Գագիկ Հարությունյանը հարցաքննվել է վկայի կարգավիճակով
NEWS.am–ի տեղեկություններով՝ Սահմանադրական դատարանի նախկին նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանը երեկ՝ հոկտեմբերի 24–ին ՀՔԾ-ում հարցաքննվել է վկայի կարգավիճակով։ Նրա հարցաքննությունն ընթացել է ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի հարցաքննությանը զուգահեռ։ Վերջինս հիշեցնենք, այս գործով ունի կասկածյալի կարգավիճակ։ Նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաները հարցաքննվել են ՀՔԾ–ում ՀՀ ՔՕ 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ իշխանությունը յուրացնելու հատկանիշներով քննվող քրեական գործի շրջանակներում։
Ըստ ՀՔԾ հաղորդագրության՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, նույն գործով մեղադրյալ Արսեն Բաբայանը պայմաններ՝ կեղծ հիմքեր է ստեղծել Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալու նպատակով ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի՝ 2018 թվականի մարտի 2-ին ստորագրած ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմում ներկայացնելու մասին հայտարարությունը հրապարակելու համար, որն էլ իր հերթին հիմք է հանդիսացել վերջինիս լիազորությունները դադարեցնելու, իսկ հետագայում` այդ թափուր պաշտոնում Հրայր Թովմասյանին առաջադրելու ու նշանակելու գործընթացի համար:
Այս գործի շրջանակներում երեկ կալանավորվել է ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արսեն Բաբայանը։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-300-րդ հոդվածի 1-ին մասով (իշխանության յուրացման օժանդակելը) եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին (պաշտոնեական կեղծիք կատարելը) մասով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման համար։

Гагик Арутюнян был допрошен в статусе свидетеля
По данным «News.am», бывший председатель Конституционного суда Армении Гагик Арутюнян 24 октября был приглашен в Специальную следственную службу в статусе свидетеля.
Допрос Гагика Арутюняна в рамках уголовного дела об узурпации власти (ч.1 статьи 300) осуществлялся параллельно с допросом бывшего председателя Национального собрания Ара Баблояна. Бывший председатель Национального мобрания Ара Баблоян по данному делу проходит в качестве подозреваемого.
Отметим, что по тому же делу 21 октября по подозрению в совершении должностного подлога был задержан бывший заместитель руководителя аппарата НС Арсен Бабаян. Ему предъявлено обвинение по ч.1 статьи 38-300 (содействие узурпации власти) и ч.1 статьи 314 (совершение должностного подлога). Согласно обвинению, Бабаян зарегистрировал полученное от председателя КС Гагика Арутюняна заявление от 2 марта, хотя оно было получено 5 марта 2018 г. Тем самым были созданы основания для обнародования председателем НС Ара Баблояном заявления об отставке Арутюняна, что в свою очередь позволило прекратить его полномочия и выдвинуть кандидатуру Грайра Товмасяна.
24 октября суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Карена Фархояна удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы и арестовал на два месяца бывшего заместителя руководителя аппарата НС Арсена Бабаяна.