«Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը փոխանցվեց պետությանը
Կառավարության այսօրվա նիստում Ծաղկաձորի «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցը որպես նվիրատվություն փոխանցվեց Հայաստանի Հանրապետությանը։
Հիմնական զեկուցող Սուրեն Պապիկյանը նշեց, որ հյուրանոցի շուկայական արժեքը 7 մլրդ 535 մլն 889 հազար ՀՀ դրամ է, շենք-շինությունների տարածքը՝ 19 758 քմ, հողատարածքը` 1.38 հեկտար։
«Հյուրանոցը պետությանն է փոխանցվում շենք շինությունների ներսում առկա ամբողջ գույքով, որի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 312 889 000 դրամ»,-ասաց Պապիկյանը:
Պապիկյանը նշեց, որ գույքը պետք է հատկացվի Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին՝ հետագայում այն պետության կարիքների համար շահագործելու նպատակով: Նախագծով նախատեսվում է գույքի հանձման և ընդունման աշխատանքների ավարտից հետո գույքի պահպանության աշխատանքների կազմակերպումը վերապահել ՀՀ ոստիկանությանը մինչև ՀՀ կառավարության կողմից գույքի հետագա տնօրինման վերաբերյալ համապատասխան որոշման ընդունումը:
Նշենք, որ հյուրանոցը պատկանում է Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանին:
Հիշեցնենք, որ 2018թի նոյեմբերին ԱԱԾ քննչական վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ Մաքսային պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Արմեն Ավետիսյանի կողմից ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գումարներն օրինականացնելու (փողերի լվացում) փաստով։

Гостиница «Golden Palace» передана государству
Действующая в Цахкадзоре гостиница «Golden Palace» была передана в дар государству. Решение об этом принято на очередном заседании правительства.
Еще до парламентских выборов в декабре 2018 года Никол Пашинян заявлял, что семья владельца гостиницы «Golden Palace» Армена Аветисяна обратилась в комитет по управлению госимуществом и выразила готовность подарить отель государству.
Согласно решению, рыночная стоимость гостиницы составляет 7 миллионов 535 тысяч 889 драмов, площадь строений составляет 19 758 кв. м, земельного участка – 1,38 га. Отмечается также, что гостиница была передана в дар со всем имеющимся имуществом, общая стоимость которого оценивается в 312 миллионов 889 тысяч драмов.
Напомним, что в ноябре 2018 года в следственном управлении СНБ было возбуждено уголовное дело по факту незаконного участия в предпринимательской деятельности со стороны бывшего председателя госкомитета таможни Армена Аветисяна и узаконивания средств (отмывание денег) в особо крупных размерах, полученных преступным путем.