Ադրբեջանի խորհրդարանը հայտարարեց ինքնարձակման մասին
Ադրբեջանի Միլի Մեջլիսը (խորհրդարան) դեկտեմբերի 2-ին կայացած հատուկ նիստում հայտարարել Է ինքնարձակման մասին: Ինչպես հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստիի թղթակիցը, խորհրդարանի հատուկ նիստը՝ Միլի մեջլիսի խոսնակ Օքթայ Ասադովի նախագահությամբ, կայացել Է երկուշաբթի օրը, օրակարգում դրված Էր օրենսդիր մարմնի ինքնարձակման հարցը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Հարցը դրվել Է խորհրդարանականների քվեարկությանը, որոնք «կողմ» են քվեարկել:
Դրանով իսկ, քվեարկության արդյունքներով, խորհրդարանի ինքնարձակման որոշում Է ընդունել: Վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման որոշումը կընդունի Ադրբեջանի նախագահը: Ավելի վաղ իշխող կուսակցության քաղաքական խորհուրդը նիստ Է անցկացրել, որտեղ կուսակցությունից խորհրդարանում ներկայացված պատգամավորներին հանձնարարվել Է հանդես գալ Միլի մեջլիսի ինքնարձակման նախաձեռնությամբ: Իշխող կուսակցության փոխնախագահ-գործադիր քարտուղար Ալի Ահմեդովը հայտարարել Է, որ այդ որոշումն ընդունվել Է պետության ղեկավարի՝ բարեփոխումների ու կադրային վերադասավորումների քաղաքականությանն աջակցելու նպատակով: Ադրբեջանի խորհրդարանը բաղկացած Է 125 պատգամավորից, պատգամավորական մանդատների մեծամասնությունը պատկանում Է կառավարող կուսակցությանը: Երկրում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները պետք Է կայանային 2020 թվականի նոեմբերին:

Парламент Азербайджана объявил о самороспуске
Милли Меджлис (парламент) Азербайджана объявил на специальном заседании в понедельник о самороспуске, решение было принято депутатами законодательного органа после инициативы правящей партии распустить парламент с целью поддержания курса реформ главы государства.
Как передает корреспондент РИА «Новости», специальное заседание парламента под председательством спикера Милли Меджлиса Октая Асадова состоялось в понедельник, на повестку дня был вынесен вопрос о самороспуске законодательного органа по инициативе правящей партии «Новый Азербайджан».
Вопрос был поставлен на голосование парламентариев. Депутаты проголосовали «за». Тем самым по итогам голосования было принято решение о самороспуске парламента. Решение о проведении досрочных парламентских выборов примет президент.
Ранее политический совет правящей партии «Новый Азербайджан» провел заседание, на котором депутатам рекомендовали выступить с инициативой о роспуске парламента. Зампредседателя, исполнительный секретарь правящей партии Али Ахмедов заявил, что такое решение принято для поддержки курса главы государства на реформы и кадровые преобразования. Источник в парламенте сообщил РИА «Новости», что решение о самороспуске законодательного органа примут на специальном заседании в понедельник.
Парламент Азербайджана состоит из 125 депутатов, большинство депутатских мандатов у правящей партии. Очередные парламентские выборы были должны состояться в Азербайджане в ноябре 2020 года.