«ՎԵՐՆԱՏՈՒՆ» հասարակական-քաղաքական ակումբի հայտարարությունը
Անկախության հռչակումից հետո մեր երկիրը բազմաթիվ ներքին ու արտաքին խնդիրների առաջ կանգնեց։ Դրանց մի մասը լուծվեց, մյուսը՝ ոչ:
Անկախության ու Արցախյան ազատամարտի հաղթանակի կողքին մենք ունեցանք նաև բացթողումներ՝ պետական կառավարման ինստիտուտների անկատար վիճակ, խաթարված ընտրական համակարգ, սոցիալական բևեռացվածություն և արդարության դեֆիցիտ:
Գործող իշխանությունը, ունենալով էական բարեփոխումներ անելու հանրային աջակցություն, գնաց այդ ռեսուրսի ոչ ադյունավետ օգտագործման և իրենց խոստումներին հակասող ճանապարհով։ Այդ ճանապարհը բերել է Հայաստանի ու Արցախի անվտանգության մակարդակի նվազեցմանը, պետական կառավարման համակարգի անարդյունավետ գործունեությանը: Չկա պետության զարգացման տեսլական, չկան առողջ քաղաքական օրակարգ ու տնտեսական զարգացման իրատեսական ծրագրեր։
Մենք արձանագրում ենք.
–իշխանության վարած քաղաքականության հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացը մտել է փակուղի, ինչը մեծացրել է լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը. բազմապատկվել են արտաքին քաղաքական մարտահրավերները,
-հակառակ սիրո և հանդուրժողականության խոստումների՝ հանրությանը սևերի ու սպիտակների, մերոնք-ձերոնքի բաժանումը ստեղծել է փոխադարձ ատելության մթնոլորտ,
-Սահմանադրական դատարանի դեմ ապօրինի հարձակումները, դատական համակարգի դեմ ոտնձգությունները, քննչական ու դատավարական պրակտիկայում երկակի ստանդարտների կիրառումը, ընտրովի «արդարադատությունը» բերում են մենիշխանության հաստատմանը. «Մարտի 1»-ի դատավարությունը քաղաքական հարթություն է տեղափոխվել:
Մենք կարծում ենք, որ քաղաքական ուժերը, այդ թվում՝ իշխանությունը, հասարակական կազմակերպությունները, քաղաքականապես ակտիվ անհատները պետք է ջանքեր գործադրեն՝ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար։
«Վերնատուն» ակումբը խնդիր է դրել դառնալ հասարակական–քաղաքական հարթակ, որը կարող է նպաստել վերը նշված խնդիրների հաղթահարման շուրջ առողջ միջավայրի ձևավորմանը և հանրային կոնսոլիդացիային։

Заявление общественно-политического клуба «ВЕРНАТУН»
После провозглашения независимости наша страна встала перед многочисленными внутренними и внешними проблемами. Часть из них была решена, другая – нет.
Наряду с независимостью и победой в Арцахской освободительной войне, мы имели также и упущения: несовершенство институтов государственного управления, ущербную избирательную систему, социальную поляризацию и дефицит справедливости.
Обладая значительным ресурсом общественной поддержки, действующая власть пошла по пути его неэффективного применения и в разрез данным ею обещаниям. Это привело к снижению уровня безопасности Армении и Арцаха, неэффективности системы государственного управления. Нет видения путей развития государства, здравой политической повестки и реалистичных программ экономического развития.
Мы констатируем:
-вследствие проводимой властями политики переговорный процесс по урегулированию нагорно-карабахского конфликта вошел в тупик, что повысило вероятность возобновления широкомасштабных военных действий, умножились внешнеполитические вызовы,
-вопреки обещаниям любви и толерантности, разделение общества на черных и белых, своих-чужих, сформировало атмосферу взаимной ненависти,
-незаконные нападки на Конституционный суд, посягательства на судебную систему, применение двойных стандартов в следственной и судебной практике и избирательное «правосудие» приводят к установлению единовластия, судебный процесс по «1 марта» переместился в политическое поле.
Мы полагаем, что политические силы, в том числе власть, общественные организации, политически активные граждане должны приложить свои усилия для выхода из сложившейся ситуации. Клуб «Вернатун» намерен стать общественно-политической площадкой, которая сможет способствовать формированию здоровой среды для преодоления отмеченных проблем и общественной консолидации.