղծվեն.
Պաշտպանվելու առնվազն այդ մեթոդը կա, եթե հարցը, օրինակ, ԼՂՀ–ին է վերաբերում կամ Հայաստանի անվտանգությանը,–նշել է նա։
Վահան Հովհաննիսյանը նշել է, որ մոտ օրերս կկայանա խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքային վերջին խորհրդակցությունը, և հավանաբար մարտին տեղի կունենա առաջին նիստը։

Армянская делегация - самая демократичная в «Евронесте»
Глава фракции АРФД,  руководитель армянской парламентской делегации в «Евронесте» Ваан Ованнисян представил журналистам сложившуюся вокруг «Евронеста» ситуацию. Он отметил, что после создания формата Восточного партнерства в рамках польско-шведского сотрудничества появилась и идея придания ему парламентского формата, а именно, «Евронест».
Армянская делегация в «Евронесте» состоит из 10 постоянных и 5 лиц, их заменяющих. Трое из 10 постоянных членов  «Евронеста» - из Республиканской партии Армении, двое – из партии «Процветающая Армения», двое – из АРФД и по одному члену из партий «Наследие» и «Оринац еркир».
По словам Ованнисяна, армянская делегация в «Евронесте» представлена самым демократичным образом, поскольку, к примеру, все члены грузинской и азербайджанской делегаций представляют правящую партию.
«В “Евронесте” заседают в алфавитном порядке, то есть не вместе. Здесь пытаются ликвидировать понятие “национальная делегация”, то есть существуют фракции», - сказал Ваан Ованнисян, подчеркнув, что это, конечно, усложнит координацию.
В этом отношении, важно присутствие всех, так как учитывается голос каждого.
В ходе заседания полного созыва решения будут приниматься 2/3 голосов, а не по мажоритарной системе, и если какая-то страна или член бюро заявляет, что обсуждаемый вопрос исходит из жизненных интересов его страны, то требуется единое мнение, чтобы не создавались сложности, связанные с большинством голосов.
«По крайней мере, этот метод обороны есть, если, например, вопрос касается НКР или безопасности Армении», - отметил он.
По словам Ованисяна, в ближайшие дни состоится последнее рабочее совещание Парламентской ассамблеи и, по всей видимости, в марте состоится первое заседание.