Գագիկ Ծառուկյանի մամլո խոսնակ. «Գործող նախագահ և Սերժ Սարգսյան ձևակերպումների միջև ոչ մի էական տարբերություն չկա»
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Խաչիկ Գալստյանը չի կարծում, թե կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրման առումով այնքան վատ բան է եղել, որ ԲՀԿ–ի հեղինակությունը սկսի անկում ապրել։
–Ընդհակառակը, այս հուշագրի ստորագրումը եկավ ապացուցելու, որ ԲՀԿ–ն՝ ի դեմս նրա առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի, այս երկրի սթափ մտածող և ծանրակշիռ դերակատարում ունեցող քաղաքական ուժերից մեկն է, և այս որոշումն իսկապես լուրջ քննարկումների, ծանրակշիռ պահվածքի և լայնախոհության արդյունք էր,–«Դե ֆակտո» մամուլի ակումբում հայտարարել է Խ. Գալստյանը՝ կոալիցիոն նոր հուշագրի ստորագրումը պայմանավորելով Հայաստանի առջև ծառացած արտաքին ու ներքին մարտահրավերներին դիմակայելու  և կոալիցիոն ուժերի միջև երկարաժամկետ խոր ռազմավարական համագործակցության նախանշման անհրաժեշտությամբ։
Իսկ հուշագրում ամրագրված այն կետը, թե կոալիցիոն կուսակցությունները միասնական են և նպատակ չունեն գալիք խորհրդարանական ընտրություններում իրենց քաղաքական կշիռն ավելացնել միմյանց դեմ պայքար ծավալելու և կոալիցիայի ներսում ուժերի հարաբերակցությունը փոխելու հաշվին, Խ Գալստյանի խոսքերով՝ հիմնականում վերաբերում է  ներկոալիցիոն կայունության պահպանմանը։
–Խոր ռազմավարական հակասությունների բացակայության պարագայում կոալիցիոն ուժերի՝ հատկապես ՀՀԿ–ի և ԲՀԿ–ի միջև, պարբերաբար լինում էին որոշակի սրացումներ,–բացատրել է Գ. Ծառուկյանի մամուլի խոսնակը՝ ավելացնելով, թե առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում ԲՀԿ–ն, ինչպես և կոալիցիոն մյուս կուսակցությունները, բնականաբար, ձգտելու է ավելացնել իր ձայները, իսկ ուժերի հարաբերակցությունը որոշելու է միայն ու միայն ընտրողը։
Խ. Գալստյանը նշել է նաև, որ ԲՀԿ–ն պարտադրված չի ստորագրել կոալիցիոն նոր հուշագրի տակ, իսկ այդ հուշագրի մասին ԲՀԿ–ի հերթական 5–րդ համագումարից առաջ իրենք տեղյակ չեն եղել։ Կոալիցիոն նոր հուշագիրը շրջանառության մեջ է հայտնվել հետհամագումարյան ժամանակաշրջանում միայն։ Այդ հուշագրի հենց նախնական տարբերակում էլ գրված է եղել, որ քաղաքական կոալիցիան նախագահական րնտրություններում հանդես կգա միասնական թեկնածուով՝ ի դեմս գործող նախագահի։
Գործող նախագահ և Սերժ Սարգսյան ձևակերպումների միջև ոչ մի էական տարբերություն չկա,–հավելել է Խ. Գալստյանը։

Пресс-секретарь Гагика Царукяна: «Между формулировками “действующий президент” и “Серж Саргсян” нет существенной разницы»
Пресс-секретарь председателя партии «Процветающая Армения» (ППА)  Гагика Царукяна Хачик Галстян не считает, что подписание нового коалиционного меморандума приведет к падению авторитета  ППА.
«Напротив, подписание этого меморандума было призвано доказать, что ППА в лице ее лидера Гагика Царукяна – одна из трезво мыслящих и играющих  значительную роль политических сил этой страны. Это решение было результатом действительно серьезных обсуждений, обдуманного поведения и широты мышления», - заявил в клубе «Де-факто» Хачик Галстян, обусловив подписание нового коалиционного меморандума противостоянием внешним и внутренним вызовам, стоящим перед Арменией, и необходимостью наметить пункты длительного и углубленного стратегического сотрудничества между коалиционными силами.
Отмеченный в меморандуме пункт о том, что коалиционные партии едины и не преследуют цель увеличить свой политический вес на предстоящих парламентских выборах для того, чтобы развернуть борьбу друг против друга и за счет изменения соотношения сил внутри коалиции, по словам пресс-секретаря ППА, главным образом, направлен на сохранение внутрикоалиционной стабильности.
«При отсутствии глубоких стратегических противоречий между коалиционными силами, и в особенности между РПА и ППА,  периодически возникали определенные обострения», - подчеркнул Галстян, добавив, что на предстоящих парламентских выборах ППА, как и другие коалиционные партии, естественно, будет стремиться увеличить голоса в свою пользу, а соотношение сил определит лишь избиратель.
Хачик Галстян отметил также, что ППА не вынужденно подписала новый меморандум, а члены партии не знали об этом меморандуме до очередного 5-го съезда ППА. Новый коалиционный меморандум был введен в оборот лишь после съезда. Именно в предварительном варианте этого меморандума было написано, что на президентских выборах политическая коалиция выступит с единым кандидатом в лице действующего президента.
«Между формулировками “действующий президент” и “Серж Саргсян” нет существенной разницы», - добавил Галстян.