ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձն արժանի է փոխադարձման. ԱԳ նախարարը՝ Ադրբեջանի պատվիրակին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ուղերձը, որ խաղաղությունը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, արժանի է փոխադարձման: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը նոյեմբերի 6-ին Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Վլադիմիր Պրիստայկոյի հետ միասին մասնակցելով Շվեդիայի Միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում Արևելյան գործընկերության տասնամյակին նվիրված դասախոսությանը՝ «Զրույց Հայաստանի և Ուկրաինայի ԱԳ նախարարների հետ» խորագրի ներքո: Նա պատասխանել է Ադրբեջանի ներկայացուցչի հարցին:
«Դա ուղերձ է, որը արտացոլում է լուծման համար անհրաժեշտ մի շատ կարևոր նախադրյալ. այն է՝ կողմերի կարողությունը դիտարկել մյուս կողմի մտահոգությունները և ստանձնեն պարտավորություններն այնպես, որ արտացոլվեն յուրաքանչյուր կողմի մտահոգությունները: Դա է խաղաղ կարգավորման տրամաբանությունը, որը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար»,-ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ընդգծել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Հարցուպատասխանի ժամանակ ադրբեջանցի պատգամավորի՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առնչությամբ հարցին, թե արդյոք Հայաստանը պատրաստ է Ադրբեջանի հետ միասին գնալ միջազգային տրիբունալի՝ ուսումնասիրելու հայերի կողմից իրականացված ենթադրյալ, այսպես կոչված, պատերազմական հանցագործությունները, էթնիկ զտումները, որոնց մասին առկա են ՄԱԿ ԱԽ բանաձևեր, Եվրոպական խորհրդարանի, ԵԽ բանաձևեր, նախարար Մնացականյանը հակադարձել է, թե ինչպես պետք է վերաբերվել Ադրբեջանի կողմից իրականացված հանցագործություններին.
«Դուք լսե՞լ եք Բաքվի մասին: Լսել ե՞ք Սումգայիթի, Մարաղայի մասին, լսել ե՞ք Շահումյանի շրջանի օկուպացիայի մասին: Լսել ե՞ք Մարտակերտի շրջանի մի մասի օկուպացիայի մասին: Լսել ե՞ք Մարտունու շրջանի մի մասի օկուպացիայի մասին: Ուզում ե՞ք՝ շարունակեմ: Հենց սրա մասին է խոսքը: Դուք պատրաստ ե՞ք նվազեցնելու հռետորաբանությունը: Դուք պատրաստ ե՞ք հասկանալու մեր մտահոգությունները: Դուք պատրաստ ե՞ք ներգրավվելու նման երկխոսության մեջ: Թե պետք է լինի ձեր ճշմարտությունը, այլապես ճշմարտություն չկա: Պետք է լինի միայն ձեր ցանկացած ձևով լուծում, այլապես այլ լուծում չկա: Առավելապաշտական լինելով երբևէ խաղաղություն չենք ունենա: Հենց սա է ընկած իմ կողմից մատնանշված ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու դրույթի առանցքում: Դուք խոսում էիք մեզ վերաբերող խնդիրների մասին: Ձեզ սրբի տեղ մի դրեք:
Ես ասացի, որ կա անվտանգության հարց, որ առկա է անվտանգային միակ կազմակերպում, որ թույլ չի տալիս, որպեսզի վերսկսվի ագրեսիան, օկուպացիան. բառեր, որոնք ձեզ հայտնի են և որոնք դուք այդքան հաճախ եք օգտագործում։ Ագրեսիա, օկուպացիա և մեր 150 հազար հայրենակիցների ֆիզիկական, էքզիստենցիալ անվտանգությանը սպառնացող վտանգ։ Նրանք մարդիկ են, ովքեր ունեն անուն, ընտանիք, տներ, ֆիզիկական անվտանգության մտահոգություններ, և չկա անվտանգության որևէ այլ կազմակերպում, քան այն, ինչ ունենք այսօր։ Բանակցությունները հենց դրա շուրջ են, թե ինչպես հասնել մի կետի, որը չի հասցեագրի մի կողմի առավելապաշտական պահանջները՝ մյուսների հաշվին»:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հարցերի առնչությամբ, թե արդյոք ինչպես կարելի է խոսել խաղաղության մասին, երբ Հայաստանի վարչապետը հայտարարում է, որ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», ինչպես նաև թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվել Հայաստանում բնակչությանը խաղաղությանը նախապատրաստելու ուղղությամբ, նախարար Մնացականյանը նշել է. «Նախևառաջ կցանկանայի հղում անել նրան, ինչի մասին նշեց Բելառուսի խորհրդարանի հարգարժան անդամը: Կարծում եմ, որ նրա ուղերձը շատ կարևոր է, որը վերաբերում էր շահառու կողմերի՝ խաղաղ գործընթացի սեփականության զգացումին: Դուք իրավացի եք. հենց Հայաստանը, Ադրբեջանը և Արցախը պետք է ստանձնեն պատասխանատվությունը և հասնեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ հանգուցալուծման…
Վարչապետի ուղերձը, որ խաղաղությունը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար, արժանի է փոխադարձման: Դա ուղերձ է, որը արտացոլում է լուծման համար անհրաժեշտ մի շատ կարևոր նախադրյալ. այն է՝ կողմերի կարողությունը դիտարկել մյուս կողմի մտահոգությունները և ստանձնեն պարտավորություններն այնպես, որ արտացոլվեն յուրաքանչյուր կողմի մտահոգությունները:
Դա է խաղաղ կարգավորման տրամաբանությունը, որը պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար….
Մենք ունենք որոշ առաջարկներ, որոշ գաղափարներ, որոնց հիման վրա մենք փորձում ենք կառուցել, ապաքաղաքականացնել մարդկանց միջև շփումները: Ինչպես տեսաք, մենք ունենք այս քաղաքականացված շփումները, մենք փորձում ենք մեղադրել միմյանց, մենք փորձում ենք անտարբեր լինել մյուս կողմերի մտահոգությունների նկատմամբ: Քաղաքականացված երկխոսությունը մեզ ամենևին անհրաժեշտ չէ: Կան շատ լավ գաղափարներ, և կա փոխըմբռնում, ինչպես նաև իմ գործընկերոջ՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հետ զրույցում, որ պետք է այնքան զգուշորեն առաջ շարժվենք, որ կարողանանք պահպանել այն, ինչ հիմա փորձում ենք անել, պահպանել այդ հարթակի ստեղծումը, որտեղ որոշակի դրական փորձառություն կարող է ձևավորվել, ինչի հիման վրա էլ կարող ենք կատարել հետագա քայլեր: Ես բերեցի լրագրողների օրինակը: Մենք կարող ենք տարածաշրջանում ձևավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ մի նոր նարատիվ»:

Мнацаканян – азербайджанскому делегату: «Послание премьер-министра РА заслуживает взаимности» (видео)
Послание премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что мир должен быть приемлем для народов и Армении, и Арцаха и Азербайджана, достойно взаимности. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян, принимая 6 ноября участие вместе с министром иностранных дел Украины Владимиром Пристайко в лекции в Шведском институте международных отношений, посвященной десятилетию Восточного партнерства, под названием «Беседа с министрами иностранных дел Армении и Украины». Он ответил на вопрос представителя Азербайджана.
«Это послание отражает очень важную предпосылку, необходимую для решения, а именно: способность сторон рассматривать опасения другой стороны и брать на себя обязательства таким образом, чтобы отражались опасения каждой из сторон. Это логика мирного урегулирования, которая должна быть приемлема и для народа Армении, и для народа Арцаха и для народа Азербайджана», – подчеркнул министр ИД РА. Об этом сообщили «Арменпресс» в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД РА.
На вопрос азербайджанского депутата о нагорно-карабахской проблеме, готова ли Армения вместе с Азербайджаном пойти на международный трибунал по изучению военных преступлений, этнических чисток, совершенных армянами, о которых имеются резолюции СБ ООН, резолюции Европарламента, СЕ, министр Мнацаканян ответил, как же следует относиться к преступлениям, совершенным Азербайджаном:
«Вы слышали о Баку? Слышали о Сумгаите, Мараге, слышали об оккупации Шаумянского района? Хотите я продолжу? Именно об этом и идет речь. Вы готовы убавить риторику? Вы готовы к восприятию нашей озабоченности? Вы готовы участвовать в таком диалоге? Или должна быть лишь ваша истина, другой нет. Должно быть решение, одобренное только вами, другого решения нет? Будучи максималистами, мы никогда не сможем иметь мира. Именно это лежит в основе положения о подготовке указанных мною народов к миру. Вы говорили о проблемах, связанных с нами. Не выставляйте себя святыми.
Я сказал, что есть вопрос безопасности, что существует только организация безопасности, которая не позволяет возобновить агрессию, оккупацию. Это слова, которые вам известны, и которые вы так часто используете. Агрессия, оккупация и угроза физической, экзистенциальной безопасности 150 тысяч наших соотечественников. Это не безымянные люди, у них есть семьи, дома, проблемы физической безопасности, и нет какой-либо другой организации безопасности, чем то, что мы имеем сегодня. Переговоры ведутся именно вокруг этого, как достичь точки, которая не будет содержать максималистские требования одной стороны за счет других».
На вопросы представителей Азербайджана о том, как можно говорить о мире, когда премьер-министр Армении заявляет, что «Арцах – это Армения и все», а также о том, какие шаги были предприняты для подготовки населения Армении к миру, министр Мнацаканян отметил: «Прежде всего, хотел бы сослаться на то, о чем отметил многоуважаемый член парламента Беларуси. Думаю, что его послание очень важно, оно касается чувства собственности заинтересованных сторон мирного процесса. Вы правы. Именно Армения, Азербайджан и Арцах должны взять на себя ответственность и достичь мирного разрешения нагорно-карабахского конфликта…
Послание премьер-министра о том, что мир должен быть приемлем для народов и Армении, и Арцаха и Азербайджана, достойно взаимности. Это послание, которое отражает очень важную предпосылку, необходимую для решения, а именно: способность сторон рассматривать опасения и другой стороны, и брать на себя обязательства таким образом, чтобы отражались опасения каждой из сторон.
Это логика мирного урегулирования, которая должна быть приемлема для народа Армении, народа Арцаха и народа Азербайджана ...
У нас есть некоторые предложения, некоторые идеи, на основе которых мы пытаемся построить, деполитизировать контакты между людьми. Как видите, у нас есть эти политизированные контакты, мы пытаемся обвинять друг друга, мы пытаемся быть равнодушными к озабоченности других сторон. Есть очень хорошие идеи, и есть взаимопонимание. В беседе с моим коллегой-министром иностранных дел Азербайджана, мы отмечаем, что должны так осторожно двигаться вперед, чтобы суметь сохранить то, что сейчас пытаемся сделать, сохранить создание такой платформы, где может быть сформирован определенный положительный опыт, на основе чего мы сможем сделать и дальнейшие шаги. Я привел пример журналистов. Мы можем сформировать в регионе новый нарратив по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта».