Չնայած կողմերի դիրքորոշումների տարբերությանը՝ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում հնարավոր է փոխըմբռնում գտնել. Զախարովա
Չնայած կողմերի դիրքորոշումների տարբերությանը՝ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում հնարավոր է փոխըմբռնում գտնել: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ես չէի ասի, որ մենք ինչ-որ կերպ գրանցել ենք կողմերի հետագա երկխոսության տեսլականի անհնարինությունը: Ինձ թվում է՝ կողմերն այդ մասին չեն խոսել: Այն, որ դիրքորոշումները տարբեր են՝ ակնհայտ է, այլապես բանակցային գործընթաց չէր լինի»,-ասել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը, որպես միջնորդ երկիր, ամեն կերպ կնպաստի այս երկխոսության շարունակմանը հանուն երկարատեւ հակամարտության կարգավորման:
«Ամեն ինչ կանենք, որ երկխոսությունը կառուցողական շարունակություն ունենա, եւ կողմերը կարողանան գտնել փոխընդունելի որոշումներ»,-ասել է Զախարովան:
Նրա խոսքով՝ որոշ ոլորտներում երկխոսության օրինակներ արդեն եղել են. «Չնայած դիրքորոշումների տարբերությանը եւ նշված կարմիր գծերին՝ ոլորտներ կան, որտեղ հաջողվել է փոխըմբռնման հասնել: Խոսքը, մասնավորապես, լրագրողների խմբերի փոխանակման մասին է, ահա եւ հոյակապ օրինակ: Միջնորդների դերն այս հարցում կառուցողական էր»,-նշել է Զախարովան:

Захарова: «Несмотря на разницу в позициях сторон, взаимопонимание по карабахскому конфликту найти возможно»
Несмотря на разницу в позициях сторон, взаимопонимание по карабахскому конфликту найти возможно. Об этом заявила на еженедельном брифинге официальный представитель министерства иностранных дел России Мария Захарова.
«Я бы не сказала, что мы каким-то образом отфиксировали невозможность ведения дальнейшего диалога сторон. Мне кажется, стороны об этом не говорили. То, что позиции разные – это очевидно, иначе не было бы переговорного процесса», – сказала Захарова.
По ее словам, Россия в качестве страны-посредника будет всячески содействовать продолжению этого диалога ради урегулирования застарелого конфликта.
«Будем делать все, чтобы диалог продолжился конструктивно, и стороны смогли выйти на взаимоприемлемые решения», – сказала Захарова.
По ее словам, уже были примеры диалога в некоторых сферах: «Несмотря на разницу в позициях и обозначенные красные линии в сферах, в которых удалось достичь взаимопонимания. В частности, речь идет об обмене группами журналистов, вот прекрасный пример. Роль посредников здесь была конструктивной».