«Մահացիր կամ խոստովանիր». ադրբեջանական բանակում խոշտանգումների միջոցով փնտրում էին լրտեսների. BBC
Բրիտանական BBC պարբերականը ադրբեջանական բանակում խոշտանգումների վերաբերյալ ծավալուն հոդված է հրապարակել:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հոդվածի հեղինակ Մահերամ Զեյնալովը հարցազրույց է վերցրել խոշտանգումներից տուժած զինծառայողներից և նրանց հարազատներից:
«Խոշտանգումների հետևանքով զոհված 9 զինծառայող, տասնյակ տուժածներ, 25 դատապարտյալներ, ովքեր մեղադրվել են պետական դավաճանության մեջ. այսպիսին է 2017 թվականի պատկերն ադրբեջանական բանակում»,-գրել է հոդվածագիրը:
2017-ի մայիսին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը, Պետական անվտանգության ծառայությունը, Պաշտպանության նախարարությունը և Ներքին գործերի նախարարությունը հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, որում հայտնել են, որ հօգուտ հայկական հատուկ ծառայությունների՝ լրտեսություն իրականացնելու մեղադրանքով ձերբակալվել են զինծառայողներ: Այս էր ամբողջ տեղեկությունը գործի վերաբերյալ, որը ավելի հայտնի էր «Թերթերյան գործ»:
Հանրությանը զանգվածային խոշտանգումների մասին հայտնի է դարձել միայն 2019 թվականին, երբ աստիճանաբար սկսեցին բացահայտվել վերոհիշյալ գործի մանրամասները:
Մահերամ Զեյնալովը խոսել է խոշտանգումներից զոհված ենթասպա Ռուսլան Օջագվերդիևի կնոջ` Ռավանայի հետ:
Կնոջ կարծիքով` եթե իր ամուսինը ընդուներ լրտեսության մեղադրանքը, ողջ կմնար:
Ռավանան հիշում է, որ 2017 թվականի հունիսի 15-ին իր ամուսինը գնացել է զորամաս և դրանից հետո արդեն զանգերին չի պատասխանել:
Ավելի ուշ, զինվորականները Ռավանային ասել են, որ իր ամուսնուն տարել են, բայց ուր և ինչու՝ չեն հայտնել:
«Իսկ առավոտյան արդեն հայտնեցին, որ ամուսինս մահացել է»,- հիշում է Ռավանան:
Ըստ պաշտոնական եզրակացության` ենթասպա Ռուսլան Օջագվերդիևի մահվան պատճառն եղել է մարզման ժամանակ սրտի կանգնելը:
Ռավանան այդ փորձաքննությունը կասկածելի է համարել, հետագայում կրկին փորձաքննություն է նշանակվում, ինչի արդյունքում հայտնի է դարձել, որ ամուսինը մահացել է կրծքավանդակի վնասվածքից:
Ռավանան տասնյակ զինծառայողների զոհերի հարազատներից մեկն է, ով դատի էր տվել Ադրբեջանի ռազմական դատախազությանը: Դատարանում մյուս զինվորների ելույթներից նա պարզել էր, թե ինչպես էին իր ամուսնուն խոշտանգել:
«Նրանք ամուսնուս բերանը մայկա են խցկել, խեղդել, պահանջել խոստովանել, որ ինքը լրտես է, ասել են. «Դու ընտրություն ունես. կա՛մ մեռնել, կա՛մ խոստովանել»,-հիշում է Ռավանան:
Ռավանան դատարանում իմացել է, որ իր ամուսինը կեղծ մատնության զոհ է, ցուցմունքի, որը մեկ այլ զինծառայող տվել է իր նկատմամբ խոշտանգումների հետևանքով:
Ադրբեջանում իրավապաշտպանները քաղբանտարկյալների ցուցակներ են ստեղծում 1990-ականների կեսերից, այսինքն՝ այն պահից, երբ Հեյդար Ալիևը՝ ներկայիս նախագահ Իլհամ Ալիևի հայրը, դարձել էր երկրի նախագահ:
Իրավապաշտպան Օկտայ Գյուլալիևը նշել է, որ «Թերթերյան գործով» բանտարկվածները նույնպես, հավանաբար, այս տարվա վերջ կընդգրկվեն այդ ցուցակում:

«Умри или признайся»: в азербайджанской армии под пытками выявляли шпионов – BBC
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, автор статьи Махерам Зейналов взял интервью у военнослужащих, пострадавших от пыток, и их родственников.
«9 погибших в результате пыток военнослужащих, десятки пострадавших, 25 осужденных, обвиненных в государственной измене. Такова картина на 2017 год в азербайджанской армии», – написал автор статьи.
В мае 2017 года Генеральная прокуратура, Служба государственной безопасности, Министерство обороны и МВД Азербайджана выступили с совместным заявлением, в котором сообщили, что по обвинению в шпионаже в пользу армянских спецслужб были задержаны военнослужащие. Это была вся информация о деле, более известном как «Тертерское дело» (по названию местности, куда свозили заключенных).
О массовых пытках общественности стало известно лишь в 2019 году, когда постепенно стали раскрываться детали вышеупомянутого дела.
Махерам Зейналов поговорил с женой погибшего от пыток прапорщика Руслана Оджагвердиева – Раваной.
По мнению женщины, если бы ее муж принял обвинение в шпионаже, он остался бы жив.
Равана вспоминает, что 15 июня 2017 года ее муж отправился в воинскую часть, и уже после этого не отвечал на телефонные звонки.
Позже военные сказали Раване, что ее мужа увезли, но куда и почему не сообщили.
«А утром уже сообщили, что мой муж скончался», – вспоминает Равана.
Согласно официальному заключению, причиной смерти прапорщика Руслана Оджагвердиева стала остановка сердца во время тренировки. Равана эту экспертизу посчитала подозрительной, в дальнейшем вновь была назначена экспертиза, в результате чего стало известно, что ее муж скончался от травмы грудной клетки.
Равана – одна из родственников погибших десятков военнослужащих, которые подали в суд на военную прокуратуру Азербайджана. Из выступлений других солдат в суде она выяснила, как пытали ее мужа.
«Они засунули в рот моего мужа майку, душили его, требовали признать, что он шпион, сказали: «У тебя есть выбор – или умереть, или признаться»», – вспоминает Равана.
В суде Равана узнала, что ее муж является жертвой ложного доноса, показаний в его адрес, которые дал другой военнослужащий вследствие пыток.
В Азербайджане правозащитники создают списки политзаключенных с середины 1990-х годов, то есть с того момента, как Гейдар Алиев, отец нынешнего президента Ильхама Алиева, стал президентом страны.
Правозащитник Октай Гюлалиев отметил, что заключенные по «Тертерскому делу» также, по всей вероятности, будут включены в этот список в конце этого года.