Երեկ երեկոյան Թուրքիայի հարավ-արևելքի Սիիրթ մարզկենտրոնում Քրդական աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Աբդուլահ Օջալանին ձերբակալելու և Թուրքիա տեղափոխելու տարելիցի կապակցությամբ չարտոնված ցույցեր են անցկացվել։
Ինչպես հայտնում են թրքական ԶԼՄ-ները, ցույցի մասնակիցները կարգախոսներ են վանկարկել հօգուտ ՔԱԿ-ի և անարգել են Թուրքիայի պետական դրոշը՝ այն գոմաղբի մեջ թավալելով։
Միևնույն ժամանակ Նուսայբին քաղաքում քրդամետ ժողովրդավարական կուսակցությունից խորհրդարանի պատգամավոր Էմինե Հայնան և տեղական համայնքի ղեկավար Այշե Գոկան չարտոնված ցույցեր են կազմակերպել ընդդեմ Օջալանին Թուրքիա տեղափոխելու։ Ցույցի ընթացքում Հայնան հայտարարել է, թե ժամանակին Նելսոն Մանդելան և Ջալալ Թալաբանին նույնպես ահաբեկիչ էին հայտարարվել, իսկ հետագայում դարձել են իրենց երկրների նախագահները. «Այսօր պարոն Օջալանը, որին քուրդ ժողովրդն ընկալում է որպես ազատագրական պայքարի առաջնորդ, պետք է անմիջապես ազատ արձակվի, անհապաղ բանակցություններ սկսվեն և խաղաղության համաձայնագիր կնքվի։ Այն, ինչ ընդունված է բոլոր ժողովուրդների համար, պետք է, վերջապես, տարածվի նաև քուրդ ժողովրդի վրա»։

Курды завернули в турецкий флаг навоз
Вчера в вечерние часы в областном центре Сиирт на юго-востоке Турции была проведена несанкционированная демонстрация в связи с 12-й годовщиной ареста и доставки в Турцию лидера ПКК Абдуллы Оджалана.
Как передают турецкие СМИ, участники акции скандировали лозунги в поддержку ПКК и осквернили государственный флаг Турции, завернув в него навоз.
Одновременно в городке Нусайбин соседней Мардинской области депутат парламента от прокурдской партии демократического общества Эмине Айна и глава местного муниципалитета Айше Гоккан организовали несанкционированную демонстрацию в знак протеста против доставки Оджалана в Турцию. В ходе акции Э. Айна заявила, что в свое время Нельсон Мандела и Джалал Талабани также были объявлены террористами, а впоследствии стали президентами своих стран: «Сегодня господин Оджалан, воспринимаемый курдским народом в качестве лидера освободительного движения, должен быть освобожден, немедленно начато обсуждение и достигнута договоренность о мире. То, что принято в отношении всех народов, должно, наконец, распространиться и на курдский народ».