Նյու Յորքում կայացել է Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպումը (տեսանյութ)
Նյու Յորքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովի (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), Էնդրյու Շոֆերի (ԱՄՆ) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի մասնակցությամբ սեպտեմբերի 23-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիպումը։
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ գործընթացին առնչվող հարցերի շրջանակ և գնահատել են ներկա իրավիճակը։ ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գործունեությունը:
Քննարկման ընթացքում հայկական կողմը կարևորել է զինադադարի ամրապնդման և լարվածության նվազեցման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի գործադրումը՝ ներառյալ համապատասխան մեխանիզմների ներդրման և ամրապնդման միջոցով։ Ընդգծվել է նաև վստահության մթնոլորտի ձևավորման ուղղությամբ հետևողական քայլերի անրաժեշտությունը, այդ թվում՝ նախկինում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչման միջոցով:
Ադրբեջանի տարածքում կալանքի մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիների առնչությամբ՝ հայկական կողմը շեշտել է վերջիններիս հայրենադարձության ապահովման անհրաժեշտությունը:
Խաղաղ գործընթացի առաջմղման տեսակետից նախարար Մնացականյանը կարևորել է կարգավորման շրջանակում կողմերի ստանձնելիք հանձնառությունների համաչափության ապահովումը՝ վերահաստատելով գործընթացում Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը և մոտեցումները։
Կողմերը նախանշել են այս ուղղությամբ հետագա քայլերը, այդ թվում՝ համանախագահների այցը տարածաշրջան և մոտ ժամանակներում ԱԳ նախարարների մակարդակով հերթական հանդիպման անցկացումը։

В Нью-Йорке состоялась встреча Мнацаканян-Мамедъяров
В Нью-Йорке 23 сентября при участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Игоря Попова (РФ), Стефана Висконти (Франция), Эндрю Шофера (США), а также личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспрщика состоялась встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана – Зограба Мнацаканяна и Эльмара Мамедъярова. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники обсудили круг касающихся мирного процесса по карабахскому урегулированию вопросов и оценили нынешнюю ситуацию. Министр иностранных дел Армении высоко оценил деятельность сопредседателей МГ ОБСЕ и личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
В ходе обсуждения армянская сторона придала важность тому, чтобы прилагать последовательные усилия в направлении укрепления режима прекращения огня и снижения напряженности, в том числе посредством внедрения и укрепления соответствующих механизмов.
Была также подчеркнута необходимость последовательных шагов в направлении формирования атмосферы доверия, в том числе посредством претворения в жизнь ранее достигнутых договоренностей.
Что касается граждан РА, находящихся под арестом на территории Азербайджана, армянская сторона подчеркнула необходимость обеспечения их возвращения на Родину.
В контексте продвижения мирного процесса министр Мнацаканян подчеркнул важность обеспечения соразмерности обязательств, принимаемых сторонами в рамках процесса урегулирования, подтвердив принципиальную позицию и подходы Армении в данном процессе.
Стороны наметили дальнейшие шаги в этом направлении, в том числе визит сопредседателей в регион и проведение в ближайшее время очередной встречи на уровне министров иностранных дел.