Այսօր զբոսաշրջության միջազգային օրն է
Այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին, Զբոսաշրջության միջազգային օրն է։ Այս տոնը հաստատվել է ՄԱԿ–ի Գլխավոր վեհաժողովի զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության կողմից՝ 1979թ. իսպանական Տորեմոլիմոս քաղաքում։
Այս տոնի նպատակը զբոսաշրջության քարոզչությունն է, համաշխարհային հանրության տնտեսության մեջ ունեցած ներդրման լուսաբանումը, ինչպես նաև տարբեր երկրների ժողովուրդների միջև կապերի զարգացումը։
Զբոսաշրջության տոնը նշվում է աշխարհի շատ երկրներում՝ ավելի քան 30 տարի։ Այս օրը տեղի են ունենում զբոսաշրջությանը և զբոսաշրջային բիզնեսին նվիրված հավաքներ, տոնակատարություններ և փառատոններ։

Сегодня – Всемирный день туризма
День учрежден Генеральной ассамблеей Всемирной туристской организации (The World Tourism Organization, UNWTO) в 1979 году в испанском городе Торремолино (Torremolinos) и отмечается ежегодно 27 сентября. Эта дата была выбрана в связи с тем, что в этот день в 1970 году был принят Устав Всемирной туристской организации.
Целью праздника является пропаганда туризма, освещения его вклада в экономику мирового сообщества, развитие связей между народами разных стран. Он призван привлечь внимание международного сообщества к важности туризма и его социальному, культурному и экономическому значению.