«Լազարևյան ակումբի» նիստը (տեսանյութ)
Այսօր Երևանում հրավիրվել է հայ-ռուսական «Լազարևյան ակումբի» 3-րդ նիստը։ Թեման է՝ «Հայ-ռուսական երկխոսություն՝ երկու երկրների սոցիալ-քաղաքական արդի գործընթացում․ Հայաստանի և Ռուսաստանի ԶԼՄ-ներ․ անկեղծ զրույց»։
Հիշեցնենք, որ «Լազարևյան ակումբը» ստեղծվել է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Կոնստանտին Զատուլինի նախաձեռնությամբ։
Ակումբի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ նիստի նպատակն է ուղիղ երկխոսությունը երկու երկրների լրագրողական հանրության կապերի իրերի դրության և զարգացման հեռանկարների մասին, անկեղծ զրույցը, թե ինչպես զարգացնել Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերությունները՝ տարածաշրջանում հասարակական-քաղաքական բարդ իրավիճակի համատեքստում և թե ինչ դերակատարում դրանում ունեն ԶԼՄ-ները։
Նիստին մասնակցելու համար հրավիրվել են հայ և ռուս լրագրողներ, երկու երկրների դաշնային և տարածաշրջանային ԶԼՄ-ների մեդիա-մենեջերներ, խորհրդարանականներ, հայտնի քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, մշակութային գործիչներ, Հայաստանի և Ռուսաստանի հասարակական գործիչներ։
Նիստի ընթացքում կլսվեն ակումբի անդամների առաջարկներն ու նախագծերը՝ տարբեր բնագավառներում հայ-ռուսական համագործակցության վերաբերյալ։ «Ազատ խոսքի ամբիոնի» շրջանակներում խոսքի իրավունք կտրվի բոլոր ցանկացողներին։

Заседание российско-армянского «Лазаревского клуба» (видео)
Тема заседания: «Российско-армянский диалог в актуальном социальном и политическом процессе двух стран. СМИ России и Армении: откровенный разговор».
Цель заседания – прямой диалог о реалиях и перспективах развития связей журналистского сообщества двух стран, откровенный разговор о том, как развивать отношения между Россией и Арменией в контексте непростой общественно-политической ситуации в регионе и какую роль в этом играют средства массовой информации.
К участию в заседании приглашены российские и армянские журналисты, медиа-менеджеры федеральных и региональных СМИ двух стран, парламентарии, известные политики, ученые, представители культуры, общественные деятели России и Армении.
В ходе Заседания будут заслушаны предложения и проекты членов Клуба в разных областях российско-армянского сотрудничества. В рамках «свободной трибуны» будет предоставлено слово всем желающим.