Շրի Լանկայի նախագահի եղբայրը չորս նախարարություն է գլխավորելու նոր կառավարությունում
Շրի Լանկայի նախագահ Գոտաբայա Ռաջապակսան իր ավագ եղբորը՝ Մահինդա Ռաջապակսային, հանձնարարել Է չորս նախարարություն գլխավորել երկրի անցումային կառավարությունում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 22-ին հայտնել Է News First հեռուստաալիքը:
Այդ տվյալների համաձայն, Մահինդա Ռաջապակսան մինչեւ հաջորդ համընդհանուր ընտրությունները գլխավորելու Է ֆինանսների եւ տնտեսական պլանավորման նախարարությունը, բուդդիզմի գործերի եւ Վայամբայի տարածաշրջանի զարգացման նախարարությունը, քաղաքային շինարարության ու ջրամատակարարման նախարարությունը, ինչպես նաեւ մշակույթի նախարարությունը:
Մահինդա Ռաջապակսան որպես Շրի Լանկայի նախագահ պաշտոնավարել Է 2005-2015 թվականներին:
Իր հերթին ընտրված նախագահի մյուս ավագ եղբայրը՝ Չամալ Ռաջապակսան, ժամանակավորապես կստանձնի գյուղատնտեսության եւ ներքին առեւտրի նախարարի պարտականությունները:
Նոյեմբերի 16-ին Շրի Լանկայում կայացել են նախագահական ընտրություններ: Դրանցում հաղթանակ Է տարել Գոտաբայա Ռաջապակսան՝ հավաքելով ձայների 52,25 տոկոսը: Նա ավելի վաղ զբաղեցնում Էր Շրի Լանկայի պաշտպանության փոխնախարարի պաշտոնը: Ռաջապակսան հայտնի Է դարձել թամիլ անջատականների ջախջախմանը մասնակցելուց հետո քաղաքացիական պատերազմի եզրափակիչ փուլում, որն այստեղ շարունակվում Էր 1981-ից մինչեւ 2009 թվականը: Իր նախընտրական ծրագրում Ռաջապակսան հատկապես կարեւորել Է տնտեսական բարեփոխումների իրականացումը եւ անվտանգության համակարգի ամրապնդումը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Брат президента Шри-Ланки возглавил 4 министерства в новом правительстве
Президент Шри-Ланки Готабая Раджапакса поручил своему старшему брату, премьер-министру Махинде Раджапаксе возглавить четыре министерства в переходном правительстве страны, сообщает в пятницу телеканал «News First».
Согласно этим данным, Махинда Раджапакса до следующих всеобщих выборов будет возглавлять министерство финансов и экономического планирования, министерство по делам буддизма и развития региона Ваямба, министерство городского строительства и водоснабжения, а также министерство культуры, передает РИА «Новости».
Махинда Раджапакса был президентом Шри-Ланки с 2005 по 2015 год.
В свою очередь, другой старший брат избранного президента – Чамал Раджапакса – временно примет на себя обязанности министра сельского хозяйства и внутренней торговли.
В субботу в Шри-Ланке прошли выборы президента. Победу на них одержал Готабая Раджапакса, набрав 52,25% голосов.
Раджапакса прежде занимал должность замминистра обороны Шри-Ланки. Он стал известен после участия в разгроме тамильских сепаратистов на завершающем этапе гражданской войны, которая продолжалась здесь с 1983 по 2009 год. В своей предвыборной программе Раджапакса делал акцент на проведении экономических реформ и укреплении системы безопасности.