Սեյեդ Ալի Սաղայիան. «Իրանի հեղափոխության առաջնորդն առաջին հերթին փիլիսոփա էր»
ԵՊՀ-ն ու Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատունը այսօրվանից համատեղ ուժերով «Իրանի Իսլամական հեղափոխությունը համեմատական կոնտեքստում» թեմայի շրջանակներում միջազգային գիտաժողով են անցկացնում:
Գիտաժողովը նվիրված է Իրանում Իսլամական հեղափոխության 32-րդ տարելիցին: Գիտաժողովում զեկույցով հադես եկավ Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիանը: Նա ընդգծեց, որ իշխանություններ փոխելու ցանկությամբ կատարված այլ հեղափոխությունների համեմատ Իրանի Իսլամական հեղափոխությունը իր տեսակի մեջ բացառիկ էր:
«Այս հեղափոխության առանձնահատկություններից մեկն այն է, որ այն չի նախաձեռնվել որևէ զինված խռովարար ուժի կամ հեղափոխական առաջնորդի կողմից: Հեղափոխության առաջնորդն առաջին հերթին փիլիսոփա էր, մարդագետ, կարողանում էր ուսումնասիրել մարդու էությունն ու Իսլամի մեծագույն դեմեքերից մեկն էր»,-նշել է ՀՀ–ում Իրանի դեսպանը:

Лидер Исламской революции в Иране, в первую очередь, был философом - Сейед Али Сагаян
С 16 февраля совместными усилиями Ереванского государственного университета и посольства Исламской республики Иран (ИРИ) в Армении будет проходить международная конференция на тему «Исламская революция в Иране в сравнительном контексте».
Конференция посвящена 32-й годовщине Исламской революции в Иране. Сегодня на конференции с докладом выступил посол ИРИ в Армении Сейед Али Сагаян. Он отметил, что, по сравнению с другими революциями, имеющими целью смену власти, Исламская революция в Иране была уникальной в своем роде.
«Одной из особенностей этой революции является то, что она не была организована какой-то вооруженной мятежной силой или революционным лидером. Революционный лидер, в первую очередь, был философом, гуманистом, который мог изучить сущность человека и был одним из величайших людей ислама», - отметил Сейед Али Сагаян.