Բաքուն հայտարարել է, որ պատրաստ Է ռուսական նոր զենք գնել
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը նոյեմբերի 29-ին հայտարարել Է, որ երկիրը պատրաստ Է ռուսական զենք գնել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը գործակալությանը հայտարարել Է, որ Բաքուն շահագրգռված Է ռուսական զենքի մատակարարման նոր պարտավորագրերի կնքմամբ, մանրամասնությունները կհամաձայնեցվեն համապատասխան գերատեսչությունների կողմից: Պետության ղեկավարն ասել Է, որ Ռուսաստան կողմից Ադրբեջանին զենքի մատակարարման արդեն կատարված պարտավորագրերը գնահատվում են 5 մլրդ դոլար:
«Ադրբեջանը սերտ ռազմաքաղաքական ու ռազմատեխնիկական համագործակցություն Է հաստատել ՀԱՊԿ-ի երկրների հետ: Հատկապես ցանկանում եմ նշել համագործակցությունն Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի միջեւ, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական ոլորտում»,-ՌԻԱ Նովոստիին հայտարարել Է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Լեյլա Աբդուլաեւան:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հոկտեմբերի 30-ին ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգույի հետ հանդիպմանը եւ նոյեմբերի 26-ին ՌԴ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովի հետ հանդիպմանը քննարկել Է 2020 թվականին երկու երկրների միջեւ համագործակցության հարցերը ռազմական ոլորտում: «Եթե հարկ լինի, Ադրբեջանը կարող Է նոր զենք ձեռք բերել Ռուսաստանից»,-հավելել Է նա:

Азербайджан заявил о готовности закупить российское вооружение
Министерство иностранных дел Азербайджана в пятницу заявило о готовности страны закупать российское вооружение.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил РИА «Новости», что Баку заинтересован в новых контрактах по поставкам российского вооружения, детали будут согласованы соответствующими ведомствами. По словам главы государства, уже выполненные контракты на поставку оружия из России в Азербайджан оцениваются в 5 млрд долларов.
«У Азербайджана налажено тесное военно-политическое и военно-техническое сотрудничество со странами ОДКБ. Особенно хочу отметить сотрудничество между Азербайджаном и Россией, в том числе в военно-технической сфере», – заявила РИА Новости официальный представитель МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева.
По ее словам, президент Азербайджана Ильхам Алиев 30 октября на встрече с министром обороны РФ Сергеем Шойгу и 26 ноября – с главой Генштаба ВС РФ Валерием Герасимовым обсудил вопросы сотрудничестве в военной сфере между двумя странами в 2020 году.
«Если понадобится, то Азербайджан может приобрести новое вооружение у России», – добавила она.