Մարդկային դեմքով ժողովրդական կապիտալիզմի կառուցման հրամայականը (տեսանյութ)
«Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական ինստիտուտի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանի ելույթը «Վերնատուն» հասարական–քաղաքական ակումբի համաժողովին։
1991–ին քվեարկելով անկախ Հայաստանի օգտին՝ մեր քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությունը պետության հիմնադիր–փայատիրոջ կարգավիճակ ստացավ, սակայն ժամանակի ընթացքում զրկվեց փայատիրական իրավունքներից։ Ոմանք գերադասեցին արտագաղթել, ոմանք՝ տնվորի կարգավիճակով քաղաքացուց դառնալ բնակիչ, իսկ ոմանք էլ՝ պայքարել։
Մենք հակառակորդին հաղթեցինք պատերազմում, բայց թիկունքում` պետականաշինության գործում, հաջողությունների հետ միասին ունեցանք նաև լուրջ թերություններ։ Մեզ հիմա հավաքական «մենք»–ի լիարժեք հաղթանակ է պետք նաև ներքին կյանքում։
Շատերին թվում էր, թե այդ «մենք»–ը հաղթել է 2018–ի գարնանը, սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ երբ դու քո «ես»–ը և ամբոխի վերածված «մենք»–ը ինքնակամ հանձնում ես պատահական մարդու, ապա ստանում ես էժանագին սերիալ։
Մենք ապրում ենք քաղաքական ու տնտեսական «ականապատված» դաշտում։ Այդ ականները պարբերաբար պայթում են՝ մեծ ու փոքր ցնցումներ առաջացնելով։
Մեզանում առկա են մի շարք ճգնաժամեր.
1. Սեփականության լեգիտիմության ճգնաժամ,
2. Քաղաքական լեգիտիմության ճգնաժամ,
3. Մասնակցային ճգնաժամ,
4. Կոմպետենտության ճգնաժամ։
Սեփականության լեգիտիմության ճգնաժամն առաջացավ սեփականաշնորհման գործընթացի մեկնարկին զուգահեռ։ Սովետական կեղծ հավասարության ու արդարության սկզբունքին փոխարինելու եկան վայրի շուկայական հարաբերությունները, որոնց արդյունքում հասարակության բևեռացվածությունը հասավ խիստ վտանգավոր չափերի։ Սեփականության վերաբաշխման ուրվականը մշտապես պտտվում է աղքատ ու քաղաքական ցածր կուլտուրա ունեցող երկրներում։
Կապիտալի նախնական կուտակման փուլը բոլոր երկրներում էլ ցավոտ է եղել։ Մենք բացառություն չենք։
Եթե սոցիալ–տնտեսական պայմաններն անտանելի են, ապա մշտապես կա վտանգ, որ քաղաքական պայքարը կկրի բոլշևիկյան բնույթ՝ պոպուլիզմի, փարիսեցիության ու դեմագոգիայի մեծ չափաբաժնով։ Այդպես էլ եղավ 2018–ին։
Սեփականության լեգիտիմության ճգնաժամն է քաղաքական լեգիտիմության ճգնաժամի պատճառներից հիմնականը։ Եվ դրա արդյունքում է, որ քաղաքական պայքարը չի կարող տեղավորվել քաղաքակիրթ խաղի կանոնների շրջանակներում։
Օրվա իշխանությունն առաջնորդվում է «Մահ կամ իշխանություն», իսկ օրվա ընդդիմությունը՝ «Հիմա կամ երբեք» կարգախոսով։ Խորհրդարանին փոխարինելու է գալիս փողոցը, բանականությանը՝ զգացմունքը, ռացիոնալիզմին՝ առասպելաբանությունը։
Տնտեսական ու քաղաքական կյանքից օտարվածությունը զրկում է քաղաքացուն հանրային ու պետական կյանքին մասնակցելու ամբողջական հնարավորություններից։ Առաջանում է մասնակցային ճգնաժամ։ Եթե չկա տնտեսական ժողովրդավարություն, ապա դժվար է գործնականում ստանալ նաև քաղաքական ժողովրդավարություն։ Այդ պայմաններում ընտրական համակարգը չի կարող զերծ մնալ կեղծարար մեխանիզմներից։
Եթե քաղաքացին պաշտպանված սեփականատեր (լինի նա փոքր, միջին կամ խոշոր սեփականատեր) կամ արժանապատիվ վարձատրությամբ աշխատուժ չէ, ապա նա զրկվում է մասնակցային ու ինքնաիրացման հնարավորություններից։
Լուսանցքային քաղաքացին ամենահեշտ մանիպուլացվողն է ու ենթակա է ամբոխացման։ Իսկ ամբոխը երբեք չի կարող պետություն կառուցել, քանզի իշխանության է բերում իր արտացոլանքին՝ անբան ու անպետք մեկին։
Ամբոխը հանցավոր է, ավերիչ ու հակապետական։ Այդ ծառից որակյալ պտուղ չի կարող ընկնել։ Ամբոխն իշխանության է բերում պատմական պատահականությունների, որոնք ոչ կոմպետենտ են, չունեն պետության զարգացման տեսլական և քաղաքականությունն իրականացնում են «օրվա կուրսով»։
2018–ի հայտնի քաղաքական զարգացումների արդյունքում մենք այդպիսի իշխանություն ենք ստացել։ Եվ դա այն դեպքում, երբ Հայաստանի ու Արցախի հանրապետությունները բազմաթիվ ներքին ու արտաքին մարտահրավերների առաջ են կանգնած։ Իշխանությունների որակը, մեղմ ասած, համարժեք չէ այդ մարտահրավերների բնույթին։
Մեր անվտանգության երախշավորը բանակն է, բայց միայն բանակը չէ։ Անվտանգությունը սկսվում է կրթությունից, հասնում տնտեսությանը և նոր միայն վերածվում հրանոթների ու արկերի։
Տնտեսությունը, կրթությունն ու արդիական պետական կառավարման համակարգն այն գործոններն են, որոնք ավելի մարտունակ են դարձնում բանակը, ավելի անառիկ՝ սահմանները։
Հզոր և դինամիկ զարգացող տնտեսությունը խաղաղության գլխավոր երաշխավորներից է, ռազմաքաղաքական հաշվակշիռը հօգուտ մեզ պահելու կարևոր գործոնը և մեր քաղաքացիներին՝ երկրի իրական փայատիրոջ կարգավիճակում վերահայտնվելու հնարավորությունը։
Մեր տնտեսական քաղաքականությունը կարիք ունի հիմնարար փոխակերպման։ Մեզ պետք է վայրի կապիտալիզմից անցնել մարդկային դեմքով ժողովրդական կապիտալիզմի։
Տնտեսական հարաբերությունները 28 տարվա ընթացքում անցել են մի քանի փուլեր ու այժմ դեմ առել «Տնտեսական հեղափոխության» լոզունգային պատին։
Մի փոքր պատմատնտեսական էքսկուրս
Թեև ընդունված է Հայաստանում փուլերը գնահատել ըստ պետության 1–ին դեմքերի կառավարման տարեթվերի, սակայն տնտեսական քաղաքականության առումով տարեթվերը մի փոքր այլ են։
1–ին փուլ
1991–1997թթ. կարելի է համարել նոմենկլատուրային կապիտալիզմի կամ կլանաօլիգարխիկ հարաբերությունների ձևավորման փուլ։ Այդ տարիներին մեծամասամբ փոշիացվեցին խորհրդային ժառանգությունից մնացած մեր տնտեսական հնարավորությունները: Մեր տնտեսությունը կրճատվեց մոտ 15 անգամ, ժողովրդի կենսամակարդակը պակասեց շուրջ 10 անգամ:
Նույն գործընթացն առկա էր նաև մյուս հետխորհրդային հանրապետություններում: Մեծ էր սուբյեկտիվիզմի գործոնը։ Արևմտյան փորձագետների գնահատմամբ՝ այդ ժամանակահատվածում նախկին ԽՍՀՄ-ի տարածքում մոլեգնում էր այնպիսի թալան, ինչպիսին մարդկությունը մինչև այդ չէր տեսել:
Այս փուլում էր, որ մեր երկրի հիմքում դրվեցին քաղաքական և տնտեսական մեզ հայտնի «ականները»:
2–րդ փուլ
Տնտեսական հարաբերությունների մյուս փուլը 2000–ից մինչև 2007–ն էր։ Տեղի ունեցավ գործարար շերտի կայացումը և շերտավորումը։ Ձևավորվեցին բիզնեսի դասերը, առաջ քաշվեցին տնտեսական զարգացման լոկոմոտիվները, որոնցից շեշտը դրվեց շինարարության վրա։
Բարենպաստ պայմաններ ստեղծվեցին փոքր բիզնեսի զարգացման համար։ Փոքրը ազատ հնարավորություն ուներ աճել մինչև միջին մասշտաբի բիզնես դառնալը, սակայն միջինից դեպի խոշոր բիզնես տանող վերելակը արդեն վատ էր աշխատում։ Արդյունքում՝ առաջանում էր արդարության դեֆիցիտ։
Սակայն նույնիսկ այդ պայմաններում, ճիշտ և էֆեկտիվ կառավարման արդյունքում մեր երկրի տնտեսությունը երկնիշ աճի ցուցանիշներ արձանագրեց: ՀՆԱ–ն 10 տարվա մեջ ավելացավ մոտ 6 անգամ: Որպես հետևանք՝ ՀՀ բյուջեն աճեց մոտ 8 անգամ, մարդկանց կենսամակարդակը՝ մոտ 6 անգամ: Երկրում իսկապես կատարվեց տնտեսական հեղափոխություն:
Այս ամենով հանդերձ հարկ է նշել, որ քվոտայավորված կապիտալիզմի պայմաններում տնտեսությունը կարող է աճել ու փոխել մարդկանց կյանքի որակը, սակայն այդ համակարգը զարգացման բնական լիմիտներ ունի, և եթե տնտեսության դիվերսիֆիկացիան ուշանում է և հետ են մնում քաղաքական ու քաղաքացիական ինստիտուտների բարեփոխումները, ապա կարող են խնդիրներ առաջանալ։ Եվ առաջացան։
Այս փուլում գրանցված տպավորիչ մակրոտնտեսական ցուցանիշները հակադրության մեջ էին քաղաքական համակարգի թերզարգացման վիճակի հետ։ Խզվածությունն ակնհայտ էր։
Պարադոսքն այն էր, որ իշխանությունների՝ տնտեսական աճ ապահովելու քաղաքականությունից օգտվողները ժամանակի ընթացքում դառնում էին նույն այդ իշխանության հակառակորդները, քանզի քաղաքական կյանքում չկար բիզնես դաշտին զուգահեռվող բանաձևը։
Իշխանությունը լեգիտիմ էր իր տնտեսական ցուցանիշներով ու Արցախի հարցում լուրջ բեկում մտցնելով, պարտվողականությունից հրաժարվելով, ՀՀ պատմության մեջ առաջին անգամ ներգաղթի տարիներ արձանագրելով, բայց խնդիրներ ուներ քաղաքական լեգիտիմության և հանրային ընկալումների հետ, ինչից էլ օգտվեցին երկիրը կործանման հասցրած ռևանշիստական նախկին շրջանակները: Տնտեսական հարաբերությունների երկրորդ փուլն ավարտվեց 2008–ի մարտի 1–ով, որն այդ ուժերի ձգտումն էր և «ականների» հերթական պայթյունի հետևանքը։
3–րդ փուլ
3–րդ փուլի սկիզբ կարելի է համարել 2007–ը, երբ փոխվեց ինչպես քաղաքական, այնպես էլ տնտեսական խաղի կանոնը։ Փոխարենը բիզնես–վերելակի ամբողջական աշխատանքի ապահովմանն անցնելու, խնդիր դրվեց «Մեծ բյուջե» ունենալ, ինչը փչացնում էր անգամ մինչև այդ նորմալ աշխատող տնտեսական համակարգերը։ Պետական բյուջեն դարձավ ոչ թե ֆունկցիա տնտեսական կյանքում արձանագրվող գործընթացներից, այլ՝ նպատակ։ Մենք թևակոխեցինք վարչաբյուրոկրատական կապիտալիզմի շրջան։
«Մեծ բյուջեի» քաղաքականությունը և տնտեսության կենտրոնացվածության ձգտումը դարձան տնտեսական ճգնաժամի պատճառ։ Արտագաղթը թափ հավաքեց։ Մակրոտնտեսական ցուցանիշները դարձան մտահոգիչ։
Փորձ արվեց ներքին խնդիրները լուծել արտաքին քայլերով, սակայն դա լրացուցիչ ցնցումներ առաջացրեց։
Տնտեսական քաղաքականության փիլիսոփայությունը չէր կարող քաղաքական դաշտում ցնցումների չբերել։
2018–ին հրապարակը լցվեց քաղաքական ու իրավական նիհիլիզմով, այսինքն՝ մերժմամբ։ Դա ոչ թե մեկ անձի, այլ մի շարք երևույթների ու որոշ դեպքերում նաև պետության մերժում էր, ինչն ամենավտանգավորն է։
2050–ին ընդառաջ
2018–ի մայիսից Հայաստանում հայտարարված է «Տնտեսական հեղափոխություն», բայց բովանդակային առումով չկա բացատրություն, թե ինչ բարեփոխում է արվում և ովքեր են բարեփոխիչները։
Իշխանությունը չի անում այն, ինչ խոստացել էր անել և անում է այն, ինչը խոստացել էր վերացնել։ Այս առումով շատ խորհրդանշական է արագաչափերի պատմությունը։ Արագաչափեր փակող թիմն այժմ մարդկանց արագաչափերի վերածելու քայլեր է իրականացնում։ Դա նույն է, որ աթեիստներն իշխանության գալուց հետո խաչի պաշտամունք մտցնեն։
«Տնտեսական հեղափոխության» շոշափելի արդյունքները հետաձգվել են մինչև 2050 թվականը, քանզի 31 տարվա հեռավորությունից կարելի է խուսափել ներկայի պատասխանատվությունից ու հաշվետվության պարտավորությունից։
Խոստացվել է 15 անգամ մեծացնել ՀՆԱ–ն։ 2050–ին։ Եվ դա այն դեպքում, երբ այս տարվա Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը համահունչ չէ թիրախային այդ թվին։ Նախորդ տարվանն էլ։ Հաջորդ տարվանն էլ։
Ընթացիկ տնտեսական շարժը հիմնականում ապահովվում է ծառայությունների, ավելի կոնկրետ՝ շահումով խաղերի, ինչպես նաև հայտնի պատճառներով դրսից ներմուծվող ավտոմեքենաների վերավաճառքի միջոցով։ Իսկ դա նշանակում է, որ հաջորդ տարի վտանգի տակ է ինչպես բյուջետային մուտքերի ապահովման հարցը, այնպես էլ համեստորն պլանավորած 4,9–տոկոսանոց տնտեսական աճը։ Եթե նույնիսկ ամեն ինչ ըստ պլանի լինի, ապա միևնույն է 2050–ի դրախտային ցուցանիշներին հասնելու համար 2020–ը պաշտոնապես կորած է հայտարարվել։
Ուշագրավն այն է, որ գործող իշխանությունը սև–սպիտակային մոտեցում ունի ոչ միայն քաղաքական, դատաիրավական ու լրատվական դաշտերում, այլ նաև տնտեսական հարթության մեջ։ Կան յուրային բիզնեսմեններ և օտարներ։ Վերջիններիս ուզում են պատերին ծեփել կամ զարկ տալ ասֆալտափռմանը։
Հակահերոս են հռչակված հիմնականում խոշոր բիզնեսի ներկայացուցիչները, որոնց հետ տարաձայնությունը նաև բոլշևիկյան ենթատեքստ ունի՝ էքսպոպրիատորների էքսպոպրիացա իրականացնելու կամ ավելի պարզ լեզվով ասած՝ «խլելու և բաժանելու» թեմայով։ Բայց դա բլեֆ է։ Բոլշևիկներն էլ էին խոստանում գործարանը բանվորներին ու հողը գյուղացուն տալ, բայց նման բան չեղավ։ Կուլակաթափությունից հետո սով սկսվեց։ Ռոբին Հուդը, միգուցե, գրքային լավ կերպար է, բայց իրական կյանքում դեռ ոչ մի խլող ուրիշի չի տվել խլածը։
Դեռ ոչ մի երկիր չի զարգացել մասնավոր սեփականության ոտնահարման գնով։ Դեռ ոչ մի պետություն չի զարգացել գործատուի և աշխատուժի քաղաքակիրթ հարաբերությունների բացակայությամբ։
Այս իշխանությունը սեփականության վերաբաշխման ու լատենտ կոռուպցիայի, երբեմն նաև բյուջեի բացահայտ մսխման ճանապարհն է ընտրել՝ «Բոլոր իրավունքներն ու լիազորություններն ինձ, իսկ պատասխանատվությունը, «լայվերն» ու «սելֆիները»՝ ձեզ» տարբերակով։
«Տնտեսական հեղափոխության» բովանդակային կողմի բացակայությունը ծնել է իր հերոսներին։ Ըստ ամենավերևից եկող «մեսիջների»՝ այդ հերոսներն են ՀԴՄ կտրոն պահանջող, ոչխար պահող և մոշ հավաքող հպարտ քաղաքացիները։ Ամեն ամիս մեծ ցնծությամբ հայտարարվում է, թե որքան ՀԴՄ կտրոն է տպվել։ ՀԴՄ–ներ պահանջելը Ստախանովյան շարժման պես է ներկայացվում։ Սա, ի դեպ, առանց կատակի։
Այլ մեսիջ իշխանությունը տնտեսական քաղաքականության առումով չի տվել։ Իսկ ինչ էլ որ տվել է, հակառակ պատկերն է ապահովել։
Բերենք միայն մեկ վառ օրինակ։ Իշխանությունը քարոզչական մակարդակով պատերազմ է հայտարարել ծառահատումներին՝ զուգահեռաբար խոսելով «Կանաչ Հայաստան» թեմայով։ «Կանաչին» բառիս բուն և փոխաբերական իմաստով միս ու արյուն տալու համար Իջևանում նույնիսկ ոստիկանական ուժերով «Կոլցո» օպերացիա կազմակերպվեց։ Ծեծվեցին փայտի գործ անողները, բայց կտրված ծառերի քանակը... ավելացավ։
Ըստ պաշտոնական վիճակագրության՝ 2018–ի «թավշյա» Հայաստանում ավելի շատ ծառ է հատվել, քան մերժված 2017–ի Հայաստանում ու այդ դինամիկան պահպանվում է։
Թեև «տնտեսություն» և «հեղափոխություն» բառերը նույն նախադասության մեջ օգտագործելը վիճահարույց է, բայց եթե դրա տակ դրական ու կտրուկ փոփոխություն է հասկացվում, ապա «տնտեսական հեղափոխության» համար մեզանում անհրաժեշտ է քաղաքական մթնոլորտի փոփոխություն, հրաժարում հասարակությանը մերոնքի ու ձերոնքի բաժանելու մոլուցքից, կոմպետենտ իշխանություն, բարեփոխումների փաթեթ և պրոֆեսիոնալների թիմ։
Մինք պետք է վերանայենք դրամավարկային ու հարկաբյուջետային քաղաքականությունը։ Մեր հարկային համակարգը տարածաշրջանում պետք է բոլոր առումներով ամենաբարենպաստը լինի բիզնեսի համար և հատկապես շահեկանորեն տարբերվի վրացականից։
Մենք կարող ենք տեղական արտադրությունը խթանել և արտահանմանը միտված կուրս վերցնել, եթե վարենք համեմատաբար թույլ դրամի քաղաքականություն, որը տնտեսության իրական աճին ու զարգացմանը միտված քայլերին զուգահեռ պետք է կատարվի, այլապես միայն ինֆլյացիոն բացասական շոկի ականատեսը կդառնանք։
Հասարակությունը պետք է մեծ կոմպրոմիսի և հաշտեցման գնա մասնավոր սեփականության ինստիտուցիոնալ պաշտպանության հարցում, իսկ բիզնեսն էլ իր հերթին պետք է ստանձնի սոցիալական պատասխանատվություն։ Հակառակ պարագայում քաղաքական ցնցումների պակաս չենք ունենա և մի դեմագոգին կփոխարինի մյուսը՝ ավելի վատը։ Իսկ հետևում Երևանն ու Ստեփանակերտն են։
Ամփոփելով նշեմ մի քանի քայլեր, որոնք անհրաժեշտ են մեր տնտեսական համակարգի արդիականացման ու քաղաքացուն պետությունը վերադարձնելու համար։
1) ներմուծման փոխարինում և արտահանմանն ուղղված քաղաքականություն,
2) հիմնական այլ արժույթների հետ համեմատած՝ թույլ դրամի քաղաքականություն,
3) խոշոր բիզնեսի լոկոմոտիվային ու արտահանող ֆունկցիայի ապահովում՝ փոքր ու միջինի հզորացման նպատակադրումով և փոքրից մինչև խոշոր դառնալու վերելակի անխափան գործարկմամբ,
4) տնտեսության իրական հատվածում մասնավոր և պետական ներդրումների ավելացում,
5) պետական ներդրումներ տնտեսական ենթակառուցվածքներում,
6) փոքր և միջին բիզնեսի խրախուսում՝ պրոգրեսիվ հարկման համակարգի, պարզեցված հարկի և հաստատագրված վճարների ճկուն մեխանիզմների ներդրման միջոցով՝ կախված բիզնեսի տեսակից, ծավալներից ու սոցիալական նշանակությունից։
Շատ կարևոր է տնտեսական ժողովրդավարության ապահովումը, որի գլխավոր գործիքներից մեկը բաժնետիրական կառավարման կուլտուրայի ներդրումն ու բորսայական համակարգի գործարկումն է։ Ներդրման հնարավորություն պետք է ունենա անգամ 100 դոլար խնայողություն ունեցողը։ Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է բիզնեսի թափանցիկություն, օրենսդրական բազա և գործիքակազմ։
Սեփականության իրավունքի պաշտպանության և բարենպաստ բիզնես–միջավայրի ձևավորման պարագայում է միայն հնարավոր աշխատուժի իրավունքների պաշտպանության հիմնարար կառույցի՝ արհմիության կայացումը։
Ժամանակակից և լեգիտիմ հարաբերություններն իշխանությունների, գործատուների և աշխատուժի միջև՝ պետության կայուն զարգացման, ցնցումազերծ քաղաքական դաշտի ու արդյունավետ պետական կառավարման համակարգի գրավականներն են։
Մենք դատապարտված ենք հաղթանակի։ Մեզ անհրաժեշտ է նոր որակի Հայաստան, որը կկամրջի հնի ձեռքբերումներն ու ապագային միտված քայլերը, կապահովի փորձի ու երիտասարդության ներդաշնակ հարաբերություններ, կմերժի անցյալի բացասականն ու տեր կկանգնի մեր հաղթանակներին։

Императив построения народного капитализма с человеческим лицом (видео)
Выступление директора исследовательского института «Политэкономия» Андраника Теваняна на форуме общественно-политического клуба «Вернатун».
Проголосовав в 1991-ом за независимую Армению, подавляющее большинство наших граждан получило статус основателей-совладельцев государства, но с течением времени лишилось долевых прав. Некоторые предпочли эмигрировать, некоторые – стать из граждан жителями страны в статусе квартирантов, а некоторые – бороться.
Мы победили противника на войне, но в тылу, в деле государственного строительства, наряду с успехами, мы имели также серьезные упущения. Нам сейчас нужна полноценная победа собирательного «мы» также во внутренней жизни.
Многим казалось, что это «мы» победило весной 2018-го, но жизнь показала, что, когда добровольно сдаешь собственное «я» и ставшее толпой «мы» случайному человеку, ты получаешь дешевый сериал.
Мы живем на «заминированном» политическом и экономическом поле. Эти мины периодически подрываются, вызывая большие и малые потрясения.
У нас налицо ряд кризисов:
1. Легитимности собственности,
2. Политической легитимности,
3. Участия,
4. Компетентности.
Кризис легитимности собственности возник параллельно началу процесса приватизации. На смену советского ложного принципа равенства и справедливости пришли дикие рыночные отношения, в результате которых поляризация общества достигла крайне опасных пределов. Призрак передела собственности постоянно витает в странах с бедной и низкой политической культурой.
Этап первоначального накопления капитала проходил болезненно во всех странах. Мы не исключение.
Если социально-экономические условия невыносимы, то всегда присутствует угроза того, что политическая борьба будет носить большевистский характер, с высокой долей популизма, фарисейства и демагогии. В 2018-ом именно так и произошло.
Кризис легитимности собственности является одной из главных причин кризиса политической легитимности. Именно в результате этого политическая борьба и не может уместиться в рамки цивилизованных правил игры.
Действующая власть руководствуется лозунгом «Власть или смерть», а оппозиция – «Сейчас или никогда». На смену парламента приходит улица, разума – эмоции, рационализма – мифотворчество.
Отчужденность от экономической и политической жизни лишает гражданина полноценной возможности участия в общественной и государственной жизни. Возникает кризис участия. Если нет экономической демократии, то трудно получить на деле также политическую демократию. В этих условиях избирательная система не может не содержать механизмов фальсификаций.
Если гражданин не является защищенным собственником (будь он малым, средним или крупным собственником) или работником с достойной оплатой труда, то он лишается возможности участия и самореализации.
Маргинальный гражданин легче всего поддается манипуляции и подвержен превращению в толпу. Толпа же никогда не может построить государства, так как приводит к власти свое коллективное отражение – кого-то бездельного и недееспособного.
Толпа преступна, разрушительна и антигосударственна. Ожидать от этого дерева качественных плодов не приходиться. Толпа приводит к власти исторические случайности, которые некомпетентны, не имеют видения развития государства и осуществляют политику по «курсу дня».
В результате известных политических развитий 2018-го мы получили именно такую власть. И это в условиях, когда республики Армения и Арцах стоят перед множеством внутренних и внешних вызовов. Качество власти, мягко говоря, не адекватно характеру этих вызовов.
Гарантом нашей безопасности является армия, но не только. Безопасность начинается с образования, перерастает в экономику и уже после превращается в пушки и снаряды.
Экономика, образование и современная система государственного управления – те инструменты, которые делают армию более боеспособной, а границы – более неприступными.
Мощная и динамично развивающаяся экономика – один из главных гарантов мира, важный факторов удержания военно-политического баланса в нашу пользу и шанс для восстановления наших граждан в статусе реальных совладельцев страны.
Наша экономическая политика нуждается в основательном преобразовании. Мы должны осуществить переход от дикого капитализма к народному капитализму с человеческим лицом.
За 28 лет экономические отношения прошли несколько этапов, и сейчас встали перед лозунговой стеной «Экономической революции».
Небольшой историко-экономический экскурс
Хотя у нас и принято оценивать этапы согласно периодам правления 1-ых лиц государства, но в плане экономической политики годы немного варьируются.
1-ый этап
1991-1997гг. можно считать этапом номенклатурного капитализма или формирования кланово-олигархических отношений. Оставшиеся от советского наследия наши экономические возможности в эти годы в основном были распылены. Наша экономика сократилась примерно в 15 раз, а уровень жизни народа упал в 10 раз.
Аналогичная картина царила и в других постсоветских странах. Огромной была роль субъективизма. По оценкам западных экспертов, в этот период на пространстве бывшего СССР бушевало неведомое прежде человечеству разграбление.
Именно на данном этапе в фундамент нашей страны были заложены известные нам политические и экономические «мины».
2-ой этап
Следующий этап экономических отношений протекал с 2000-го по 2007-ой. Произошло становление и расслоение бизнеса. Сформировались классы бизнеса, возникли локомотивы экономического развития, из которых акцент был сделан на строительстве.
Были созданы благоприятные для развития малого бизнеса условия. Малый бизнес имел возможность свободного рост до средних масштабов, но ведущий от среднего к крупному бизнесу лифт работал плохо. В результате возникал дефицит справедливости.
Однако, даже в этих условиях, в результате правильного и эффективного управления, экономика нашей страны фиксировала двузначные показатели роста. ВВП за 10 лет вырос примерно в 6 раз. Как следствие, бюджет РА вырос в 8 раз, а уровень жизни людей – примерно в 6 раз. В стране произошла реальная экономическая революция.
При всём этом нужно отметить, что в условиях квотированного капитализма экономика может вырасти и изменить качество жизни людей, но данная система имеет естественные лимиты развития, и в случае, если диверсификация экономики запаздывает, а реформы политических и гражданских институтов отстают, то это может породить проблемы. И они возникли.
Зафиксированные на данном этапе впечатляющие макроэкономические показатели находились в противоречии с недоразвитым состоянием политической системы. Разрыв был очевиден.
Парадокс был в том, что пользовавшиеся плодами политики власти по обеспечению экономического роста субъекты с течением времени становились противниками той же власти, так как в политической жизни не было перекликавшейся с бизнес-полем формулы.
Власть была легитимной своими экономическими показателями и серьезным переломом в вопросе Арцаха, отказом от пораженчества и впервые зафиксированными в истории РА годами иммиграции, но имела проблемы с политической легитимностью и общественным восприятиям, чем и воспользовались доведшие в прошлом страну до разрухи реваншистские круги. Второй этап экономических отношений завершился 1 марта 2008 года, что явилось следствием устремлений этих сил и очередного подрыва «мин».
3-ий этап
Началом 3-го этапа можно считать 2007-ой, когда изменилось правило как политической, так и экономической игры. Вместо перехода к обеспечению полноценной работы бизнес-лифта, была поставлена задача обладания «Большим бюджетом», что подрывало даже нормально функционировавшие до этого экономические системы.
Политика «Большого бюджета» и стремление к экономической централизации стали причиной экономического кризиса. Набрала обороты эмиграция. Макроэкономические показатели стали вызывать беспокойство.
Была предпринята попытка решить внутренние проблемы внешними шагами, что вызвало дополнительные потрясения.
Философия экономической политики не могла не привести к потрясениям на политическом поле.
Площадь 2018-го наполнилась политическим и правовым нигилизмом, то есть отвержением. Это было отвержением не одной личности, а ряда явлений, в некоторых случаях – даже государства, что является самым опасным.
Навстречу 2050-му
С мая 2018-го в Армении была объявлена «Экономическая революция», но в содержательном плане нет объяснения тому, что реформируется и кто – реформаторы.
Власть не делает того, что обещало сделать, и делает то, что обещало искоренить. В этом плане весьма символична история со спидометрами. Заклеивавшая объективы спидометров команда сейчас предпринимает шаги по превращению людей в «живые спидометры». Это то же самое, если атеисты введут с приходом к власти культ креста.
Ощутимые результаты «Экономической революции» отстрочены до 2050-го года, так как на отдалении 31 года можно избегать ответственности в настоящем и обязательства отчитываться за результаты.
Обещано 15-кратное увеличение ВВП. В 2050-ом. И это в условиях, когда показатель экономической активности этого года несозвучен обозначенной цифре. Как и прошлогодний показатель. Как и показатель на следующий год.
Текущая экономическая активность обеспечивается в основном за счет сферы услуг, конкретнее – букмекерских услуг, а также посредством перепродажи импортируемых по известным причинам автомобилей. Это, в свою очередь, означает, что в следующем году под угрозой находится как вопрос обеспечения бюджетных поступлений, так и скромно запланированный 4,9-процентный экономический рост. Если даже всё пойдет по плану, то для достижения райских показателей 2050-го предстоящий год официально объявлен потерянным.
Примечательно то, что действующая власть проявляет черно-белый подход не только на политическом, судебно-правовом и информационном поле, но и в экономической плоскости. Есть свои бизнесмены и чужие. Последних хотят размазать по стенке или уложить на асфальт.
Антигероями объявлены в основном представители крупного бизнеса, разногласие с которыми имеет также большевистский подтекст – на тему экспроприации экспроприаторов или, проще говоря, «отъема и раздачи». Однако это – блеф. Большевики тоже обещали заводы рабочим, а землю – крестьянам, чего, естественно, не произошло. После раскулачивания начался голод. Робин Гуд, пожалуй, – хороший книжный образ, но в реальной жизни еще никто из отобравших не отдавал другому отобранное.
Еще ни одна страна не развивалась посредством попрания частной собственности. Еще ни одно государство не развивалось отсутствием цивилизованных отношений между работодателем и рабочей силой.
Эта власть избрала путь передела собственности и латентной коррупции, а иногда также открытой растраты бюджета по варианту «Все права и полномочия мне, а всю ответственность, «лайвы» и «селфи» – вам».
Отсутствие содержательной составляющей «Экономической революции» породило своих героев. Согласно нисходящим с самых верхов «месседжам», этими героями являются требующие кассовый чек, разводящие овец и собирающие ежевику гордые граждане. Каждый месяц с большой помпой объявляется, сколько кассовых чеков было выдано. Требование чеков преподносится наподобие Стахановского движения. Кстати, это – без шуток.
Другого мессежда в плане экономической политики власть не отправляла. А то, что она адресовала, обеспечивало противоположную картину.
Приведем один яркий пример. Власть объявила на пропагандистском уровне войну вырубке лесов, параллельно разглагольствуя на тему «Зеленой Армении». Для придания плоти и крови «зеленому» в прямом и переносном смысле этого слова в Иджеване, посредством сил полиции, была даже организована операция «Кольцо». Были избиты лесозаготовщики, но количество вырубленных деревьев… лишь выросло.
Согласно официальной статистике, в «бархатной» Армении 2018-го было вырублено больше деревьев, чем в отверженной Армении 2017-го, и эта динамика сохраняется.
Хотя использование слов «экономика» и «революция» в одном предложении весьма спорно, но если под этим понимается позитивное и резкое изменение, то для «экономической революции» у нас необходимы изменение политической атмосферы, отказ от мании разделения общества на наших и ваших, компетентная власть, пакет реформ и команда профессионалов.
Мы должны пересмотреть денежно-кредитную и налогово-бюджетную политику. Наша налоговая система во всех отношениях должна быть самой благоприятной в регионе для ведения бизнеса и в особенности выгодно отличаться от грузинской.
Мы можем стимулировать местное производство и взять нацеленный на экспорт курс, если будем вести политику сравнительно слабого драма, которая должна осуществляться параллельно шагам по обеспечению реального роста и развития экономики, иначе мы станем свидетелями лишь негативного инфляционного шока.
Общество должно пойти на большой компромисс и примирение в вопросе институциональной защиты частной собственности, а бизнес, в свою очередь, должен взять на себя социальную ответственность. В противном случае политические потрясения будут следовать одно за другим, и одного демагога сменит другой – еще хуже. А позади Ереван и Степанакерт.
Подытоживая, отмечу несколько шагов, необходимых для модернизации нашей экономической системы и возвращения государства гражданину:
1) замещение импорта и ориентированная на экспорт политика,
2) политика слабого, по сравнению с другими основными валютами, драма,
3) обеспечение локомотивной и экспортирующей функции крупного бизнеса – с целеполаганием усиления малого и среднего, а также бесперебойным задействованием лифта перехода от малого к среднему бизнесу,
4) увеличение частных и государственных инвестиций в реальном секторе экономики,
5) государственные инвестиции в экономическую инфраструктуру,
6) поощрение малого и среднего бизнеса посредством прогрессивной системы налогообложения, упрощенного налога и гибких механизмов фиксированных выплат – в зависимости от типа, объема и социальной значимости бизнеса.
Очень важно обеспечить экономическую демократию, одним из главных инструментов которой является внедрение культуры акционерного управления и задействование биржевой системы. Возможностью для инвестирования должен обладать даже имеющий сбережения в 100 долларов. А для этого необходимы прозрачность бизнеса, законодательная база и инструментарий.
Становление основополагающей структуры по защите прав рабочий силы – профсоюзов – возможно лишь в случае защиты права собственности и формирования благоприятной бизнес-среды.
Современные и легитимные отношения между властью, работодателями и рабочей силой являются залогом стабильного развития государства, застрахованного от потрясений политического поля и эффективного государственного управления.
Мы обречены на победу. Нам нужна качественно новая Армения, которая свяжет достижения прошлого с нацеленными на будущее шагами, обеспечит гармоничное сочетание опыта и молодости, отвергнет негатив прошлого и отстоит наши победы.