Հարցազրույց ՀՅԴ Բյուրոյի ներկայացուցիչ Հրանտ Մարգարյանի հետ
-Առաջին հերթին պետք է դրական գնահատեմ, բայց' ոչ բավարար, ոչ ամբողջական։ Հարցն այն է, որ վավերացման գործընթացի կասեցումը չի նշանակում հրաժարվել արձանագրություններից։ Դա կարող է երկու նպատակով լինել։ Առաջին՝ սա կասեցնում ենք, որ հետո կարողանանք ստորագրությունը հետ քաշել։ Այդ առումով դրական է։ Երկրորդ՝ կարող է լինել իբրև հերթական քայլ Թուրքիայի վրա ճնշում բանեցնելու համար, որ Թուրքիան հաստատի արձանագրությունները, որից հետո մենք հաստատենք։ Այդ պարագայում մենք չենք կարող կողմ լինել, չենք կարող արդարացնել և կհամարենք վտանգավոր քայլ, որովհետև հիմնական հարցն արձանագրություններից ձերբազատվելն է՝ նոր հարաբերություններ ստեղծելու, նոր բանակցության դիմելու, որ այդ արձանագրությունների երկիմաստությունը, արձանագրություններում պարունակվող քողարկված ու բացահայտ նախապայմաններն իսպառ վերանան, և մենք կարողանանք արժանապատիվ հարաբերություններ նախաձեռնել։ Ես հույս ունեմ, որ իշխանության նպատակը դա է։ Համենայնդեպս, քանի դեռ փաստը չի արձանագրվել, այսինքն արձանագրությունները չեղյալ չեն հայտարարվել, մենք մեր պայքարը պետք է շարունակենք։ Մենք իրավունք չունենք այս տեսակի մարտավարությունների դիմաց նահանջել կամ տատանվել։ Մենք պետք է շարունակենք, մինչև հասնենք վերջնական արդյունքի։
-Այսպիսի մի տեսակետ է հնչում, թե այժմ ողջ ուշադրությունը սևեռվելու է Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի վրա, այսինքն՝ ԼՂ հարցում «առաջընթաց» արձանագրել, այնուհետև անցում կատարել հայ-թուրքական գործընթացին։ Համամի՞տ եք այդ տեսակետին։
-Ղարաբաղի հարցի գործընթացի մեջ վտանավորն այն է, որ Թուրքիան դարձավ ոչ պաշտոնական, ոչ բացահայտ կողմ։ Սա ամենավատ, ամենաբացասական «ձեռքբերումն» էր։ Այս երկու տարվա ֆուտբոլային դիվանագիտության ամենաբացասական ձեռքբերումն էր, որ Թուրքիան հետզհետե կարողացավ Ղարաբաղի հարցով իր տեսակետն արտահայտել, իր տեսակետը լսելի դարձնել, մարդիկ սկսեցին դա քննության նյութ դարձնել, և սա ամենավտանգավորն էր։ Համենայնդեպս կարծում եմ, որ այդպես չի կարելի մոտենալ, որովհետև, ինչպես նշեցի, վտանգավորությունը Թուրքիայի դերակատարությամբ ղարաբաղյան հարցի լուծումն է, ոչ թե Ղարաբաղի հարցի լուծումն առանձնաբար։ Այդ դերակատարությունն է, որ մենք պետք է բացառենք, այդ դերը չպետք է տանք։ Այս իմաստով մի տեսակ նվազ հավանական եմ գտնում, համենայնդեպս չեմ կարողանում այդ առումով կապել իրար։ Միշտ էլ կարելի է այդպես մտածել, բայց ենթադրում եմ, որ այս ամենի մեջ մի դրական բան կար՝ մի նահանջ արձանագրվեց զիջողական տրամադրությունների մեջ, և դա հենց Ղարաբաղի հարցով ավելի ամուր կեցվածք ունենալն էր, առնվազն Ղարաբաղի հարցով Թուրքիայի նախապայմանները կտրուկ ձևով մերժելն էր։ Դա պետք է կարողանանք գնահատել։
-Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ընդհանուր առմամբ «առաջընթաց» ակնկալո՞ւմ եք։
-Ես կարծում եմ՝ հետընթաց կար։ Ղարաբաղի հարցում նորացված մադրիդյան սկզբունքներ արձանագրվեցին, ինչը բնականաբար հետընթաց էր։ Դա էլ մեր երկրորդ վատ ձեռքբերումն էր, բայց համանախագահների առնվազն վերջին հայտարարություններին հետևելով՝ մի եզրակացության ես գալիս. որ այլևս չի խոսվում նորացված մադրիդյան սկզբունքների մասին, ինչը դրական երևույթ է։
-Դուք բավական հաճախ եք հանդիպում Սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ, վերջերս էլ բազմաթիվ հանդիպումներ եք ունեցել։ Ի՞նչ մթնոլորտ է Սփյուռքում։ Տրամադրությունները փոփոխություն կրե՞լ են, թե՞ ոչ։
-Մտահոգություններն առկա են։ Չէի ասի, թե փոփոխություններ կան։ Ուշի-ուշով հետևում են։ Ժողովրդական մակարդակի վրա հաճախ շփոթներ են լինում, չեն կարողանում ճիշտ հասկանալ տեղի ունցածը, հաճախ երևում են զգացական մոտեցումներ, բայց դրանք բոլորը ժամանակավոր են։ Վերջապես քաղաքական միտքը կարողանում է ճիշտ գնահատել, ճիշտ կողմնորոշվել, և այդ քաղաքական միտքը լուրջ պատճառներ ունի անհանգիստ ու մտահոգ լինելու համար։
-Պարո՛ն Մարգարյան, արտաքին և ներքին քաղաքական ի՞նչ զարգացումներ եք կանխատեսում։
-Կարծում եմ՝ մի բան պարզ էր։ Իշխանություններն անդրադարձան, որ այդքան դյուրին չէ, իշխանական լծակներ ունենալով, իշխանության հնարավորություններն ունենալով, նաև ունենալով արտաքին օժանդակություն, հովանավորություն, զորակցություն, խաղալ սեփական ժողովրդի զգացումների, շահերի և ազգային տրամադրությունների հետ։ Անդրադարձան, և այս նահանջը նաև այդ առումով է, որ արձանագրվել է։ Անդրադարձան, որ սա խաղալու բան չէ։ Ես ելույթներիցս մեկում ասացի, որ շատ հավանական էր հայկական իրականության մեջ ցունամիի ձևավորումը։ Անշուշտ, դրանից ոչ մեկս չէինք շահի, բայց որ ցունամիի պատճառ դառնալու չափ լուրջ էր այդ ամենը, դա այդպես էր։ Իշխանությունները նաև տեսան, որ խոսքը կույր հակադրության մասին չէ։ Այսինքն այն ուժերը, որոնք այս հարցերով կարողացան հակադրվել և շարժում ձևավորել, ինքնանպատակ և կույր շարժման կողմնակից չէին և փորձեցին նաև օգնել իշխանությանը այս իրավիճակից դուրս գալու համար։ Բայց դա ոչ մի անգամ չէր նշանակում, որ այդ ուժերի շրջանում վճռականությունը պակասում է։ Դա, կարծում եմ, իշխանությունները կարողացան ճիշտ հասկանալ։ Ներքին առումով շատ լուրջ խնդիրներ ունենք։ Այսօր երկրում արդարության, սոցիալական անարդարության, տնտեսական իրավիճակի առումով իսկապես տագնապ գոյություն ունի, և եթե իշխանությունները չկարողանան համապատասխան կամք դրսևորել և փոխել իրավիճակը, կարծում եմ, որ դժվար ժամանակներ ենք ապրելու։ Համենայնդեպս, այսօր դժվար է ապրում ժողովուրդը, և չի կարելի այս փաստը չտեսնել ու դրա հետ հաշվի չնստել։
Հրանտ Մարգարյան
-Ինչպե՞ս եք գնահատում նախագահ Սերժ Սարգսյանի ապրիլի 22-ի ուղերձը։

Интервью с представителем Бюро АРФД Грантом Маргаряном
-В первую очередь нужно положительно оценить, но не удовлетворительно, не полностью. Вопрос в том, что приостановление процесса ратификации не означает отказа от протоколов. Это может преследовать две цели. Первая - приостанавливаем это, чтобы потом смогли отозвать подписи. В этом плане я оцениваю положительно. Второй целью может быть оказание давления на Турцию, чтобы она ратифицировала протоколы, после чего ратифицируем мы. В таком случае мы не можем выступать за это, не можем оправдать и посчитаем это опасным шагом, поскольку основным вопросом является избавление от протоколов с целью создания новых отношений, начала новых переговоров, которые полностью устранят двусмысленность этих протоколов, содержащиеся в протоколах завуалированные и явные предусловия, чтобы мы смогли инициировать достойные отношения. Я надеюсь, что именно это было целью властей. Во всяком случае, поскольку пока еще факт не был зафиксирован, то есть протоколы не были объявлены недействительными, то мы должны продолжить свою борьбу. Мы не имеем права отступать или колебаться перед подобными вызовами. Мы должны продолжать до тех пор, пока не достигнем окончательного результата.
-Звучит точка зрения, что сейчас всё внимание сконцентрируется на Карабахской проблеме, то есть на том, чтобы зафиксировать «прогресс» по Карабахскому вопросу, а затем перейти к армяно-турецкому процессу. Согласны ли Вы с данной точкой зрения?
-В Карабахском процессе опасно то, что Турция стала неофициальной, неявной стороной процесса. Это является самым плохим, самым негативным «достижением». Самым негативным приобретением футбольной дипломатии этих двух лет было то, что Турция смогла выразить свою позицию по Карабахскому вопросу, сделать свою позицию слышимой, люди стали превращать это в пишу для обсуждения и это было самым опасным. Во всяком случае, я считаю, что так нельзя подходить к данному вопросу, поскольку как я отметил, опасность заключается в решении Карабахского вопроса при участии Турции, а не в самом решении вопроса. Мы должны исключить это участие, не должны позволить ей этого. В этом смысле я считаю маловероятным, во всяком случае, не могу связать их в этом плане. Всегда можно так думать, но я предполагаю, что во всем этом был один положительный момент - было зафиксировано отход в уступнических настроениях, а это выразилось в более жесткой позиции как раз по Карабахскому вопросу, по крайней мере, в виде резкого отказа от предусловий Турции по Карабахскому вопросу. Мы должны суметь оценить это.
-Ожидаете ли Вы в целом «прогресс» по вопросу Нагорного Карабаха?
-Я думаю, что был регресс. В Карабахском вопросе появились обновлённые Мадридские принципы, что было регрессом само по себе. Это было нашим вторым негативным «достижением», но наблюдая, по крайней мере, за последними заявлениями сопредседателей, прихожу к одному выводу - что более не говорится об обновленных Мадридских принципах, что уже хорошо.
-Вы довольно часто встречаетесь с представителями Диаспоры, недавно провели много встреч. Какова атмосфера в Диаспоре? Есть ли изменения в настроениях?
- Беспокойство налицо. Я бы не сказал, что есть изменения. Там пристально наблюдают. Часто бывают встречи на неофициальном уровне, они не могут правильно понять происходящего, часто есть эмоциональные подходы, но это всё временно. Наконец, политическую мысль диаспора может оценить правильно, правильно сориентироваться, и эта политическая мысль имеет серьёзные причины для беспокойства.
-Господин Маргарян, какие внешние и внутренние развития Вы предвидите?
-Думаю, одно было ясно. Власти поняли, что не так легко, даже имея властные рычаги, имея возможности, имея также и помощь извне, финансирование, военную поддержку, играть с чувствами собственного народа, его интересами и национальными настроениями. Поняли, и это отступление также доказало это. Поняли, что этим не играют. Я сказал в одном из своих выступлений, что в армянской действительности было очень вероятно образование цунами. Конечно, никто от этого не выиграет, но что всё было так серьёзно, что были все предпосылки для цунами, то это так. Власти также увидели, что речь идёт не о слепом обществе. То есть те силы, которые смогли противостоять и сформировать движение были не самоцельны и не являлись сторонниками слепого движения, и даже попытались помочь правительству выйти из этого положения. Но это не означало, что в этих кругах отсутствует решительность. Думаю, это власти сумели правильно понять. У нас есть серьезные проблемы внутреннего характера. Сегодня в стране существуют проблемы социальной несправедливости, проблемы экономического характера вызывают тревогу и если власти не смогут проявить соответствующую волю и изменить ситуацию, то думаю, нам предстоят тяжелые времена. По-крайней мере, народ сегодня живёт тяжело и не замечать этого или не считаться с этим нельзя.
Грант Маргарян
-Как Вы оцениваете послание президента Сержа Саргсяна, сделанное им 22 апреля?