Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով հերթական դատական նիստը հետաձգվեց (տեսանյութ)
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում` նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, (Շենգավիթի նստավայր) այսօր պետք է տեղի ունենար ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով հերթական նիստը։
Ռ․Քոչարյանը, սակայն, չէր ներկայացել նիստին, քանի որ գտնվում է հետվիրահատական վերականգնողական շրջանում։
Դատարանը տեղեկացված է եղել, որ հոկտեմբերի 8-ին Ռոբերտ Քոչարյանը հետազոտման նպատակով տեղափոխվել է «Իզմիրլյան» ԲԿ։ Ռ․ Քոչարյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը ներկայացրեց Ռ․ Քոչարյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ փաստաբանական թիմի հարցմանն ի պատասխան «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենից ստացված տեղեկությունը։
Ըստ այդմ՝ Ռոբերտ Քոչարյանը վիրահատվել է հոկտեմբերի 9-ին, ներկայումս շարունակվում է նրա հետվիրահատական-վերականգնողական բուժումը, և առաջիկա մեկ-երկու շաբաթների ընթացքում (կախված հետվիրահատական բուժման ընթացքից և արդյունավետությունից), Ռոբերտ Քոչարյանի մասնակցությունը դատական նիստերին հնարավոր չէ։

Суд отложил заседание по делу Роберта Кочаряна и других (видео)
Сегодня в суде общей юрисдикции Еревана (резиденция – в административной общине Шенгавит) под председательством Анны Данибекян должно было пройти очередное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Однако суд был извещен, что 8 октября Роберт Кочарян с целью прохождения медицинского обследования был переведен в медцентр «Измирлян». Адвокат Роберта Кочаряна – Арам Вардеванян – представил информацию, полученную от директора МЦ «Измирлян» в ответ на запрос адвокатской команды о состоянии здоровья Кочаряна.
Согласно данной информации, Роберт Кочарян был прооперирован 9 октября, в настоящее время продолжает послеоперационное реабилитационное лечение, и в течение ближайших 1-2 недель (в зависимости от хода и эффективности послеоперационной реабилитации) участие второго президента Армении в судебных заседаниях является невозможным.
По словам судьи Анны Данибекян, с учетом того, что в отсутствие Роберта Кочаряна суд не будет слушать заявления, рассмотрение дела не может быть продолжено.