Կ. Մանոյան. «Միջնորդները փորձում են այնպես անել, որ պատերազմ չսկսվի»
«Փաստարկ» ակումբում ԼՂ հակամարտության կարգավորմանն անդրադառնալով՝ ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանն ասել է, թե վերջին ակտիվացումը հավանաբար վերաբերում է նրան, որ փորձ է արվում կանխել հավանական պատերազմը։
Պատերազմի հավանականությունն ինքնըստինքյան, կարծում եմ, փոքր է, բայց հաշվի առնելով Ադրբեջանի հայտարարություններն ու անընդհատ զինադադարի խախտումները՝ չի բացառվում, որ հանկարծ նույնիսկ չնախատեսված իրադարձություն լինի, և հետևանքները լինեն այն, որ վերածվի պատերազմի,–ասել է Կիրո Մանոյանը և հավելել, թե դա կանխելու համար Ալիևին պետք է հասկացնել, որ նման հայտարարություններն ընդունելի չեն, ինչը միջազգային հանրությունը հստակ չի արել՝ միշտ փորձելով կողմերի միջև հավասարություն դնել։
Վերջին մի քանի օրերին ԱՄՆ բարձրաստիճան դիվանագետների ու ՌԴ նախագահի հետ ՀՀ նախագահի հանդիպումները, Կ. Մանոյանի կարծիքով, նույնպես վկայում են՝ միջնորդները փորձում են այնպես անել, որ պատերազմ չսկսվի։

Посредники пытаются предотвратить войну – К. Маноян
Говоря в клубе «Пастарк»  об урегулировании Карабахского конфликта, ответственный по Ай Дату и политическим вопросам Бюро АРФД Киро Маноян заявил, что, по всей  видимости, недавняя активизация связана с попыткой предотвращения вероятности начала войны.
«Думаю, сама по себе вероятность начала войны маленькая, но, учитывая риторику Азербайджана и постоянные нарушения режима прекращения огня, не исключено, что внезапно могут произойти  незапланированные события, которые могут привести к возобновлению войны», - сказал Киро Маноян, добавив, что во избежание этого нужно дать понять Алиеву, что подобные заявления неприемлемы. Однако международное сообщество делает это очень расплывчато, постоянно пытаясь поставить знак равенства между сторонами.
По мнению Манояна, недавние  встречи президента РА с высокопоставленными американскими дипломатами и президентом  РФ также свидетельствуют о том, что посредники пытаются предотвратить войну.