Իշխանության ներսում քննարկվում է կառավարման կիսանախագահական համակարգի անցնելու հարցը․ «Փաստ»
«Վերջին օրերին շատ է խոսվում այն մասին, որ 2020 թվականի փետրվարին կառավարության կողմից նախատեսվում է ստեղծել Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողով՝ Սահմանադրության հնարավոր փոփոխություն կազմակերպելու, ինչպես նաև համապատասխան հանրաքվեն կազմակերպելու համար։
Այս տեղեկությունը հաստատել են նաև իշխանությունները: Այս թեմայով «Փաստ» թերթին ուշագրավ մանրամասներ են հայտնի դարձել, ըստ որի՝ ձևավորվելիք այդ հանձնաժողովի կազմում իշխանությունները նախատեսում են ընդգրկել բացառապես իրենց հավատարիմ սահմանադրագետների ու իրավաբանների։
Տեղեկություններ կան, որ նոր Սահմանադրությամբ իշխանություններն ուզում են վերադառնալ կառավարման կիսանախագահական համակարգի։
Բանն այն է, որ Փաշինյանն ինքն էլ գիտակցում է, որ խորհրդարանական նման մեծամասնության վրա հույս չի կարող դնել։ Թերթի աղբյուրները, սակայն, պնդում են, որ համապատասխան փոփոխությունների հանրաքվեն այնքան էլ շուտ չի անցկացվի։
Ըստ նույն աղբյուրների, նախապատրաստական աշխատանքները բավականին ձգձգվելու են, իսկ հանրաքվեն տեղի կունենա Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման ժամկետի վերջին մոտ»,-գրում է թերթը:

Новой Конституцией власти хотят перейти к полупрезидентской модели правления – «Паст»
Газета «Паст» пишет, что в последнее время много говорится о том, что в феврале 2020 года правительство намерено создать комиссию по конституционным изменениям – для внесения изменений в Конституцию Армении, а также организации соответствующего референдума. Эту информацию подтвердили также власти.
Изданию стали известны довольно примечательные подробности по этой теме, согласно которым в состав формируемой комиссии власти намерены включить исключительно преданных им юристов и специалистов по конституционному праву.
Есть сведения, что новой Конституцией власти хотят вернуться к полупрезидентской модели правления. Дело в том, что Никол Пашинян сам осознает, что не может надеяться на подобное парламентское большинство.
Как утверждают источники издания, референдум по соответствующим изменениям будет проведен не скоро: подготовительные работы довольно затянутся, а референдум состоится ближе к концу срока правления Никола Пашиняна.