Ռուսական գազի գինը շարունակում է անորոշ մնալ. Պուտին-Փաշինյան հանդիպումը չտվեց այդ հարցի պատասխանը․ «168 ժամ»
«Թվում էր, թե ՌԴ նախագահի Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում, ի վերջո, կհանգուցալուծվի ռուսական գազի գնի հարցը: Ենթադրվում էր, որ Նիկոլ Փաշինյանի և Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը վերջապես կտա այդ չարչրկված հարցի պատասխանը: Հանդիպումը կայացավ, բայց գա­զի գնի հետ կապված անորոշությունները շարունակում են պահ­պանվել: Այդպես էլ ոչինչ չասվեց այն մասին, թե ինչ պայմանավոր­վածություններ են ձեռք բերվել այդ առումով, կամ ձե՞ռք են բերվել, թե ոչ:
Իր ֆեյսբուքյան գրառմամբ Նիկոլ Փաշինյանը ևս խուսափեց խոսել գազի թեմայից: Չնայած, եթե ասե­լու բան լիներ, հավանաբար կշտա­պեր ասել:
Այն, որ ասելիք չկա, արդեն վատ է: Դա նշանակում է, որ կողմերը դեռ չեն կարողացել լուծումներ գտնել, իսկ ժամանակը սպառվում է: Ինչ­պես ՌԴ նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հանդիպումից առաջ հայտարարեց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը` գազի գնի վերա­բերյալ բանակցությունները պետք է ավարտվեն մինչև տարվա վերջ: Փոխվարչապետի այս հայտարա­րությունը պատահական չէր. Հա­յաստանին մատակարարվող ռու­սական գազի այսօրվա գինը գոր­ծում է միայն այս տարվա համար: Այսինքն`մինչև տարվա վերջ կողմերը պետք է կարողանան ընդհանուր հայտարարի գալ: Առավել ևս, եթե նոր գինը հանգեցնի նաև ներքին սակագների վերանայման, ապա դա. ըստ էության, նույնիսկ ավելի շուտ պիտի արվի, որպեսզի Հանրային ծառայությունները կար­գավորող հանձնաժողովը կարողա­նա վերանայել սակագները: Դրա համար անհրաժեշտ է, որ ներքին սակագները հաստատվեն գործո­ղության մեջ մտնելուց առնվազն 1 ամիս առաջ: Այսինքն` ոչ ուշ, քան նոյեմբերի 30-ին:
Ստացվում է, որ բանակցություն­ներն ավարտելու համար Հայաստանն առավելագույնը երկու ամիս ժամանակ ունի: Այդ ընթացքում ի՞նչ համաձայնության կգան կողմե­րը, առայժմ պարզ չէ:
Մեկ բան, այնուամենայնիվ, կար­ծես հստակեցվեց՝ 30 տոկոսանոց բարձրացում չի սպասվում: «Դա չի համապատասխանում իրականու­թյանը»,- հայտարարել է փոխվար­չապետ Մհեր Գրիգորյանը: Թեև պարզ է, որ քննարկումները գնում են գազի գնի բարձրացման շուրջ, այլապես հիմա դրանք վաղուց ավարտված կլինեին: Հարցը թանկացման չափի մեջ է, որը, անկախ ամեն ինչից, ցավոտ խնդիր է Հա­յաստանի համար: Հատկապես, եթե դա պիտի հանգեցնի նաև ներքին սակագների վերանայման:
Անցած անգամ, երբ ռուսական կողմը 10 տոկոսով ավելացրեց Հա­յաստանին մատակարարվող գազի գինը, դա այնքան էլ ցավոտ չընդուն­վեց, որովհետև ներքին սակագների փոփոխության անհրաժեշտություն չառաջացավ: Բայց այս անգամ նման հավանականությունը գրեթե զրոյական է: Ու ինչքան էլ խոսքը 30 տոկոսանոց թանկացման մասին չէ. ենթադրվում է, որ ներմուծման նույ­նիսկ ոչ մեծ բարձրացումն ազդելու է ներքին սակագների վրա: Բազմիցս հայտարարվել է, որ գազամատակարար ընկերության ներքին ռեսուրս­ներն անսահման չեն՝ սակագների բարձրացումը զսպելու համար:
Թեև դեռ պարզ չէ, թե հետագա­յում ինչ խնդիրների կարող է հան­գեցնել նախորդ թանկացման ազդե­ցությունը ներքին սակագների մեջ չներառելը: Այդ փուլում նպատակը սակագների բարձրացում թույլ չտալն էր: Հետևանքները երևալու են հետագայում»,-գրում է թերթը:

Тариф на российский газ продолжает оставаться неопределенным: встреча Путина и Пашиняна не дала ответа – «168 жам»
«Казалось, что вопрос цены на российский газ в конечном итоге будет решен в рамках визита президента России в Армению. Предполагалось, что встреча Никола Пашиняна и Владимира Путина, в конце концов, даст ответ на этот мучающий вопрос. Встреча состоялась, но неопределенность по поводу тарифа на газ продолжает оставаться.
Ничего также не было сказано о том, какие соглашения были достигнуты в этом смысле, либо были ли они достигнуты или нет.
В своем посте на Facebook Никол Пашинян также избегал говорить о газовой проблеме. Хотя, если было бы что сказать, то, вероятно, он бы поспешил поделиться этим.
То, что нечего сказать, уже плохо. Это означает, что сторонам пока не удалось найти решения, а время истекает. Как перед встречей президента России с премьер-министром Армении заявил вице-премьер Мгер Григорян, переговоры по цене на газ должны быть завершены к концу года.
Данное заявление вице-премьера вовсе не было случайным. Текущая цена российского газа, поставляемого в Армению, действительна только на этот год.
То есть, до конца года стороны должны суметь прийти к общему знаменателю. Тем более, если новая цена также приведет к пересмотру внутренних тарифов, то, фактически, это должно быть сделано еще раньше, чтобы Комиссия по регулированию общественных услуг могла пересмотреть тарифы.
Для этого необходимо, чтобы внутренние тарифы были утверждены как минимум за один месяц до их вступления в силу. То есть, не позднее 30 ноября.
Получается, что у Армении есть максимум два месяца для завершения переговоров. Пока не ясно, к какому соглашению придут стороны за это время.
Однако, похоже, ясно одно: подорожания на 30% не ожидается. «Это не соответствует действительности», - сказал вице-премьер Мгер Григорян.
Хотя очевидно, что обсуждения ведутся вокруг повышения цены на газ, в противном случае они бы давно закончились.
Вопрос заключается в размере повышения тарифа, что, независимо от всего, является болезненной темой для Армении. Особенно, если это также должно привести к пересмотру внутренних тарифов.
В прошлый раз, когда российская сторона увеличила цену на газ, поставляемый в Армению на 10%, это было восприято не так болезненно, поскольку не возникло необходимости менять внутренние тарифы.
Но на этот раз такая вероятность почти равна нулю. И, сколько бы не заверяли, что речь не идет о 30% подорожании, тем не менее, предполагается, что даже небольшое увеличение импорта повлияет на внутренние тарифы.
Неоднократно заявлялось, что внутренние ресурсы газоснабжающей компании не бесконечны, чтобы сдерживать повышение тарифов.
Хотя, пока не ясно, какие проблемы могут возникнуть в дальнейшем в результате того, что во внутренние тарифы не было включено влияние прошлого подорожания.
Целью на том этапе было не допустить подорожания тарифов. Последствия выяснятся в будущем», – пишет газета.