Ֆրանսիայի ԱԳՆ–ն անհանգստություն է հայտնել ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ
Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպանատան պաշտոնական կայքէջում տեղադրված մամլո հաղորդագրության մեջ ասված է, թե Ֆրանսիայի ԱԳՆ–ն անհանգստություն է հայտնում ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած իրադարձությունների կապակցությամբ։
–Միանալով մարտի 9–ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի արած հայտարարությանը՝ մենք դատապարտում ենք Ղարաբաղում ուժի կիրառումը։ Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն բանակցությունների ճանապարհով։ Այդ հակամարտության կարգավորումը ռազմական ճանապարհով անհնար է։ Հիմնվելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և նախագահներ Սարկոզիի, Օբամայի ու Մեդվեդևի 2010թ. Մոսկվայում և 2009թ. Աքվիլայում ընդունած համատեղ հայտարարության վրա՝ մենք շարունակում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահներին աջակցել հակամարտության կարգավորման գործում՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքները հարգելու վրա, առանց ուժի կիրառման՝ համաձայն ՄԱԿ–ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և միջազգային իրավունքի,–ասված է հաղորդագրության մեջ։

МИД Франции выразил беспокойство по поводу ситуации на линии соприкосновения войск НКР и Азербайджана
Франция выразила беспокойство по поводу последнего инцидента со смертельным исходом на линии фронта. Как сообщают азербайджанские СМИ, об этом говорится в пресс-релизе, размещенном на сайте посольства Франции в Азербайджане. В документе отмечается:
«Присоединяясь к заявлению сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 9 марта, мы осуждаем применение силы в Нагорном Карабахе. Карабахский конфликт может быть разрешен только путем переговоров. Урегулирование этого конфликта военным путем невозможно. Основываясь на совместное заявление американского и российского сопредседателей Минской группы и президентов Саркози, Обамы и Медведева в 2010 году в Мускоке и в 2009 году в Аквилле, мы продолжаем поддерживать президентов Армении и Азербайджана на пути урегулирования конфликта на основе принципа территориальной целостности стран и уважения народов к правовому равноправию, без применения силы в соответствии с Уставом ООН, Хельсинкским итоговым актом и международным правом».