Ի՞նչ է «եփվում» գազի գնի հարցով. «զիջումը» կներկայացվի որպես մեծագույն հաջողություն․ «Փաստ»
«Եվրասիական տնտեսական միության բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով Վլադիմիր Պուտինի՝ Հայաստան կատարած այցը հանրության ուշադրության կենտրոնում էր, քանի որ այդ այցի հետ է կապվում նաև քաղաքացիներին հուզող այնպիսի կարևոր խնդիր, ինչպիսին գազի գնի հարցն է, որը մեծ ազդեցություն ունի մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի վրա:
Սպասվում էր, որ Պուտինի այցի ընթացքում վերջապես կհստակեցվի գազի գնի հարցը, սակայն Փաշինյանը և Պուտինը երկու անգամ հանդիպում ունեցան և հանրությանն այդպես էլ չհայտնեցին՝ գազի գնի շուրջ խոսակցություն տեղի ունեցել է, թե ոչ:
Եվ ահա հաջորդ օրը վարչապետի խոսնակը հայտարարում է, թե Փաշինյան-Պուտին հանդիպման ժամանակ քննարկվել է նաև գազի գնի թեման, սակայն երկրների առաջնորդները չէ, որ պետք է պայմանավորվածություն ձեռք բերեն այս հարցով:
Եթե հիշում եք, հունիսին ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանը տված հարցազրույցում Փաշինյանը հայտնել էր, թե Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ քննարկել է Հայաստանին մատակարարվող գազի գնի հարցը։ Եթե այդ խնդիրը նախագահների մակարդակի հարց չէր, ապա այն չէր լինի Փաշինյան-Պուտին հանդիպումների քննարկման օրակարգում:
Ու ընդհանրապես, հետաքրքրական է, որ դեռևս անցած տարվա դեկտեմբերի 31-ին Ֆեյսբուքի իր էջի ուղիղ հեռարձակմամբ վարչապետ Փաշինյանը հայտնել էր, որ գազի գնի թեման բանակցությունների սեղանին է լինելու, և իրենք ամեն ինչ անելու են, որ սպառողների համար գազի գինը չբարձրանա:
Ստացվում է, որ արդեն մոտ 10 ամիս է, ինչ գազի գնի շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, սակայն դեռ հստակեցում չկա՝ գինը ինչ չափով է բարձրանալու, կամ ընդհանրապես բարձրացում տեղի ունենալու է, թե ոչ:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի վստահեցումներն էլ, թե չի լինի այնպիսի վիճակ, որ դեկտեմբերին ստիպված լինեն հայտարարել, թե հունվարի մեկից գազը թանկանում է, բավարար չեն:
Նրա ասածից ավելի շատ կարելի է ենթադրել, որ թանկացում հաստատ լինելու է, ուղղակի ոչ հունվարի մեկից: Սակայն հարցն այն է, թե երբվանի՞ց։
Հնարավոր է՝ գարնանից, ու չի բացառվում, որ սա էլ հրամցվի որպես մեծ լավություն իշխանության կողմից: Դրա փորձն արդեն նախկինների օրոք ունեցել ենք:
Բացատրենք:
Մամուլում արդեն իսկ հրապարակումներ եղան, որ գազի գինն անպայման բարձրանալու է: Դա այլևս ոչ ոք չի ժխտում: Հարցը, փաստորեն, տոկոսներն ու ժամկետներն են:
Ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, ռուսական կողմը պնդում է 35-40 տոկոս բարձրացման մասին: Մասնագետները վստահ են՝ նման կտրուկ թանկացում չի լինի: Այսինքն՝ ի վերջո, գազը կթանկանա, բայց, ասենք, 20-25 տոկոսով:
Դա էլ է զգալի, հատկապես սոցիալապես ծանր վիճակում գտնվող մարդկանց համար, իսկ նրանք մեր հասարակության մեջ մեծամասնություն են: Այդուամենայնիվ, նման «զիջումը» կներկայացվի որպես մեր իշխանությունների մեծագույն հաջողություն ու լավություն մեր ժողովրդին»,-գրում է թերթը:

Что там назревает по вопросу тарифа на газ: «уступка» будет преподнесена в качестве величайшего успеха – «Паст»
«Визит Владимира Путина в Армению для участия в заседании Высшего Евразийского экономического совета находился в центре внимания общественности, поскольку с этим визитом связывали такой важный вопрос, волнующий граждан, как вопрос тарифа на газ, который оказывает серьезное влияние на социально-экономическое положение нашей страны.
Ожидалось, что в ходе визита Путина вопрос тарифа на газ будет окончательно уточнен, однако Пашинян и Путин встретились дважды, но так и не сообщили общественности, состоялся ли разговор о цене на газ.
А вот на следующий день пресс-секретарь премьера заявляет, что на встрече Пашиняна и Путина также обсуждался вопрос тарифа на газ, но не лидеры стран должны заключить договоренность по этому вопросу.
Если помните, в интервью РИА «Новости» в июне Пашинян сказал, что обсуждал цену на газ, поставляемый в Армению, во время встречи с Путиным.
Если это вопрос не уровня президентов, то его бы не было в повестке обсуждений встреч Пашиняна и Путина.
И вообще, интересно, что еще с 31 декабря прошлого года премьер-министр Пашинян в прямом эфире на своей странице в «Facebook» сообщил, что вопрос тарифа на газ будет на столе переговоров и что они сделают все возможное, чтобы стоимость газа не повысилась для потребителей.
Оказывается, что уже 10 месяцев, как переговоры вокруг цены на газ ведутся, но пока нет ясности, насколько повысится цена или ожидается вообще подорожание или нет.
Заверений вице-премьера Мгера Григоряна о том, что не будет ситуации, при которой они будут вынуждены в декабре объявить о том, что с 1 января газ дорожает, недостаточно.
Из сказанного им, скорее, можно предположить, что подорожание определенно будет, но просто не с 1 января. Впрочем, вопрос в том, когда?
Может быть, с весны, и не исключено, что это также будет преподнесено в качестве великого благодеяния со стороны властей. У нас был такой опыт во времена предыдущих властей.
Объясним.
В прессе уже были публикации о том, что цена на газ обязательно повысится. Никто больше не отрицает это. Вопрос, по сути, заключается в процентах и сроках.
Согласно муссируемой информации, российская сторона настаивает на повышении цены на 35-40%. Специалисты уверены, что такого резкого подорожания не будет. То есть, в конце концов, газ подорожает, но, скажем, на 20-25 процентов.
Это также ощутимо, особенно для социально незащищенных слоев населения, а они составляют большинство в нашем обществе. Тем не менее, такая «уступка» будет преподнесена в качестве величайшего успеха и благодеяния со стороны властей нашему народу», – пишет газета.