Երեկվանից մի շարք ընկերությունների կաթնամթերքը թանկացել է
Երեկվանից տեղական արտադրողների կաթնամթերքի մի շարք ապրանքատեսակներ թանկացել են։ «7օր»–ը զրուցել է կաթնամթերքի արտադրությամբ զբաղվող որոշ ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ։
«Աշտարակ կաթ» ընկերությունից «7օր»–ին ասել են, որ իրենց կաթնամթերքը չեն թանկացրել և նման մտադրություն չունեն։
Նույն են պատասխանել նաև «Թամարա» ընկերությունից։
Փոխարենը, «Մարիաննա» ըներությունից մեզ տեղեկացրել են, որ երեկվանից իրենց կաթնամթերքի տեսականու մի մասն իրոք թանկացրել են։
–Ինչ–որ մի բան էժան մնացե՞լ է։ Ընդհանուր էներգակիրներն են թանկացել, հումքն է թանկացել, կարագն է թանկացել։ Նախկինում մենք կաթը 120 դրամով էինք վերցնում, հիմա արդեն 180 դրամով ենք գյուղացիներից մթերում։ Իսկ եթե մի հիմնարկ չի ապահովում թեկուզ փոքր շահույթ, նրա գոյատևելը խիստ ժամանակավոր է,–«7օր»–ին ասել է «Մարիաննա» ընկերության փոխտնօրեն Տաթև Հակոբյանը։
Բացի «Մարիաննա» ընկերության «Բիֆիդո» ապրանքատեսակի կաթնամթերքից՝ կեֆիրներից, կաթնային կոկտեյլներից, մայոնեզից, յոգուրտից, ջնարակված պանրից և կաթնաշոռ+թթվասերից, մնացած բոլոր կաթնամթերքները թանկացել են մինչև 10%–ի չափով։
–Իհարկե, դրանք էլ թանկացման կարիք ունեին։ Նախ, մի քանի ամիս է՝ գործարանը վնասով է աշխատում։ Ուղղակի մինչև Նոր տարի ճիշտ չհամարեցինք թանկացնել, հունվարին ընդհանրապես չէինք կարող, որովհետև առանց այն էլ առևտուրն այդքան ակտիվ չէր, բայց հիմա է՛լ հնարավոր չէր, որովհետև գործարանն ունի մեծ ծախսեր և ընդհանրապես շահույթ չէր ապահովում,–ավելացրել է Տ. Հակոբյանը։
Կաթնամթերքի մի շարք ապրանքնատեսակներ թանկացնելու իրենց մտադրության մասին «Մարիաննա» ընկերությունը մի քանի օր առաջ տեղյակ է պահել Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովին։
–Ճիշտ է՝ իրենցից պատասխան չենք ստացել, բայց մենք տեղեկացրել ենք, որ մթերքը պետք է թանկանա,–ավելացրել է ընկերության փոխտնօրենը։
Իր արտադրության կաթնամթերքը թանկացրել է նաև «Բիո կաթ» ընկերությունը՝ գրեթե բոլոր ապրանքատեսակները՝ մոտ 3%–ի չափով։ Ընկերությունից «7օր»–ին պատճառաբանել են, թե կաթն է թանկացել, այդ իսկ պատճառով իրենք բարձրացրել են կաթնամթերքի գինը։

Со вчерашнего дня подорожала молочная продукция ряда компаний
Со вчерашнего дня подорожали некоторые виды молочных продуктов местного производства. «7or» попытался выяснить причины подорожания у представителей некоторых компаний по производству молочной продукции.
Из компании «Аштарак кат» нам сообщили, что их продукция не подорожала и они не намерены повышать цены.
То же самое ответили и представители компании «Тамара».
Между тем, из компании «Марианна» нам сообщили, что со вчерашнего дня некоторые виды производимых ими молочных продуктов действительно подорожали.
«А что-то не подорожало? Подорожали энергоносители, сырье, масло. Раньше мы покупали молоко по 120 драмов, а теперь уже покупаем у сельчан по 180 драмов. Если же какая-то компания не обеспечивает даже мизерную прибыль, то ее существование временно», - сказала замдиректора компании «Марианна» Татев Акопян.
Кроме линии продуктов марки «Бифидо» (кефир, молочный коктейль, майонез, йогурт, сырок и творожно-сметанная смесь) все остальные молочные продукты компании «Марианна» подорожали вплоть до 10%.
«Конечно, они тоже нуждались в подорожании. Завод несколько месяцев работает в убыток.Просто, мы посчитали, что неправильно повышать цену перед Новым годом. В январе тоже не могли, поскольку и без того торговля была не активная, но так больше невозможно, поскольку завод нес большие убытки и вообще не приносил прибыль», - добавила Т. Акопян.
Повысила цены на свою продукцию и компания «Биокат»: почти все виды продуктов подорожали примерно на 3%. В беседе с «7or» представитель компании аргументировал изменение цен подорожанием молока.
«Конечно, они тоже нуждались в подорожании. Завод несколько месяцев работает в убыток. Просто, мы посчитали, что неправильно повышать цену перед Новым годом. В январе тоже не могли, поскольку и без того торговля была не активная, но так больше невозможно, поскольку завод нес большие убытки и вообще не приносил прибыль», - добавила Т. Акопян.